Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Bytom zniecierpliwiony remontem na Katowickiej. Ultimatum dla Tramwajów Śląskich

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-09-04 11:32
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bytom zniecierpliwiony remontem na Katowickiej. Ultimatum dla Tramwajów Śląskich
fot. Grzegorz Goik / UM Bytom
Tramwaje w dalszym ciągu nie jeżdżą po Katowickiej w Bytomiu, gdzie hiszpański wykonawca ma duże problemy terminową realizacją prac. Takim stanem rzeczy zniecierpliwione jest już miasto. – Jeżeli do 30 września ruch tramwajowy na Katowickiej nie zostanie przywrócony, nie pozostanie mi nic innego jak złożenie wniosku o odwołanie Zarządu Spółki Tramwaje Śląskie, która jest odpowiedzialna za dotrzymanie warunków zawartej umowy – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Zakres prac obejmuje przebudowę ok. 800-metrowego odcinka torowiska w ul. Katowickiej na odcinku od pl. Sikorskiego do ul. Siemianowickiej. Linia jednotorowa zostanie zastąpiona torowiskiem dwutorowym, poprowadzonym środkiem jezdni. Przebudowywany jest też cały pas jezdni.

Prace realizuje konsorcjum firm Balzola i NDI. Zgodnie z umową z listopada 2017 r. roboty powinny potrwać dziesięć miesięcy. Nie udało się ich jednak zakończyć w pierwotnym terminie do końca września 2018 r. W październiku strony zawarły aneks, zgodnie z którym prace przedłużono do połowy kwietnia 2019 r. Również jednak i ten termin nie został dotrzymany. Wykonawca chciał, by przerwa w ruchu tramwajów potrwała do połowy września tego roku, jednak Tramwaje Śląskie zapowiadały zmobilizowanie wykonawcy do tego, by tramwaje wróciły już po wakacjach szkolnych.

Sytuacją tą zniecierpliwiony jest samorząd Bytomia. 10 lipca władze miasta wysłały do Tramwajów Śląskich pismo wzywające inwestora do wymuszenia na wykonawcy intensyfikacji prac bądź rozwiązanie umowy i wyłonienie nowego wykonawcy. Miasto zgłaszało też uwagi co do jakości prac. Mimo wielu zapewnień zarówno ze strony wykonawcy robót, jak również Tramwajów Śląskich,, po raz kolejny termin zakończenia prac nie został dotrzymany – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. –Choć po naszych interwencjach tempo prac na torowisku znacznie wzrosło, a 2 września odbył się próbny przejazd tramwaju do ul. Siemianowickiej, to sytuacja, w której od roku nie kursują tramwaje, jest dla mnie niedopuszczalna. Jeżeli do 30 września ruch tramwajowy na Katowickiej nie zostanie przywrócony, nie pozostanie mi nic innego jak złożenie wniosku o odwołanie zarządu spółki Tramwaje Śląskie, która jest odpowiedzialna za dotrzymanie warunków zawartej umowy – dodaje prezydent Wołosz.

W tej chwili – jak informuje miasto – trwają prace związane z wykonaniem warstw konstrukcyjnych ciągu pieszo-rowerowego i pieszego na odcinku od ul. Matejki do ul. Chorzowskiej oraz pl. Sikorskiego, wykonaniem peronu przy ul. Głębokiej i przebudową schodów przy pl. Klasztornym. Przed wykonawcą modernizacji są jeszcze m.in. prace związane z montażem sieci trakcyjnej na ul. Katowickiej, budową peronów tramwajowych i wiat przystankowych.

Stanowsko Tramwajów Śląskich TUTAJ.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje Śląskie odpowiadają Bytomiowi. Co z Katowicką?

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie odpowiadają Bytomiowi. Co z Katowicką?

Witold Urbanowicz 04 września 2019

Świętochłowice: Na Chorzowskiej drugi tor tramwajowy. Rusza przetarg

Przestrzeń

Świętochłowice: Na Chorzowskiej drugi tor tramwajowy. Rusza przetarg

Witold Urbanowicz 03 września 2019

Gliwice myślą o „pojeździe alternatywnym” w miejscu po tramwaju

Przestrzeń

Gliwice myślą o „pojeździe alternatywnym” w miejscu po tramwaju

Witold Urbanowicz 25 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5