Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Chińczycy rezygnują z ostatniego odcinka metra. Zostaje tylko konsorcjum Włochów i Turków

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-08-10 16:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Chińczycy rezygnują z ostatniego odcinka metra. Zostaje tylko konsorcjum Włochów i Turków
fot. WU
Minął termin na odwołania w przetargu na projekt i budowę ostatniego odcinka II linii metra – od stacji C4 Powstańców Śląskich do stacji C1 Połczyńska wraz z STP Mory. Jak się dowiedzieliśmy, firma Sinohydro nie zaskarżyła decyzji Krajowej Izby Odwoławczej.

Przedmiotem zamówienia jest projekt i budowa ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra – od stacji C4 Powstańców Śląskich do stacji C1 Połczyńska wraz ze Stacją Techniczno-Postojową na Morach. Na 3,92-kilometrowym odcinku przewidziano trzy nowe stacje. Więcej o założeniach inwestycji – w tym wystroju – piszemy tutaj. W postępowaniu wpłynęły dwie oferty. Metro Warszawskie rozstrzygnęło przetarg w czerwcu, wybierając ofertę złożoną przez konsorcjum firm Astaldi i Gulermak za 1,623 mld zł brutto. Konieczne były jednak zmiany w budżecie miasta, gdyż obie oferty o ponad 400 mln zł przekraczały zaplanowaną kwotę.

Od wyniku przetargu odwołała się chińska firma Sinohydro, która domagała się wykluczenia oferty złożonej przez zwycięskie konsorcjum firm Astaldi i Gulermak. Chińczycy argumentowali, że włoska i turecka firmy zawarły niedozwolone antykonkurencyjne porozumienie – odwołujący twierdził, że firmy Astaldi i Gulermak złożyły ofertę jako konsorcjum, pomimo że byłyby w stanie samodzielnie złożyć oferty z realną szansą na wygranie przetargu, a tym samym wyeliminowali konkurencję pomiędzy sobą ze szkodą dla zamawiającego.

W II połowie lipca, jak pisaliśmy, Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie Chińczyków. Wykonawca wciąż jednak – w terminie siedmiu dni od otrzymania pisemnego uzasadnienia – mógł zaskarżyć decyzję KIO do sądu okręgowego. Jak się dowiedzieliśmy, termin ten już minął, a chińska firma nie złożyła odwołań. Oznacza to, że wybór Metra Warszawskiego uprawomocnił się. Umowa będzie mogła zostać popisana po zakończeniu wszelkich formalności.

Włoskie Astaldi i turecki Gulermak odpowiadają – razem bądź oddzielnie – za realizację dotychczasowych odcinków II linii metra. Konsorcjum wygrało też przetarg na budowę odcinka wschodniego-północnego na Bródno oraz jako jedyne w piątek 10 sierpnia złożyło ofertę na odcinek między Wolą a Bemowem.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5