Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Częstochowa. Znów będzie kursował turystyczny piętrus, ale rzadziej

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-04-30 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Częstochowa. Znów będzie kursował turystyczny piętrus, ale rzadziej
fot. Dominik Wójcik
Wraz z weekendem majowym na częstochowskie ulice wraca autobus bezpłatnej miejskiej linii turystycznej. W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu inicjatywę zorganizowano bardziej powściągliwie.

Częstochowa po raz trzeci od reaktywacji w 2017 r. uruchamia bezpłatną linię turystyczną o numerze „034” nawiązującą do prefiksu kierunkowego tego miasta w krajowej stacjonarnej łączności telefonicznej. Trasa po raz kolejny będzie obsługiwana należącym do MPK Częstochowa autobusem piętrowym Bristol-Lodekka o nadwoziu typowym dla komunikacji miejskiej w Wielkiej Brytanii – stąd potocznie nazywany jest „londyńczykiem” mimo swojego oksfordzkiego rodowodu.

Popularnie, ale rzadziej

Linia 034 ruszy 1 maja o godzinie 12:00 i będzie utrzymywana do końca września. W odróżnieniu od lat poprzednich jednak, nie przewiduje się codziennego kursowania piętrusa. W czasie weekendu majowego (1-5 maja) autobus będzie jeździł codziennie, jednak później chętni do przejażdżki skorzystają z usługi tylko w weekendy.

Zagęszczenie rozkładu jazdy przewidziane jest tylko w miesiące wakacyjne, tj. w lipcu i sierpniu, ale też w okrojonym zakresie, bo od wtorku do niedzieli. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie tłumaczy to koniecznością konserwacji pojazdu, dla którego nie ma zamiennika do podmiany. We wrześniu Bristol-Lodekka znowu wyjedzie tylko w weekendy.

Tylko z dachem

Linia 034 cieszy się dużą popularnością, jednak niektórzy to otwartemu dachowi wypożyczanych dotąd piętrusów przypisywali spore zainteresowanie. Rzeczywiście, kiedy na trasę wyjeżdżał zamknięty autobus, to wewnątrz pasażerów było mniej. Doszukiwanie się jednak korelacji między konstrukcją pojazdu, a obciążeniem może być błędne, bo równie dobrze mógł to być efekt zwyczajnego przesytu – autobus w zeszłym roku jeździł od maja do września codziennie bez względu na porę miesiąca, tygodnia i pogodę.

Pojawienie się autobusu o konstrukcji zamkniętej spotkało się z krytyką niektórych pasażerów i być może pod jej naporem MPK z czasem wypożyczyło podobny autobus bez dachu, który wypuszczano w słoneczne dni. W przeciwieństwie do własnego pojazdu, ten nie posiadał drzwi po prawej stronie, co utrudniało wymianę pasażerów na kilku przewidzianych na trasie przystankach.- Na razie będzie jeździł tylko nasz autobus i choć rozważane są możliwości co do pozyskania otwartego autobusu, to dzisiaj nie można nic więcej powiedzieć – powiedział Maciej Hasik, rzecznik MPK oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie zapytany o rodzaj taboru przewidzianego na bieżący sezon.

Turystyczne kryterium uliczne

Linia 034 została wytyczona, jako tzw. kryterium uliczne, czyli poprowadzono ją na zasadzie jednostronnej pętli wiodącej wśród najstarszej i reprezentatywnej zabudowy Częstochowy. Przystanek początkowy zlokalizowano pod Ratuszem przy pl. Biegańskiego, skąd autobus jedzie aleją Najświętszej Marii Panny (trakt znany pielgrzymom), ulicami Katedralną, Krakowską, Mirowską, Nadrzeczną, Garibaldiego, gdzie można zobaczyć kamienice pamiętające początek współczesnej Częstochowy o różnorodnej architekturze, następnie powrót przez al. NMP i dalej przez ulice Nowowiejskiego, Sobieskiego, Pułaskiego (socrealizm lat 50-ch), po czym przez Rynek Wieluński pasażerowie dotrą na zaplecze klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze, skąd autobus wróci na przystanek początkowy.

Pasażerom towarzyszy przewodnik lokalnego oddziału PTTK, który poprzez specjalnie przygotowany system nagłośnienia opowiada o mijanych miejscach. Ci, którzy skusili się na przejazd - czasem częstochowianie od lat - przyznają, że o wielu faktach nie wiedzieli. Warto posłuchać.

W dni kursowania przewidzianych jest 7 odjazdów w godzinach od 12:00 do 18:00, a przejazd jest bezpłatny.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa. Drzwi otwarte w MPK na 60-lecie tramwajów

Komunikacja

Częstochowa. Drzwi otwarte w MPK na 60-lecie tramwajów

Dominik Wójcik 07 marca 2019

Elektryczny SOR na testach w Częstochowie

Komunikacja

Elektryczny SOR na testach w Częstochowie

Dominik Wójcik 07 lutego 2019

Nieznaczne opóźnienie w remoncie linii tramwajowej w Częstochowie

Komunikacja

Nieznaczne opóźnienie w remoncie linii tramwajowej w Częstochowie

Dominik Wójcik 30 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5