Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Częstochowa: Zabytkowym tramwajem za darmo co niedzielę

Dalej Wstecz
Autor:

Dominik Wójcik

Data publikacji:
2014-07-24 11:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Częstochowa: Zabytkowym tramwajem za darmo co niedzielę
fot. Piotr Radoliński
W okresie letnim w Częstochowie każdy może bezpłatnie przejechać się tramwajem zabytkowym 4N1 na specjalnie uruchomionej linii. Tramwaj uruchamiany jest w ramach tzw. inicjatywy lokalnej.

Inicjatywa lokalna

Inicjatywa lokalna to nowa forma realizacji zadań publicznych przez administrację samorządową we współpracy z mieszkańcami. Została wprowadzona do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2010 roku. Polega na współpracy jednostki samorządu terytorialnego z mieszkańcami w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej.


fot. Piotr Radoliński

Celem podejmowania inicjatyw lokalnych jest realizacja przedsięwzięć polepszających warunki życia lokalności społecznej, na rzecz i z inicjatywy których je podjęto. Zakres zadań, które mogą być realizowane w trybie inicjatywy lokalnej, został określony w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – czytamy w serwisie konsultacje.czestochowa.pl.

„eNką na 102”

Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej wyszedł z inicjatywą uruchomienia wakacyjnej, nieodpłatnej linii turystycznej obsługiwanej wycofanymi z ruchu wagonami tramwajowymi 4N1 i 102Na produkcji Konstal-Chorzów. Inicjatywę poparł MPK w Częstochowie (właściciel taboru). Obowiązkowym wkładem klubu w inicjatywę jest praca społeczna członków klubu, zaś miasto wykłada środki na pokrycie kosztów wynajęcia tramwaju.


fot. Piotr Radoliński

– Chcieliśmy, aby Częstochowa, nasza mała ojczyzna, dołączyła do grona miast prestiżowych, w których w okresie letnim kursują linie zabytkowe. Dzięki uruchomieniu linii tramwajowej Z3 pasażerowie mogą zapoznać się z historią komunikacji miejskiej w Częstochowie. Inicjatywa ma za zadanie pokazać młodym mieszkańcom Częstochowy, jakimi wagonami podróżowali ich dziadkowie lub rodzice. Starszym mieszkańcom pragniemy przypomnieć lata, w których po Częstochowie jeździły tramwaje, dziś uznawane za zabytkowe. Pragniemy pielęgnować wiedzę na temat historii naszego miasta oraz nie chcemy pozwolić na to, aby częstochowskie zabytki zaginęły – mówi Szymon Kryczka, pomysłodawca inicjatywy.

Tabor

Według założeń linia miała być obsługiwana dwoma wagonami, ale jeden z nich przechodzi naprawę główną, którą zainicjował Andrzej Czerwik – klubowy konserwator zabytków. Prace są na ukończeniu. Wagon 102Na początkowo miał być odświeżony wkładem pracy członków CKMKM. Po paru miesiącach w prace włączyli się pracownicy zaplecza tramwajowego MPK, jednak wraz z ich postępem robót – jak to już bywa przy leciwych pojazdach – wychodziła co rusz konieczność wykonania nowych czynności. I tak, były wagon techniczny, rozebrany na poszczególne podzespoły, przechodzi naprawę, po której odzyska liniową, fabryczną formę (przy adaptacji na wóz techniczny usunięto IV drzwi i przystosowano sekcję B do przewozu ładunków).


fot. Piotr Radoliński

Linię obsługuje jeden wagon – 4N1 z 1958 r. – pamiętający otwarcie częstochowskiej sieci tramwajowej. Ten pojazd również zaliczył epizod gospodarczy, w którym o mało nie zakończył służby – w 1997 r. jeden z kursów zakończył kolizją, po której został odstawiony celem podjęcia decyzji o dalszym losie, ale w zamyśle czekał na złomowanie. Staraniami CKMKM w 2002 r. przeszedł naprawę główną, po której odzyskał pierwotny wygląd i wyjeżdża na kursy okolicznościowe. W bieżącym roku również staraniami CKMKM zyskał oficjalny status pojazdu zabytkowego.

Zasięg inicjatywy

Linia turystyczna Z3 nieodpłatnie zabiera pasażerów na trasie funkcjonującej linii 3. Kursy realizowane „eNką” realizowane będą do 28 września w każdą niedzielę. Pasażerowie otrzymują pamiątkowe bilety zerowe. Odjazdy z przystanków początkowych odbywać się będą w godzinach:
- kierunek Raków-stadion: 12:25 (z zajezdni tramwajowej), 13:44, 15:24, 17:04
- kierunek Fieldorfa-Nila: 13:00, 14:40, 16:20 i 18:01.
Szczegóły dotyczące inicjatywy znajdują się na stronie enkana102.czest.cz

Kontakt z autorem
Dominik Wójcik
dominik.wojcik @ transport-publiczny.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: ogromna popularność zajezdni muzealnej Brus

Komunikacja

Łódź: ogromna popularność zajezdni muzealnej Brus

Kasper Fiszer 02 sierpnia 2014

Łódź: Dwunasty sezon linii turystycznej

Komunikacja

Łódź: Dwunasty sezon linii turystycznej

Kasper Fiszer 04 lipca 2014

Poznań: „Szybkowiec” zakończył liniową służbę

Komunikacja

Poznań: „Szybkowiec” zakończył liniową służbę

Witold Urbanowicz 01 lipca 2014

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5