Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Czy bezpłatna komunikacja miejska w Chełmie okazała się sukcesem?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-01-25 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Czy bezpłatna komunikacja miejska w Chełmie okazała się sukcesem?
fot. fb Chełmskie Linie Autobusowe
Kilka miesięcy temu Chełm wprowadził bezpłatną komunikację miejską. Sprawdzamy jak działa to rozwiązanie po kilku miesiącach, a ponadto pytamy miasto o planowany przetarg na autobusy wodorowe.

Komunikacja miejska w Chełmie znacznie się zmienia. Miasto zakupiło 6 autobusów z silnikiem Diesla, które dotarły do Chełma w grudniu 2021 roku. Ponadto Chełmskie Linie Autobusowe wzbogacą się o autobusy wodorowe dzięki dofinansowaniu z programu Zielony Transport Publiczny. Miasto kupi w ramach programu 26 wodorowców, a otrzymana kwota dofinansowania przekracza 100 milionów złotych. To właśnie w Chełmie będzie kursować najwięcej autobusów wodorowych w całej Polsce. Kilka miesięcy temu miasto zdecydowało się także na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej.

ZIelone i ogrzewane przystanki

Poza bezpłatną komunikacją oraz nowymi autobusami, które już przyjechały lub dopiero przyjadą do Chełma, w mieście mają też stanąć nowe, ekologiczne przystanki oplecione roślinnością, które będą wyposażone w system ogrzewania oraz klimatyzację. Docelowo każdy miejski przystanek ma zostać dostosowany do takiego standardu, lecz będzie wymagało to dużej ilości czasu.

Pozytywna ocena bezpłatnej komunikacji

– Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji traktujemy więc jako wstęp do znacznie szerszego przedsięwzięcia, którego celem jest zmniejszenie emisji spalin w mieście, a także, poprzez unowocześnienie transportu publicznego, zachęcenie chełmian do korzystania z komunikacji miejskiej kosztem transportu indywidualnego. Funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji oceniamy pozytywne. Otrzymujemy również pozytywne sygnały do mieszkańców. Zauważamy wzrost zainteresowania transportem publicznym w mieście – mówi nam Damian Zieliński, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Chełm.

Zieliński mówi, iż po wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej miasto odnotowało wzrost ilości pasażerów, którzy podróżują miejskimi autobusami. Rzecznik podkreśla, że zmiany są widoczne także w porównaniu do 2018 roku, a więc do czasu przed pandemią, kiedy obłożenie komunikacji miejskiej było większe niż w latach “pandemicznych”.

– W dni powszednie nastąpił wzrost ilości przewiezionych pasażerów o prawie 16%. W sobotę nastąpił wzrost ilości przewiezionych pasażerów o ponad 29%, natomiast w niedzielę nastąpił wzrost ilości przewiezionych pasażerów o ponad 31% – mówi nam rzecznik.

Damian Zieliński zaznacza też, że bezpłatna komunikacja jest rozwiązaniem długoterminowym i nie ma w tym momencie planów jego likwidacji. Chełm dopłaca obecnie do komunikacji miejskiej niewiele ponad 9 milionów złotych, natomiast w 2020 roku, kiedy funkcjonowały jeszcze bilety, kwota ta wynosiła ponad 6,5 miliona złotych.

Kiedy przetarg na autobusy wodorowe?

– Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia zamówienia. Planuje się, że pojazdy miałyby zostać dostarczone na przełomie 2023/2024 roku – odpowiada na pytanie o przetarg na “wodorowce” rzecznik Zieliński.


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5