Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Częstochowa: Co dalej z PKS? Dworzec sprzedany, likwidacja trwa

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
23-10-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Częstochowa: Co dalej z PKS? Dworzec sprzedany, likwidacja trwa
fot. Adrian Tync, lic. CC BY-SA 4.0Autobus PKS Częstochowa
Częstochowski PKS sprzedał swój dworzec autobusowy, co ma pozwolić na spłatę zobowiązań zadłużonej spółki. Wciąż trwa proces jej likwidacji, ale Ministerstwo Aktywów Państwowych chce, by przedsiębiorstwo przetrwało trudny czas i w przyszłości przynosiło zysk. Na razie trudno jednak o zdecydowany optymizm.

W zeszłym roku borykający się z dużymi problemami PKS Częstochowa został postawiony w stan likwidacji. Mimo to spółka nadal działa i choć liczba obsługiwanych kursów jest mniejsza niż jeszcze kilka lat temu, zmiany w rozkładzie jazdy nie ograniczają się do cięć. We wrześniu przewoźnik uruchomił kilka dodatkowych kursów sobotnich w relacjach z Częstochowy do Lgoty Małej i Bogusławic. Przynajmniej na pierwszy rzut oka nie wszystkie działania nakierowane są zatem na zakończenie działalności i ostateczną likwidację firmy.

Sprzedaż dworca wreszcie sfinalizowana

Spółka jest jednym z ostatnich przedsiębiorstw wywodzących się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej, która pozostają w rękach państwa. Choć zarządza nią aktualnie likwidator, nadal podlega ona nadzorowi właścicielskiemu rządu, który jest obecnie sprawowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Wcześniej władze upatrywały ratunku dla PKS-u w sprzedaży dworca autobusowego, co miało zapewnić środki na spłatę zobowiązań.

– Dworzec został sprzedany na rzecz PKP SA – potwierdza transakcję Wydział Public Relations Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort wskazuje przy tym na prawną możliwość uchylenia likwidacji, co pozwalałoby kontynuować działalność spółki. Ma ona wynikać z art. 460 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nim do dnia wykreślenia spółki z rejestru jej rozwiązaniu może zapobiec odpowiednia uchwała walnego zgromadzenia. Przepisów tego artykuły nie stosuje się, jeśli rozwiązanie spółki wynika z prawomocnego wyroku sądowego. W opinii MAP w przypadku PKS Częstochowa istnieje możliwość zastosowania tego rozwiązania.

MAP jednoznacznie: PKS ma przetrwać i przynosić zysk

– Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami umożliwiającymi dalszą działalność spółki ukierunkowaną na osiąganie zysku i wzrost wartości akcji należących do Skarbu Państwa – deklaruje resort. Zgodnie z założeniami rządu PKS Częstochowa nie zniknie więc ostatecznie z rynku regionalnych przewozów autobusowych. Czy plan ten się powiedzie – pokaże jednak dopiero czas.

Przypomnijmy, że sprzedaż dworca autobusowego przylegającego do kolejowego była bardzo długotrwała. Jeszcze w lipcu MAP informowało nas, że trwa finalizowanie warunkowej umowy w tej sprawie. Wskazywano wówczas, że finalizacja procesu pozwoli na spłatę zadłużenia m.in. wobec pracowników państwowej spółki.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5