Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Co dalej z zakupami elektrobusów przez Kalisz?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-06-17 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Co dalej z zakupami elektrobusów przez Kalisz?
fot. Kaliskie Linie Autobusowe
Kalisz chciał zakupić autobusy elektryczne dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu. Ostatecznie miastu nie udało się pozyskać funduszy na ten cel z rządowego programu, tak więc pozostaje pytanie, czy i kiedy drugie najludniejsze miasto Wielkopolski nabędzie elektrobusy?

Na początku roku pisaliśmy o planach miasta Kalisz dotyczących rozwoju floty autobusowej w mieście. Kaliski samorząd chciał aplikować o zakup 10 elektrobusów w ramach drugiego naboru programu inwestycji strategicznych, tzw. Polskiego Ładu. Pod koniec maja poznaliśmy wyniki drugiego naboru tego programu i próżno było w nich szukać dofinansowania do zakupu kaliskich autobusów. Zapytaliśmy więc miasto o to, jakie dalsze plany ma samorząd względem nabycia zeroemisyjnych elektrobusów.

– Jeśli pojawi się program, w ramach którego Miasto Kalisz będzie mogło pozyskać dofinansowanie z WRPO w wysokości co najmniej 75% kosztów, planowany jest zakup 21
autobusów z napędem elektrycznym. Autobusy byłyby dostarczane w dwóch transzach, po 10 i 11 autobusów, zgodnie z koncepcją, która została już opracowana przez projektantów. Stacje do ładowania takich autobusów byłyby zlokalizowane na terenie spółki Kaliskie Linie Autobusowe. Dokumentacja dotycząca inwestycji, a także dokumenty strategiczne związane z transportem publicznym są gotowe. Jeśli tylko pojawi się odpowiedni program, miasto Kalisz jest gotowe do złożenia wniosku o dofinansowanie. Jeśli pojawi się taka możliwość, miasto zakupi pierwszych 10 autobusów, które zastąpią najstarsze pojazdy – przekazała nam rzeczniczka Urzędu Miasta w Kaliszu, Katarzyna Ciupek.

Ciupek dodała także, iż w ramach drugiej edycji programu Zielony Transport Publiczny, skala możliwego dofinansowania do zakupu nowych autobusów znacznie spadła. W styczniu tego roku właśnie tą informacją rzeczniczka kaliskiego magistratu argumentowała brak wniosku miasta do programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Katarzynę Ciupek zapytaliśmy także o to, na jaką liczbę pojazdów opiewają dalsze plany zakupowe miasta.

– Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz sporządzona na jej podstawie
analiza kosztów i korzyści wykorzystywania pojazdów elektrycznych w komunikacji miejskiej obliguje przewoźników, a tym samym Kaliskie Linie Autobusowe, aby do 2028 roku posiadały w swojej flocie 30% autobusów zeroemisyjnych. Zatem kaliski przewoźnik powinien posiadać 21 takich pojazdów. Na terenie należącym do spółki mają powstać dwie wiaty służące do parkowania i ładowania autobusów z napędem elektrycznym (EV12) wraz z instalacją fotowoltaiczną. Spółka posiada już dokumentację projektową na ich budowę – przekazała nam rzeczniczka prasowa kaliskiego urzędu miasta.

W styczniu przedstawicielka miasta wspominała także o potencjalnych inwestycjach w autobusy z ogniwem wodorowym, jednak pomysł ten był raczej odległą perspektywą. Teraz Ciupek potwierdza, iż w pierwszej kolejności miasto chce stawiać na zakup autobusów elektrycznych, a dopiero w dalszej kolejności na pojazdy wodorowe.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kalisz przekazał dwa autobusy dla Kamieńca Podolskiego

Komunikacja

Kalisz przekazał dwa autobusy dla Kamieńca Podolskiego

Redakcja/inf. pras. 24 maja 2022

Czy Kalisz wreszcie wprowadzi darmową komunikację miejską?

Komunikacja

Czy Kalisz wreszcie wprowadzi darmową komunikację miejską?

Jakub Rösler 11 stycznia 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5