Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Chodzież chce kupić dwa elektrobusy i sporo rowerów

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-03-17 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Chodzież chce kupić dwa elektrobusy i sporo rowerów
fot. MOs810, lic. CC BY-SA 4.0Autobus miejski
System transportowy wielkopolskiej Chodzieży ma zostać rozszerzony o kolejne kilkadziesiąt rowerów miejskich. Miasto liczy też na środki zewnętrzne, które pomogą w zakupie dwóch autobusów elektrycznych. Miejscowy MZK wciąż odczuwa natomiast skutki pandemii.

– Na terenie naszej gminy wprowadzono cięcia w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej względem stanu sprzed pandemii – mówi Szymon Zychla, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Chodzieży. W okresach zawieszania stacjonarnej nauki w szkołach samorząd wprowadzał bowiem wakacyjny grafik połączeń. Miasto odczuło też istotny spadek przychodów z tytułu sprzedaży biletów.

Nie ograniczono inwestycji, bo ich nie planowano

Skokowo zmniejszyła się bowiem liczba korzystających z autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji pasażerów. Doszło już jednak do pewnej stabilizacji w tym zakresie, a samorząd nie zauważa dalszej fali odpływu podróżnych. – Prawny limit dotyczący liczby zajętych miejsc stanowił problem jedynie incydentalnie – stwierdził nasz rozmówca. Miejscowy przewoźnik nie zwiększał więc częstotliwości obsługi linii, nie uruchamiał też tzw. bisów w godzinach największego zapełnienia.

W Chodzieży nie doszło dotychczas do podwyżki cen biletów, a miasto nie planuje obecnie zmian w cenniku ani cięć w rozkładach jazdy. Ani miasto, ani MZK nie miały żadnych planów inwestycyjnych dotyczących infrastruktury transportowej czy taboru na okres od marca do grudnia zeszłego roku. – Wobec tego sytuacja budżetowa nie wymusiła rezygnacji z tego tyou zadań – usłyszeliśmy w UM Chodzież.

Nowe autobusy i rowery miejskie

Pewne inwestycje mają natomiast przynieść kolejne lata. MZK ubiega się w ramach programu Zielony Transport Publiczny o środki na zakup dwóch autobusów elektrycznych oraz ładowarki. Mają one zastąpić eksploatowane obecnie pojazdy spalinowe. – Przewidywana wartość projektu to ok. 5 mln zł – informuje przedstawiciel samorządu.

Równolegle rozbudowana ma zostać miejska infrastruktura rowerowa. UM Chodzież aplikuje bowiem o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014 – 2020. – Poza przebudową ścieżek pieszo-rowerowych wraz z oświetleniem zamierzamy kupić 50 rowerów miejskich (dotychczas w systemie znajdowały się 83 sztuki) oraz wybudować jedną stację roweru miejskiego (obecnie jest ich 20) – wylicza Szymon Zychla. Wartość przedsięwzięcia to według jego szacunków ok. 9 mln zł.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Chodzież kupuje pięć autobusów, w tym jednego elektryka

Komunikacja

Chodzież kupuje pięć autobusów, w tym jednego elektryka

Witold Urbanowicz 01 lutego 2017

Chodzież kupi nowe autobusy za unijne pieniądze

Prawo & Finanse

Chodzież kupi nowe autobusy za unijne pieniądze

Jakub Dybalski 04 stycznia 2017

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5