Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Cieszyn: Autobusów regionalnych mniej niż przed pandemią

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
17-04-2023
Ostatnia modyfikacja:
17-04-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Cieszyn: Autobusów regionalnych mniej niż przed pandemią
for. JRZdjęcie ilustracyjne
Od wielu lat Cieszyn nie ma już swojego przedsiębiorstwa PKS. Obsługę komunikacyjną historycznego Śląska Cieszyńskiego po polskiej stronie granicy zapewniają więc przede wszystkim mniejsze firmy prywatne. W ostatnich latach liczba oferowanych przez nie kursów spadła.

Cieszyński PKS był jedną ze spółek wywodzących się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej, które nigdy nie doczekały się prywatyzacji czy usamorządowienia. Do momentu postawienia firmy w stan upadłości w 2012 r. należała ona do skarbu państwa. Ostatnie lata funkcjonowania PKS-u nie były jednak próbą znalezienia nowej formuły organizacyjnej, a zakończoną fiaskiem walką o przetrwanie.

Miejsce PKS-u zajęły inne podmioty

Liczbę kursów drastycznie ograniczano już od 2010 r., co przyczyniło się do rozwoju konkurencji mniejszych przewoźników. Ostatecznie to oni zaoferowali swoje połączenia z otwartego w 2018 r. nowego dworca autobusowego zlokalizowanego przy stacji kolejowej. Właściciel obiektu, Urząd Miejski w Cieszynie, chciał w ten sposób zorganizować zintegrowany węzeł przesiadkowy, z którego korzystają też pasażerowie komunikacji miejskiej, bo z peronów dworca odjeżdżają linie gminnego transportu publicznego.

Jak poinformował nas Referat Strategii i Infrastruktury Miejskiej UM Cieszyn, do tej pory nie udało się jednak nakłonić wszystkich przewoźników do wjazdu na dworzec. Mimo to samorząd twierdzi, że integracja różnych środków transportu nie stanowi obecnie problemu. Pasażerowie mogą natomiast odczuć kurczenie się oferty przewozowej. – Liczba kursów na dworcu wzrosła po pandemii, ale nie wróciła do poziomu sprzed jej początku – informuje bowiem magistrat.

Wciąż nie ma komunikacji międzynarodowej

W zeszłym roku wznowione zostały kursy kolejowe przejeżdżające w Cieszynie granicę, ale oferta Kolei Śląskich nie stanowi odpowiedzi na wszystkie potrzeby w tym zakresie. Jak potwierdza samorząd, aktualnie nie ma natomiast ani jednego gminnego czy prywatnego połączenia autobusowego, które pozwalałoby na dojazd do czeskiej części miasta lub do innych miejscowości Republiki Czeskiej. Nie wskazano też na plany jego uruchomienia.

W 2022 r. UM Cieszyn wydał na utrzymanie dworca ok. 678 tys. zł. Spore nakłady na ten cel nie oznaczają jednak, że oferta komunikacyjna dla mieszkańców jest zadowalająca. Na szeregu tras, na których dawniej kursował cieszyński PKS, aktualnie komunikacja nie odbywa się.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5