Hiszpański producent CAF zdobywa kolejne kontrakty we Francji. Właśnie podpisano umowę na 218 mln euro, która obejmuje dostawy tramwajów do Grenoble. Do francuskiej stolicy Alp dotrze 38 nowych tramwajów.
CAF wygrał przetarg ogłoszony przez związek transportowy Syndicat Mixte de Mobilité w Grenoble (SMMAG) na dostawy 38 tramwajów. Kontrakt zawiera prawo opcji na kolejnych 9 egzemplarzy – w dwóch transzach po sześć i trzy pociągi sztuki. Tramwaje dla Grenoble, stolicy francuskich Alp, będą oparte na platformie Urbos.
Pojazdy będą dostosowane do specyficznych potrzeb obszaru metropolitalnego w zakresie dostępności, zwiększonej pojemności, komfortu i optymalizacji operacyjnej. W pełni klimatyzowane i w pełni niskopodłogowe pomieszczą 281 pasażerów, w tym 82 osoby na miejscach siedzących. Tramwaje będą zawierały ułatwienia w poruszaniu się dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zostaną również wyposażone w 12 podwójnych drzwi, co skróci czas przesiadek na przystankach.
Pierwsze pojazdy powinny dotrzeć już w 2028 roku. Będą one stopniowo zastępować obecnie eksploatowane 53 tramwaje TFS (Standard French Tram), z których pierwsze zostały oddane do użytku w drugiej połowie lat 80. XX wieku. To kolejny kontrakt CAF-a we Francji. Producent jest w trakcie realizacji zamówień dla Marsylii, Montpellier i Tours. Warto zaznaczyć, że tramwaje dla Grenoble będą produkowane w fabryce CAF w Bagnères-de-Bigorre, który specjalizuje się w produkcji tego typu pojazdów. Jak donoszą francuskie media, produkcja pierwszej serii rozpocznie się jesienią 2026 roku , a dostawy i testy rozpoczną się wiosną lub latem 2028 roku. Dostawa wszystkich 38 pojazdów odbędzie się między 2028 a 2030 rokiem.
– Jesteśmy dumni z naszej nowej umowy. Wzmacnia ona naszą pozycję jako kluczowego gracza we Francji i zapewnia długoterminową rentowność naszego zakładu w Bagnères-de-Bigorre. Ta inwestycja przyniesie bezpośrednie korzyści użytkownikom sieci Mréso, a jednocześnie pomoże w rozwoju krajowego sektora kolejowego – zaznaczył Alain Picard, dyrektor CAF France.
– Wymiana starego taboru jest niezbędna, aby zagwarantować wysoki poziom usług. Dzięki rygorystycznemu zarządzaniu i długoterminowej strategii udało nam się uruchomić tę inwestycję, która ma na celu poprawę jakości życia i ekologiczną transformację naszego regionu – przekazał z kolei Sylvain Laval , prezes związku transportowego SMMAG. Jak dodaje, nowe pojazdy będą większe, wygodniejsze i bardziej dostępne. Mają także zwiększyć przepustowość sieci o 14 proc.
Sieć tramwajowa w Grenoble obejmuje pięć linii – A, B, C, D i E – łączących miasto z okolicznymi przedmieściami i kluczowymi punktami metropolii. System liczy ok. 44 km długości i 93 przystanki, z których 12 obsługuje więcej niż jedną linię. Tramwaje docierają do 11 gmin w regionie metropolii Grenoble. Sieć transportu publicznego obsługuje dziennie średnio 650 tys. mieszkańców. SMMAG zarządza flotą 103 tramwajów, w tym 50 Citadis Alstomu z lat 2005-2009.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.