Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Częstochowa: Dużo ofert na budowę węzłów. Nadal drogie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-09-2018
Ostatnia modyfikacja:
22-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Częstochowa: Dużo ofert na budowę węzłów. Nadal drogie
fot. DW
Otwarto oferty złożone w trzecim już postępowaniu na budowę trzech węzłów przesiadkowych na terenie Częstochowy. Pięciu oferentów konkuruje cenami, które nadal znacząco przekraczają budżet inwestycji.

Miejski Zarząd Dróg otworzył oferty złożone w rozpisanym po raz trzeci przetargu na budowę trzech intermodalnych węzłów przesiadkowych w pobliżu trzech dworców kolejowych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą rowerową. Złożono pięć ofert, a MZDiT przygotował na inwestycję 46,8 mln zł.

Nadal drogo

Trzeciemu postępowaniu towarzyszyła duża liczba zapytań dotyczących szczegółowych rozwiązań technicznych, co świadczy, że potencjalni wykonawcy szukali materiałów i technologii umożliwiających obniżenie ceny złożonej następnie oferty. Można nawet mówić o sporej konkurencji – różnica pomiędzy najtańszą, a najdroższą ofertą wynosi 20 mln zł.

Do postępowania złożono pięć ofert – wyliczamy od najtańszej:
• Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego zaoferowało wykonanie zadania za 68,9 mln zł brutto.
• Konsorcjum z liderem PUH Domax Arkadiusz Mika i Hucz z Boronowa oczekuje kwoty w wysokości 69,3 mln zł brutto.
• Drog-Bud z Lubojenki oczekuje za wykonanie inwestycji kwoty 74 mln zł brutto.
• Konsorcjum dwóch spółek NDI z Sopotu złożyło ofertę na kwotę 89,2 mln zł brutto.
• IDS-Bud z Warszawy za wykonanie trzech węzłów zażądał 89,5 mln zł brutto.

Niemal wszyscy chcą udzielić gwarancji na okres 72 miesięcy z wyjątkiem Drog-Budu, który udzieli jej na okres 60 miesięcy. Wszyscy deklarują zakończenie robót do 30 czerwca 2020 r. i wykonanie umowy do 31 sierpnia 2020 r.

Nadal drogo

Najtańszą ofertę od budżetu MZDiT dzieli przepaść w wysokości prawie 22,1 mln zł. Inwestor przygotowaną kwotę podzielił na transze przygotowane na lata 2018 w wysokości ok. 10,8 mln zł, 2019 r. – 28,3 mln zł i 2019 r. w wysokości 7,5 mnl zł. Wykonawcy zgodzili się na rozliczanie inwestycji w fakturach częściowych, ale nie wiadomo, czy MZDiT znajdzie brakujące środki.

Nadal więc działa zjawisko rynkowej bańki, która osiągnęła już absurdalne rozmiary. – Trzy węzły nie powinny kosztować aż tyle – stwierdził w prywatnej rozmowie urzędnik MZDiT, porównując rozmiarowo budowę pobliskiego odcinka autostrady A1, którą wyceniono na ok. 100 mln zł.

Na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni w centrum miasta, gdzie MZDiT chce wybudować parking i linowy plac zabaw, przygotowano pierwotnie 991 tys zł, ale po drugim postępowaniu musiał dołożyć ponad połowę tej kwoty, bowiem wybrana oferta opiewała na 1,6 mln zł. Znalezienie jednak 22 mln zł w okresie wyborczym może nie przyjść już tak łatwo.

Obecnie trwa analiza ofert, a następnie zostanie podjęta decyzja co do wyboru lub unieważnienia.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5