Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

CPK: Wesprzemy tramwaj do Lutomierska, bo walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-10-31 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CPK: Wesprzemy tramwaj do Lutomierska, bo walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym
fot. Kasper FiszerTramwaj z Łodzi do Lutomierska na pętli Północna
Spółka Centralny Port Komunikacyjny potwierdza zamiar finansowego wsparcia modernizacji linii tramwajowej do Lutomierska, która łączy tę miejscowość z Konstantynowem Łódzkim i Łodzią. Spółka deklaruje przy tym, że będzie konsekwentnie wspierać lokalne inicjatywy mające podnieść konkurencyjność transportu zbiorowego. Na razie nie ma jednak nadal konkretów dotyczących formy i wymiaru pomocy, jaką miałyby otrzymać samorządy gmin lub inne podmioty związane z komunikacją tramwajową regionu łódzkiego.

Władze gmin położonych wzdłuż linii tramwajowej z Łodzi do Lutomierska, a więc miasta Konstantynów Łódzki i gminy Lutomiersk, potwierdziły w ostatnich dniach, że będą wspólnie dążyć do wznowienia komunikacji po trwającej od marca 2019 r. przerwie. Samorządy zwracały przy tym uwagę, że za deklaracjami z wiosny tego roku o wsparciu planowanej inwestycji ze środków CPK nie poszły żadne konkretne działania. Spółka potwierdza jednak swoje plany i zapewnia, że wkrótce przedstawione zostaną bardziej szczegółowe rozwiązania.

Deklaracja jest aktualna, wkrótce będą konkrety i środki

– W czerwcu zadeklarowaliśmy udział finansowy w odbudowie linii 43. Nasza deklaracja jest aktualna, a zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami pieniądze będą mogły zostać uruchomione, kiedy ruszy realizacja projektu – mówi Konrad Majszyk, dyrektor Biura Komunikacji i PR spółki Centralny Port Komunikacyjny. Dodał, że środki pochodzić będą z puli tzw. projektów komplementarnych względem samego CPK.

Zapowiadane wsparcie modernizacji nieczynnej linii przez spółkę budującą nowe lotnisko może budzić zdziwienie. O ile CPK ma tworzyć także infrastrukturę, głównie kolejową, pozwalającą na dojazd do węzła przesiadkowego przy przyszłym porcie, o tyle tramwaj z Lutomierska do Łodzi nie dowoził przed wstrzymaniem ruchu pasażerów na żaden łódzki dworzec kolejowy. Przedstawiciel przedsiębiorstwa przypomina jednak kontekst podjęcia decyzji o skierowaniu środków na łódzki tramwaj podmiejski.

CPK chce wspierać lokalne inicjatywy transportowe

Mówi o protestach władz Konstantynowa Łódzkiego przeciw zaproponowanemu wariantowi budowy nowej linii kolei dużych prędkości przez to miasto. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zgodziliśmy się na wylot KDP z Łodzi, który omija Konstantynów. Ze strony pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horały i naszej spółki nie było jednak zgody na utrzymanie wykluczenia komunikacyjnego Konstantynowa i Lutomierska, miejscowości nie tylko bez jakiegokolwiek połączenia kolejowego, ale i bez zlikwidowanego w 2019 r. połączenia tramwajowego – stwierdza nasz rozmówca. – Mieszkańcy Konstantynowa i Lutomierska są obecnie skazani wyłącznie na transport drogowy. Konsekwentnie wspieramy lokalne inicjatywy, które czynią transport publiczny bardziej konkurencyjnym – dodał Konrad Majszyk.

Należy w tym miejscu podkreślić, że w pewnym zakresie za alternatywną wobec budowy stacji kolejowej w Konstantynowie uznać można odbudowę linii tramwajowej na odcinku Łódź – Konstantynów. Ta będzie jednak finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Przed ogłoszeniem planu wsparcia modernizacji tramwaju nie informowano o planach utworzenia przystanku kolejowego w Lutomiersku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
CPK. Specustawa ułatwi nabycie gruntów

Przestrzeń

CPK. Specustawa ułatwi nabycie gruntów

Łukasz Malinowski 27 sierpnia 2020

Dalszy remont drogi nr 710 bez remontu tramwaju do Lutomierska

Przestrzeń

Dalszy remont drogi nr 710 bez remontu tramwaju do Lutomierska

Witold Urbanowicz 02 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5