Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dlaczego podrożał projekt Olsztyna Głównego?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-01-18 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dlaczego podrożał projekt Olsztyna Głównego?
fot. MJ
PKP SA organizowały już dwa przetargi na projekt budowy nowego dworca i przebudowy stacji Olsztyn Główny. W obu wygrał – jako konsorcjant bądź samodzielnie – Multiconsult Polska, lecz w drugim postępowaniu już z droższą ofertą. – Budżet został zaktualizowany z uwagi na wpływającą na zakres niezbędnych prac projektowych rozpoczętą procedurę wpisu budynku dworca do ewidencji Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków oraz ze względu na aktualizację wartości robót – wyjaśnia Michał Stilger, rzecznik PKP SA.

Przedmiotem postępowania jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej. Zakres prac PKP PLK obejmuje przebudowę infrastruktury torowo-peronowej, a PKP SA – wyburzenie istniejącego dworca kolejowego oraz budowę nowego budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego i niezbędną infrastrukturą. W ramach inwestycji ma powstać połączenie z Zatorzem. Więcej o zakresie pisaliśmy przy pierwszym przetargu.

Jak pisaliśmy, PKP SA kilka dni temu rozstrzygnęło postępowanie. Wybrano ofertę firmy Multiconsult Polska, która uczestniczyła też w pierwszym postępowaniu. Zakończyło się ono fiaskiem z uwagi na oskarżenia korupcyjne. Zatrzymano m.in. jednego z dyrektorów w PKP SA. Firma Multiconsult podkreśla, że zarzuty oraz zatrzymania przez CBA nie dotyczą firmy Multiconsult Polska i jej pracowników, a wyłącznie byłego konsorcjanta spółki. Rzecznik PKP SA przekonuje, że „nie jest prawdą”, że wybrano tego samego wykonawcę. – W pierwszym przetargu ofertę złożyło konsorcjum składające się z firm Multiconsult (część torowa) i Allplan (przebudowa dworca). Po unieważnieniu postępowania PKP SA zweryfikowały dokumentację przetargową i wprowadziły zmiany zapewniające równe warunki konkurencyjne dla wszystkich potencjalnych oferentów – mówi Michał Stilger, rzecznik PKP SA. Teraz Multiconsult wystartował sam, bez konsorcjanta.

Multiconsult złożył teraz ofertę na kwotę 7,726 mln zł brutto. To więcej niż w pierwszym przetargu, gdzie wspólnie z Allplanem proponował 5,285 mln zł brutto. Zwiększyła się też kwota, którą PKP SA zamierzają przeznaczyć na zamówienie. Skąd ta różnica w cenie? – Budżet PKP SA przewidziany na przebudowę dworca Olsztyn Główny został zaktualizowany z uwagi na wpływającą na zakres niezbędnych prac projektowych rozpoczętą procedurę wpisu budynku dworca do ewidencji Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków oraz ze względu na aktualizację wartości robót, będącą podstawą wyceny prac projektowych. Ta z kolei wynika z ogólnego wzrostu wartości zawieranych przez PKP SA umów na roboty budowlane. Aktualizacja wartości zamówienia została przeprowadzona zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych – wyjaśnia Michał Stilger.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKP SA wybrały projektanta nowego dworca Olsztyn Główny. Tego samego

Przestrzeń

PKP SA wybrały projektanta nowego dworca Olsztyn Główny. Tego samego

Witold Urbanowicz 16 stycznia 2019

Nowy Olsztyn Główny. Niedoszły projektant z tańszą ofertą

Przestrzeń

Nowy Olsztyn Główny. Niedoszły projektant z tańszą ofertą

Witold Urbanowicz 05 listopada 2018

Rusza przetarg na projekt nowego Olsztyna Głównego

Przestrzeń

Rusza przetarg na projekt nowego Olsztyna Głównego

Witold Urbanowicz 20 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5