Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Poznań. Dawne tory odstawcze przy Budziszyńskiej mają zostać sprzedane

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-05-02 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań. Dawne tory odstawcze przy Budziszyńskiej mają zostać sprzedane
Tory odstawcze w kwietniu 2022 roku fot. redakcja
Poznań. Dawne tory odstawcze przy Budziszyńskiej mają zostać sprzedane
Poznań. Dawne tory odstawcze przy Budziszyńskiej mają zostać sprzedane
Poznań. Dawne tory odstawcze przy Budziszyńskiej mają zostać sprzedane
Poznań. Dawne tory odstawcze przy Budziszyńskiej mają zostać sprzedane
Dawne tory odstawcze dla tramwajów, które znajdują się przy pętli Budziszyńska docelowo mają zostać sprzedane. Ostatnie tramwaje opuściły ten teren już prawie 10 lat temu.

Historia komunikacji miejskiej w Poznaniu zawiera w sobie także część dotyczącą torów odstawczych dla tramwajów, które służyły do garażowania tych pojazdów, ponieważ ówczesne zajezdnie nie były w stanie pomieścić wszystkich wagonów. Tory odstawcze przydawały się też w trakcie remontów torowisk prowadzących do poszczególnych zajezdni, czy w okresach przejściowych, na przykład wtedy, gdy MPK opuszczało zajezdnię przy Gajowej. Jednym z miejsc, gdzie były zlokalizowane tory odstawcze była działka przy pętli Budziszyńska.

Tramwaje zaczęły tam garażować w 1985 roku. Miejsce zaczęto nazywać Budziszyną, a wagony miały tam do dyspozycji 14 torów, a także kanał przeglądowy. Tory odstawcze kilka razy zastępowały zajezdnię przy Głogowskiej, jak choćby w końcówce lat 90, kiedy stawiano tam nową halę dla tramwajów.

Jak można przeczytać na stronie poznańskiego przewoźnika, tory przy Budziszyńskiej pełniły też funkcję garażu dla wagonów wycofanych z eksploatacji, czy też sprzętu technicznego, w tym pługów torowych. To właśnie tutaj swoich ostatnich dni doczekała glizda, czyli pierwszy polski tramwaj z częściowo niską podłogą, o oznaczeniu 115N. Tramwaj powstał w jednym egzemplarzu i do końca istnienia pozostał prototypem, a w 2011 roku został pocięty na złom.fot. K. Lesińka/MPK Poznań

Swoją rolę tory przy Budziszyńskiej oficjalnie przestały pełnić 4 listopada 2012 roku, a następnego dnia odcięto zasilanie sieci trakcyjnej, o czym informuje nas Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka prasowa MPK Poznań.

– Teren został przekazany Miastu w zamian za tereny zajezdni Franowo – mówi nam Agnieszka Smogulecka.

W związku z tym zapytaliśmy miasto o to, jakie ma plany wobec terenu z dawnymi torami odstawczymi.

– Tory odstawcze są położone na terenie nieruchomości należących do Miasta Poznania, które zgodnie z obowiązującym planem miejscowym są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub zabudowę usługową, a w małej części pod tereny komunikacji. Teren ten będzie docelowo przygotowany do sprzedaży, dlatego też nie ma możliwości przywrócenia dawnej funkcji torów odstawczych w tym miejscu – przekazał nam Paweł Diakowicz, zastępca dyrektora ds. Zbywania Nieruchomości Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP.

Nie ma więc raczej szans, a także potrzeb, by “Budziszyna” miała ponownie przyjąć tramwaje.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5