Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Cud w Katowicach. Zobacz efekty płatnego parkowania

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-12-2023
Ostatnia modyfikacja:
01-12-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

Dzisiaj (1 grudnia) w Katowicach ruszyła Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, wprowadzająca opłaty za parkowanie w centrum miasta zaczynające się od 3 zł za pierwsze pół godziny. W centrum miasta od razu ubyło samochodów.

Pod koniec lipca 23 z 25 katowickich radnych zagłosowało za podjęciem Uchwały w sprawie ustalenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz Strefy Płatnego Parkowania dla pojazdów samochodowych na drogach publicznych na obszarze miasta Katowice. Zakłada ona wprowadzenie na terenie Katowic Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania (ŚSPP) zwanej „Strefą A” oraz Strefy Płatnego Parkowania (SPP) zwaną "Strefą B". Zasięg obu stref można zobaczyć na planie poniżej.


Z przeprowadzonych w latach wcześniejszych analiz wynikało, że 57% samochodów parkujących w granicach wyznaczonych stref pochodziło spoza Katowic, a więc były zajmowane na wiele godzin przez osoby dojeżdżające do pracy w mieście.


Jak podkreślają władze miasta celem wprowadzenia nowych zasad parkowania jest ograniczenie napływu pojazdów spoza Katowic do Śródmieścia. Pozwoli to ograniczyć całodzienne parkowanie w centrum Katowic przez gości spoza miasta. Tym samym katowiczanki i katowiczanie, a w szczególności osoby zamieszkujące strefy płatnego parkowania, szybciej znajdą miejsce, w którym będą mogły pozostawić pojazd.

– W Katowicach od dziś działa rozszerzona strefa płatnego parkowania. Pierwsze efekty już widać. Plac Sejmu Śląskiego, który dotychczas był dzikim i nieuporządkowanym parkingiem po wprowadzeniu opłat jest pusty. Podobnie na okolicznych ulicach w centrum można z łatwością znaleźć miejsce do zaparkowania. Potwierdza się, to co przewidywano, a wcześniej miało miejsce w miastach które podejmowały podobne działania. Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększa się rotacja i dostępność miejsc. Oczywiście, to na razie pierwszy dzień i teraz trzeba będzie teraz się dokładnie przyglądać zachowaniom kierowców, monitorować wykorzystanie centrów przesiadkowych oraz napełnienie w transporcie publicznym – mówi Łukasz Borkowski, radny Katowic z Platformy Obywatelskiej.


Opłaty są pobierane od poniedziałku do soboty, za wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy, w godzinach od 7:00 do 17:00. W Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania stawki są wyższe: 3 zł zapłacimy za postój do 30 minut, a 6 zł za parkowanie do godziny. Druga rozpoczęta godzina postoju będzie kosztowała 7,20 zł, kolejna 8,40, zaś każda następna 6 zł. W Strefie Płatnego Parkowania stawki wyniosą 2 zł za postój do 30 minut i 4 zł za parkowanie do godziny. Druga rozpoczęta godzina postoju będzie kosztowała 4,80 zł, kolejna 5,60, zaś każda następna 4 zł.


Mieszkańcy Katowic mogą skorzystać z „Parkingowa karta mieszkańca”, która przysługuje na jeden samochód osoby zameldowanej, w którejś ze stref i będącej właścicielem lub użytkownikiem pojazdu. Będzie ona ważna w całej Strefie A lub B i kosztowała symboliczne 10 lub 20 zł miesięcznie. Mieszkańcy Katowic spoza wyznaczonych stref mogą nabyć abonamenty w Strefie Płatnego Parkowania w kwocie 200 zł za miesiąc i 500 zł za kwartał, a w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w kwocie 300 zł za miesiąc lub 750 zł za kwartał.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5