Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Chełm: PKS likwiduje kursy m.in. do Bogdanki

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-12-06 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Chełm: PKS likwiduje kursy m.in. do Bogdanki
fot. Anatoliy-024, lic. CC BY-SA 3.0Autobus PKS Chełm
Autobusy regionalne znikają z dróg w różnych częściach kraju. Obok dużych koncernów (Mobilis, Arriva) likwidacje przewozów prowadzą także mniejsi przewoźnicy. Duże cięcia w rozkładzie jazdy weszły w życie m.in. w Chełmie. Tamtejszemu PKS-owi ma jednak nie grozić całkowita likwidacja.

Po upadku spółek wywodzących się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej z Włodawy, Krasnegostawu i Hrubieszowa jedynym PKS-em działającym w tej części kraju pozostaje PKS Chełm. Lokalna prasa informowała jednak niedawno, że również ten przewoźnik jest obecnie w złej kondycji finansowej. W związku z tym chełmskie przedsiębiorstwo miało zlikwidować szereg kursów na najmniej rentownych liniach – pisał w listopadzie „Nowy Tydzień”.

Od końca wakacji PKS zlikwidował aż 11 linii

– Z powodu nierentowności, a co za tym idzie – konieczności dofinasowania kursów przez przewoźnika, zlikwidowano następujące linie: Chełm – Bogdanka, Chełm – Rozięcin i Chełm - Wojsławice – potwierdził w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl Waldemar Szynal, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Chełmie. To już kolejne cięcia przeprowadzone w ostatnim okresie. Wraz z początkiem września przestały bowiem funkcjonować połączenia PKS Chełm do Dubienki (przez Roztokę), Maziarni, Wojsławic, Uchań, Rakołup, Sawina, Łukówka i Łowczy.

Czy zagrożone jest obecnie funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa? – Firmie nie grozi bezpośrednio likwidacja – zapewnia nas prezes PKS Chełm. Oferta przewozowa spółki jest jednak obecnie bardzo uboga w porównaniu do stanu sprzed zaledwie kilku lat. W dzień roboczy (nauki szkolnej) z chełmskiego dworca realizowane są aktualnie jedynie 63 kursy, a w niedziele – tylko trzy.

Prezes PKS: linie lokalne powinno się finansować tak, jak miejskie

Przewoźnik wskazuje na duże problemy systemowe funkcjonowania transportu na obszarach pozamiejskich. – Niezbędne są zmiany w ustawie o transporcie publicznym wprowadzające czytelne zasady funkcjonowania transportu publicznego a możliwością faktycznej likwidacji „białych plam komunikacyjnych” – ocenia Waldemar Szynal. Wśród koniecznych do wdrożenia elementów wymienia on m.in. wprowadzenie pełnej decyzyjności i odpowiedzialności samorządów poszczególnych szczebli za funkcjonowanie transportu publicznego.

– Niezbędne jest też wprowadzenie zasad regulowanej konkurencji na ryku przewozów – stwierdza. Dodaje, że należy również wprowadzić dofinansowanie transportu publicznego poprzez stworzenie odpowiednich zasad i przeznaczenie na ten cel stosownych środków tak, jak ma to miejsce w przypadku transportu publicznego w miastach.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD Reguły do przebudowy. Peron przed ulicą

Przestrzeń

WKD Reguły do przebudowy. Peron przed ulicą

Witold Urbanowicz 04 grudnia 2018

Mercedes nie przejedzie pieszego, choć koty muszą uważać

Mobilność

Mercedes nie przejedzie pieszego, choć koty muszą uważać

Jakub Dybalski 04 grudnia 2018

Pabianice: Bilety z dziecięcym rysunkiem

Komunikacja

Pabianice: Bilety z dziecięcym rysunkiem

Kasper Fiszer 04 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5