Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Chmielna w centrum Warszawy się zazieleni

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-06-2021
Ostatnia modyfikacja:
26-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Szpalery drzew, dużo zieleni i miejsc do wypoczynku oraz efektowne oświetlenie – taka będzie nowa Chmielna. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie reprezentacyjnej ulicy położonej w samym sercu stolicy. To kolejny projekt w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy - podał Urząd Miasta.

– Chcemy, aby Warszawa była zielona, czysta i pełna przyjaznych przestrzeni dla każdego mieszkańca. I to nie tylko na obrzeżach, ale również w samym jej sercu. Dlatego konsekwentnie realizujemy program Nowego Centrum Warszawy, w którym będzie można oddychać czystym powietrzem, schronić się przed słońcem w cieniu drzew, wygodnie poruszać pieszo, na rowerze czy transportem publicznym – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy cytowany w komunikacie. – Zwycięska praca w konkursie na koncepcję przebudowy Chmielnej pokazuje, jak możemy ten cel osiągnąć. Po realizacji tego projektu tak lubiana przez warszawiaków i turystów ulica stanie się dużo ładniejsza, wygodniejsza i bardziej przyjazna. Gratuluję zwycięzcom – dodaje.

Po obu stronach ulicy Chmielnej, na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Co ważne - zmieni się również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów. Bardzo ważny dla miasta jest również studialny (nie realizacyjny na tym etapie) pomysł dla ulicy Widok.

– W konkursie szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla Chmielnej a autorzy nagrodzonych prac potrafili spojrzeć kompleksowo na problemy, które trzeba rozwiązać w tej przestrzeni. Zarówno z perspektywy pieszego, jak i z lotu ptaka. Na ulicy przybędzie więc dużo drzew i zieleni. Pojawią się ogrody deszczowe. Musimy wzmacniać odporność naszego miasta na zmiany klimatu – przekonuje Marlena Happach, architekt miasta.

W ramach remontu z Chmielnej zniknie nawierzchnia z kostki betonowej z lat 90. XX wieku. Wyszczerbiony materiał zastąpią płyty granitowe o wymiarach 100 na 50 centymetrów. Na skwerze, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek na straganie (blisko Nowego Światu), ma się pojawić granit w jasnoszarym kolorze. Obramienia płyt o wielkości 50 na 50 centymetrów zostałyby wykonane z kamiennej kostki w kolorze grafitowym.

Co brano pod uwagę przy ocenie prac konkursowych?

Przy ocenie prac zwracano uwagę m.in. na wielofunkcyjność i rozwiązania przestrzenne, które wspierają rozwój handlu, gastronomii i innych usług w harmonii z potrzebami mieszkańców z najbliższego otoczenia. Ważne było też zachowanie tożsamości miejsca oraz forma zaproponowanych środków wyrazu. - Kładliśmy nacisk na zielone rozwiązania. Chcemy bowiem tworzyć zdrowe miasto i adaptować je do zmian klimatycznych. Zwiększamy ilość zieleni i pamiętamy o retencji wody – dodaje Marlena Happach.

Niezwykle istotna była też wygoda pieszych i rowerzystów. Ulica Chmielna to ważny deptak, a miastu zależy by był przyjazny i bezpieczny, dobrze powiązany z sąsiednimi placami i ulicami. Pandemia pokazała, że przed stolicą stają nowe wyzwania a przestrzeń publiczna musi być elastyczna. Po zmianach Chmielna będzie mogła pełnić i pogodzić zmieniające się funkcje, a przestrzeń ulicy będzie żyła na różne sposoby.

Przy ocenie prac brano też pod uwagę optymalizację rozwiązań. Projekty musiały uwzględniać koszty realizacji i zrównoważonego rozwoju (m.in. wykorzystanie istniejącej infrastruktury), a proponowane zmiany musiały być realne i ekonomiczne - uwzględnia oszczędzanie zasobów, ponowne wykorzystanie materiałów oraz ograniczać ingerencje w infrastrukturę podziemną do niezbędnego minimum - stwierdza ratusz.

Która praca wygrała w konkursie?

Jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego za najlepszą uznało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu, uznając ją za najbardziej kompletną, dojrzałą i wielowątkową. Wrażenie zrobiła zwłaszcza koncepcja przekształcenia istniejącego zieleńca blisko Nowego Światu, tzw. skweru bukinistów, w przestrzeń bardziej oryginalną w wyrazie, z miejscami do wypoczynku.

Autorzy zwycięskiej pracy wskazali miejsca, w których mogą się pojawić kolizje sadzonych drzew z podziemną infrastrukturą miejską. Zaproponowali też wykorzystanie częściowo podziemnych donic. Gdyby w takich miejscach doszło do awarii rur czy instalacji, drzewa można by podnieść i usunąć na czas koniecznej naprawy. A potem wstawić je ponownie w to samo miejsce.

Jak przyznaje magistrat, koncepcja odcinka ulicy Brackiej przy Cedecie (dawnym Smyku) jako ulicy miejskiej o historycznie ważnym znaczeniu wymaga jeszcze uczytelnienia. Zdaniem jury może on nabrać charakteru szlaku spacerowego w ramach tak zwanego Uśmiechu Warszawy (ciągu ulic łączących Mokotów, Ujazdów z Grzybowem). RS Architektura Krajobrazu to autorzy m.in. projektów zrealizowanych z sukcesem takich jak Bulwary nad Wisłą i Zielona Świętokrzyska, Plac Powstańców Warszawy.

Wyniki

Konkurs architektoniczny na ulicę Chmielną ogłoszono 1 marca w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Projekty konkursowe można było przesyłać do 25 maja do godz. 16. Wpłynęło 8 prac. Architekci składali je poprzez platformę cyfrową. Sąd konkursowy obradował na spotkaniach online.

Przyznano 3 nagrody i jedno wyróżnienie:

 • I nagroda – 45 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki
  RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa - Konstancin-Jeziorna

 • II nagroda – 20 tys. zł
  ARE STIASNY/WACŁAWEK sp. z o.o. - Warszawa

 • III nagroda – 10 tys. zł
  Diana Polkowska Pracownia Projektowa dpp Design - Przemyśl

 • Wyróżnienie - 5 tys. zł
  Anna Sokołowska, Małgorzata Marczewska, Elżbieta Janiszewska, Bartłomiej Idzikowski

Galeria prac konkursowych dostępna jest tutaj. Nagrodzone prace eksponowane są w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury codziennie do 27 czerwca w godzinach 12.00 -19.00.

Prace ocenił sąd konkursowy w składzie: Wojciech Wagner (przewodniczący, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego), Jolanta Zdziech-Naperty (Urząd Dzielnicy Śródmieście), Anna Paź (BAiPP), Stanisław Groszkowski (Zarząd Terenów Publicznych), Michał Krasucki (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków), Michał Tatjewski (sędzia referent, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich), Marcin Goncikowski (OW SAP), Monika Wróbel (architekt), Marcin Świetlik (Towarzystwo Urbanistów Polskich), Stanisław Kosewski (Rada Osiedla Centrum). W sprawach zieleni sądowi konkursowemu doradzała Marta Grudzień (ekspertka, Zarząd Dróg Miejskich).
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawskie pętle z jesiennymi kompozycjami kwiatowymi

Przestrzeń

Okolice metra Stare Bielany będą bardziej zielone

Przestrzeń

Okolice metra Stare Bielany będą bardziej zielone

inf. pras 09 października 2021

Koniec ze środkami na betonowanie rynków

Przestrzeń

Koniec ze środkami na betonowanie rynków

Witold Urbanowicz 27 sierpnia 2021

Zobacz również:

Warszawskie pętle z jesiennymi kompozycjami kwiatowymi

Przestrzeń

Okolice metra Stare Bielany będą bardziej zielone

Przestrzeń

Okolice metra Stare Bielany będą bardziej zielone

inf. pras 09 października 2021

Koniec ze środkami na betonowanie rynków

Przestrzeń

Koniec ze środkami na betonowanie rynków

Witold Urbanowicz 27 sierpnia 2021

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5