Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Decyzja kierunkowa ws. Grójeckiej. Soszyński: Atrakcyjna aleja dzielnicy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-08-22 17:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Decyzja kierunkowa ws. Grójeckiej. Soszyński: Atrakcyjna aleja dzielnicy
fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
W odpowiedzi na jedną z interpelacji wiceprezydent Robert Soszyński wskazał, że została podjęta decyzja co do kształtu ulicy Grójeckiej na odcinku między pl. Zawiszy i Bitwy Warszawskiej 1920 r. Jezdnia od strony centrum będzie miała dwa pasy ruchu, a jezdnia w kierunku centrum – od Niemcewicza do pl. Zawiszy – pozostanie w dotychczasowym przekroju. „Zmiany mają podnieść jakość przestrzeni publicznej i przyspieszyć przemianę Grójeckiej w główną aleję Ochoty” – przekonuje Soszyński.

Z wielkim mozołem przygotowywana jest przebudowa pl. Narutowicza na Ochocie. Projekt wiąże się ze zmianą kształtu ulicy Grójeckiej, co budzi sporo emocji w kontekście informacji o możliwejzmianie przekroju jezdni. Temat ten postanowił poruszyć Piotr Żbikowski, radny PO. W interpelacji zwrócił uwagę, że ulica ta jest znacznie obciążona ruchem – zwłaszcza w dojazdach do centralnej części Ochoty, a także dalej, w stronę Raszyna i Janek oraz w obliczu niepełnego układu jezdni Alej Jerozolimskich przy pl. Zawiszy. Przekonywał również, że jakiekolwiek zmiany powinny nastąpić dopiero po zbudowaniu linii tramwajowej w ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz po budowie drugiej jezdni Alej Jerozolimskich.

Jak odpowiada Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy, została podjęta decyzja kierunkowa co do przekroju ul. Grójeckiej. Jej celem jest – jak przekonuje – zapewnienie spójnych rozwiązań dla trzech projektów, związanych z przebudową pl. Narutowicza, skrzyżowania Grójeckiej z Wawelską, Kopińską i Częstochowską, a także samej Grójeckiej na pozostałych odcinkach między pl. Zawiszy a Bitwy Warszawskiej 1920 r.

I tak ulica w kierunku wylotowym – od strony centrum – będzie miała dwa pasy ruchu, natomiast w kierunku centrum, na odcinku od Niemcewicza – czyli włączenia ruchu z Alej Jerozolimskich – do pl. Zawiszy, pozostanie w dotychczasowym przekroju. – Niemniej jednak projekt ten będzie poddany szerokim konsultacjom społecznym. Odbędą się one prawdopodobnie na początku 2020 r. – informuje Soszyński.

Wiceprezydent zwraca uwagę, że układ drogowy w tym rejonie Warszawy został rozbudowany – spore zmiany spowodowała obwodnica, drogi ekspresowe oraz rozbudowa Alej Jerozolimskich. – Otwarcie tych dróg sprawiło, że ul. Grójecka nie pełni już roli drogi wylotowej z Warszawy w kierunku Krakowa i Katowic, a ruch tranzytowy przeniósł się na nowe drogi. W efekcie w ciągu ostatnich lat natężenie ruchu samochodowego na ul. Grójeckiej na odcinku od pl. Zawiszy do ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. wyraźnie spadło. Ulica Grójecka może obecnie pełnić rolę ulicy bardziej lokalnej, czyli obsługującej ruch przede wszystkim przede wszystkim pojazdów w obrębie Ochoty i Włoch – przekonuje Robert Soszyński.

Jak przekonuje wiceprezydent, celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa, a także uczynienie ulicy bardziej przyjazną dla wszystkich jej użytkowników.  – Zmiany mają podnieść jakość przestrzeni publicznej i przyspieszyć przemianę Grójeckiej w główną aleję Ochoty – przekazuje Soszyński. Poprawie ma ulec infrastruktura dla pieszych, w tym o ograniczonych możliwościach poruszana się, rowerzystów oraz pasażerów komunikacji miejskiej „bez pogarszania warunków ruchu samochodowego”. Ponadto poprawi się jakość przestrzeni publicznej i „warunki funkcjonowania ogródków gastronomicznych, co zapewni większą atrakcyjność ulicy dla jej mieszkańców”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bydgoszcz. Stary Rynek bez aut. Będą słupki wysuwane z bruku

Przestrzeń

Bydgoszcz. Stary Rynek bez aut. Będą słupki wysuwane z bruku

Jakub Dybalski 22 sierpnia 2019

Warszawa. Grójecka z nowym obliczem?

Przestrzeń

Warszawa. Grójecka z nowym obliczem?

Jakub Dybalski 21 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5