Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Częstochowa kłóci się o spaloną hybrydę. MPK uziemia pozostałe

Dalej Wstecz
Autor:

Dominik Wójcik

Data publikacji:
2017-05-05 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Częstochowa kłóci się o spaloną hybrydę. MPK uziemia pozostałe
fot. Dominik Wójcikhybrydy w zajezdni
Po pożarze hybrydowego Solbusa pod koniec kwietnia MPK zdecydowało się ponownie uziemić wszystkie autobusy tego typu. Są badane przez biegłych. Badaniom poddano również wrak spalonego przegubowca.

Późnym popołudniem 28 kwietnia kursujący przez dzielnicę przemysłową Częstochowy autobus hybrydowy gazowo-elektryczny zasiany CNG – Solbus SM 18 H – stanął w ogniu. Kierowca prowadzący pojazd poczuł swąd, zauważył dym, więc zdecydował się przerwać kurs oraz wyprosić pasażerów. Gdy sam wyszedł z pojazdu zobaczył ogień na jego dachu. Co typowe współczesnych autobusów, ogień szybko rozprzestrzenił się po poszyciu z tworzywa sztucznego i objął zbiorniki z paliwem. Szczęśliwie gaz ulotnił się przez zawory bezpieczeństwa i nie doszło do eksplozji. Mimo szybkiej interwencji Straży Pożarnej z pojazdu pozostała tylko metalowa konstrukcja nośna.

Zjazd do zajezdni

Wrak został zabezpieczony na terenie zajezdni częstochowskiego przewoźnika, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, którego kierownictwo zdecydowało również o zatrzymaniu tam wszystkich hybrydowych solbusów na wypadek, gdyby pożar wynikał z wad konstrukcyjnych tej partii taboru.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli MPK, wrak został już poddany oględzinom biegłego, który pobrał próbki wszystkich materiałów do badań laboratoryjnych. Do czasu ustalenia dokładnych przyczyn przedstawiciele MPK zgodnie i konsekwentnie wstrzymują się z jakimikolwiek komentarzami na temat wydarzenia, choć już teraz w częstochowskim środowisku politycznym trwa burzliwe poszukiwanie winnych zdarzenia.

Pozostałe autobusy również zostaną dokładnie zrewidowane pod kątem usterek, których wykrycie nie jest możliwe na etapie eksploatacji lub obsługi technicznej. Przebadanie 39 wozów może jednak zająć trochę czasu...

Wyścig prokuratorski

Sprawą kwietniowego pożaru miał zainteresować się także terenowy prokurator rejonowy. Do złożenia zawiadomienia przyznają się kolejni lokalni politycy. Skierowaliśmy do rzecznika Prokuratury Okręgowej w Częstochowie szereg pytań dotyczących statusu postępowania oraz jego zakresu.

Zawiadamiający wskazują na stan techniczny pojazdów i odpowiedzialność za dopuszczanie ich do ruchu. Inni twierdzą, że przy zakupie miało dość do nieprawidłowości, bo... zakupiono hybrydy. Warto przypomnieć, że regulamin konkursu GAZELA dopuszczał tylko i wyłącznie autobusy hybrydowe gazowo-elektryczne zasilane gazem CNG, więc wpływu na wybór trakcji przy zakupie nie mogło być żadnego.

Gaz nie ciąży

W toku dyskusji prowadzonej między obserwatorami pojawiło się też rzeczowe pytanie. Jeżeli hybrydy są uziemione i hipotetycznie eksperci unieruchomią je na zawsze, to co stanie się z gazem CNG zakontraktowanym przez MPK w Częstochowie na okres 10 lat? Dla potrzeb tankowania tym gazem przewoźnik wydał 1 mln zł na budowę stacji ładowania.

Okazuje się, że zakupiony i niespożytkowany przez hybrydy gaz nie będzie ciążył na stanie częstochowskiego operatora. Już w dniu uroczystej prezentacji stacji ładowania prezes MPK pochwalił się, że do przedsiębiorstwa kierowane są liczne pytania o możliwość tankowania gazu na terenie zakładu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że 8 maja stacja zostanie udostępniona zewnętrznym odbiorcom.

O tym jak autobusy płoną w Rzymie przeczytacie tutaj.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pobiedziska. Tylko Solaris złożył ofertę na trzy hybrydy

Komunikacja

Pobiedziska. Tylko Solaris złożył ofertę na trzy hybrydy

Jakub Dybalski 25 kwietnia 2017

Gorzów Wielkopolski kupuje 10 autobusów, w tym hybrydy

Komunikacja

Gorzów Wielkopolski kupuje 10 autobusów, w tym hybrydy

Witold Urbanowicz 19 kwietnia 2017

Swarzędz: Jedna, droga oferta na dostawę hybryd

Komunikacja

Swarzędz: Jedna, droga oferta na dostawę hybryd

Witold Urbanowicz 10 kwietnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5