Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Chełm: Biurowiec zamiast dworca PKS. Pozostaną przystanki

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Chełm: Biurowiec zamiast dworca PKS. Pozostaną przystanki
fot. Anatoliy-024, lic. CC BY-SA 3.0Autobus PKS Chełm
Na terenie odkupionym przez miasto Chełm od likwidowanego PKS-u rozpoczyna się właśnie budowa biurowca. Samorząd zapewnia, że zarówno obecnie, jak i w przyszłości nie zabraknie miejsca dla pasażerów komunikacji regionalnej. Po upadku ważnego przewoźnika kursów nie ma jednak aktualnie zbyt wiele.

Wyprzedaż majątku pomogła Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej w Chełmie na spłatę części zobowiązań wobec wierzycieli, ale nie pozwoliła na zachowanie bytu. Zadłużona spółka nie kontynuuje więc swojej działalności, co istotnie zmieniło krajobraz komunikacyjny wschodniej Lubelszczyzny. Nie działa też już dworzec autobusowy, którym zarządzał likwidowany PKS. Jego teren został sprzedany miastu, które właśnie rozpoczyna tam swoją dużą inwestycję niezwiązaną z obsługą transportu publicznego.

Samorząd wnosi teren do spółki budującej biurowiec

Jak poinformował nas Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Chełm, samorząd wniesie aportem teren byłego dworca do spółki Fabryka Chełm, której większościowym udziałowcem jest ARP Operator. Agencja Rozwoju Przemysłu planuje postawić tam nowoczesny biurowiec. Miasto udostępniło grunt pod budowę, zaś państwowa agencja zajmie się samą inwestycją oraz jej finansowaniem.

ARP Operator złożył już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, można się więc spodziewać, że wkrótce inwestycja wystartuje. Zgodnie z założeniami miejsce ma częściowo zachować swoją dawną funkcję. Aktualnie autobusy regionalne i dalekobieżne korzystają z nieodległego tzw. dworca busów i możliwe jest, że po powstaniu biurowca to tam przeniesione zostaną przystanki początkowe ich tras.

Zmodernizowana będzie także stacja paliw

Należąca do miasta spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej nabyła zaś od PKS-u stację paliw. Teraz zapowiedziała jej modernizację. – Jej głównym celem jest poprawa funkcjonalności obiektu i doprowadzenie go do współczesnych standardów użyteczności publicznej – poinformowała spółka na swoim profilu na Facebooku. Stacja ma być ogólnodostępna, a w ramach remontu pojawi się na niej m.in. mała gastronomia.

Spółka PKS Chełm jest kolejnym przewoźnikiem wywodzącym się z dawnej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej, który zamknął swoją działalność przewozową na terenie województwa lubelskiego. Wcześniej wszystkie kursy zlikwidowały m.in. PKS-y z Włodawy, Zamościa czy Hrubieszowa. Z komunikacyjnej mapy regionu zniknął też prężny niegdyś spółdzielczy przewoźnik Autonaprawa.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5