Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Czeska firma wydłuży metro w Sztokholmie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-05-04 13:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Czeska firma wydłuży metro w Sztokholmie
fot. MJ
Czeska firma wydłuży metro w Sztokholmie
Czeska firma wydłuży metro w Sztokholmie
Czeska firma wydłuży metro w Sztokholmie
Czeska firma wydłuży metro w Sztokholmie
Czeska firma wydłuży metro w Sztokholmie
Przed majówką Sztokholm podpisał umowę z czeską firmą Subterra z grupy Metrostav na przedłużenie niebieskiej linii metra do miejscowości Järfälla. Sieć metra, często zaliczana do najpiękniejszych na świecie, zyska dwie nowe stacje, które będą obsługiwać nowo budowaną dzielnicę na północno-zachodnich przedmieściach miasta.

Umowa, zawarta 27 kwietnia zakłada budowę 4,1 km trasy linii niebieskiej za stacją Akalla. – Uważam, że szwedzki inwestor wybrał nas na tak dużą część rozbudowy metra jako niezwykły sukces nie tylko dla naszej firmy, ale także dla całej Grupy Metrostav i ogólnie czeskiego przemysłu budownictwa podziemnego. Ze względu na zakres i złożoność projektu spodziewamy się zaangażowania zdolności spółki macierzystej Metrostav i wierzymy, że dzięki wkładowi naszych szwedzkich partnerów wspólne prace się powiodą – powiedział Ondřej Fuchs, dyrektor generalny Subterra.

Przedłużenie na północno-zachodnich przedmieściach Sztokholmu obejmuje budowę stacji Barkabystaden i Barkaby. Odcinek Akalla – Barkarbystaden będzie składał się z dwóch tuneli jednotorowych, a odcinek Barkarbystaden – Barkarby z tunelu dwutorowego i tunelu serwisowego. Obiekty będą powstawać w skale – z wykorzystaniem tradycyjnej metody wiercenia i robót strzałowych. Tunel będzie zabezpieczany za pomocą kotw i betonu natryskowego.

Prace mają rozpocząć się w czerwcu tego roku i zakończyć we wrześniu 2023 r. Wartość kontraktu to prawie 5 mld koron czeskich (ok. 840 mln zł). W rejonie nowych stacji przewidziano nową zabudowę. Dzielnica będzie składać się z 18 tys. domów, 140 bloków, które zamieszkiwać będzie ok. 45 tys. osób. Przewidziano 10 tys. nowych miejsc pracy.Metro w Sztokholmie zostało uruchomione w 1950 r. Na sieć składają się trzy rozgałęziające się trasy, obsługiwane przez siedem linii. Łączna długość tras wynosi 105,7 km. W sumie znajduje się 100 stacji. Często metro w Sztokholmie nazywane jest najdłuższą galerią sztuki oraz zaliczane jest do najpiękniejszych systemów metra na świecie. To za sprawą stacji wydrążonych bezpośrednio w skale – zwłaszcza na linii niebieskiej – i przypominających jaskinie.

To nie koniec planów, jeżeli chodzi o rozbudowę metra. Niebieska linia ma zostać też wdyłużona z drugiej strony – z centrum – przez Sondermalm w kierunkach Soderort i Nacka. Do tego powstanie nowa odnoga zielonej linii, łącząca Odenplan z Arenastaden i Solną.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKS Nova wyleasinguje trzy autobusy miejskie

Komunikacja

PKS Nova wyleasinguje trzy autobusy miejskie

Witold Urbanowicz 04 maja 2020

Koniec bezpłatnego parkowania w Krakowie

Komunikacja

Koniec bezpłatnego parkowania w Krakowie

Redakcja 04 maja 2020

Sztokholm. Citybanan otwarty

Komunikacja

Sztokholm. Citybanan otwarty

Artur Bogdanowicz, jd 11 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5