Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Czechy: Darmowe przejazdy koleją dla studentów i seniorów?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-03-03 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Czechy: Darmowe przejazdy koleją dla studentów i seniorów?
Fot. Kasper FiszerPociąg lokalny w Republice Czeskiej
Czy Republika Czeska stanie się drugim – po Słowacji – krajem, w którym całe grupy społeczne będą uprawnione do bezpłatnego podróżowania większością pociągów? Z taką propozycją wystąpił w styczniu tego roku czeski rząd. Może on oczywiście liczyć w tym zakresie na przychylność przewoźników, ale opozycja krytykuje rozwiązanie jako populistyczne i zbyt kosztowne.

Rząd Republiki Czeskiej rozważa uruchomienie programu, w ramach którego duże grupy społeczne, przede wszystkim studenci do 26. roku życia i emeryci, mogłyby korzystać z darmowych lub bardzo wysoko dotowanych przejazdów koleją. Pomysł wzorowany jest na funkcjonującym od trzech lat podobnym rozwiązaniu słowackim. Tam za podróże dotowanymi z budżetu centralnego pociągami nie płacą także m.in. renciści, a zasady korzystania ze stuprocentowej zniżki są na tyle elastyczne, że uprawniona do niej jest pokaźna grupa Polaków.

Pomysł może dyskryminować mieszkających daleko od torów

Na razie wypracowywane są dopiero konkretne rozwiązania, które mogłyby zostać wdrożone na terenie Czech. – Będziemy debatować, czy karta [uprawniająca do przejazdu] nie powinna kosztować kilkaset koron (kilkadziesiąt – sto kilkadziesiąt złotych) – powiedział cytowany przez portal iDnes.cz premier Republiki Andrej Babiš. Wówczas obciążenie dla budżetu państwa mogłoby być istotnie mniejsze.

Według aktualnego pomysłu emeryci i studenci nie płaciliby wyłącznie za przewozy kolejowe (najprawdopodobniej tylko te kontraktowane przez organy publiczne). Rozwiązanie to zakwestionował rzecznik prasowy prywatnego przewoźnika RegioJet Aleš Ondrůj. Zasugerował on, że środki z budżetu powinny być wydatkowane tak, by nie dyskryminować żadnej grupy społecznej. Tymczasem ci, którzy mieszkają z dala od czynnej linii kolejowej, nie mogliby w pełni korzystać z nowego przywileju. Jak informuje jednak portal novinky.cz, sam pomysł rekompensowania spółkom kosztów ulg dla seniorów został przez niego przyjęty z uznaniem.

Koleje są przygotowane na wzrost liczby podróżnych

Zaproponowany program został natomiast skrytykowany przez część czeskiej opozycji. Miroslav Kalousek z konserwatywnej, proeuropejskiej partii Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09 (Tradice Odpovědnost Prosperita 09) nazwał to rozwiązanie w rozmowie z dziennikiem Právo populistycznym. Przekonywał też, że seniorzy mogą otrzymać znaczące wsparcie od organów publicznych w formie innej niż darmowy bilet kolejowy. Jego zdaniem propozycja mogłaby po jej wejściu w życie prowadzić także do nadużyć ze strony przewoźników, co z kolei wymuszałoby wprowadzenie silnego i kosztownego aparatu kontroli.

Koleje Czeskie (České dráhy, ČD) spodziewają się, że wprowadzenie darmowego biletu dla studentów i emerytów doprowadziłoby do gwałtownego wzrostu liczby przewożonych pasażerów. Radek Joklík, rzecznik prasowy państwowej spółki, zapewnił przy tym novinky.cz, że koleje są w stanie obsłużyć wzmożony potok. Dodał też, że program powinien zachęcić do częstszego i regularnego korzystania z usług przewozowych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bruksela. Volvo dostarczy 90 hybryd elektrycznych

Prawo & Finanse

Bruksela. Volvo dostarczy 90 hybryd elektrycznych

Jakub Dybalski 15 marca 2018

Indie. Virgin i Hyperloop One chcą połączyć Bombaj i Pune

Mobilność

Indie. Virgin i Hyperloop One chcą połączyć Bombaj i Pune

Jakub Dybalski 14 marca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5