Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Bytom: Moderus na linii 38, ale eNka jeszcze wróci [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
10-07-2020
Ostatnia modyfikacja:
27-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Toruń

Podziel się ze znajomymi:

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce od czwartku 9 lipca zajął nowoczesny „niskopodłogowiec”.

Debiutujący na bytomskich torach dwukierunkowy Moderus MF 11 AC BD, któremu tramwajarze nadali dźwięczne imię „Kasia”, zakupiony został w firmie Modertrans Poznań i od 9 lipca obsługuje już pasażerów linii nr 38. – Już na etapie opracowywania projektu unijnego, który realizujemy wspólnie z dziesięcioma miastami Metropolii, zamówiliśmy specjalnie pod tę linię dwa wagony niskopodłogowe, dwukierunkowe, żeby mogły obsługiwać ul. Piekarską. To pojazdy bardzo przyjazne dla pasażerów, które wprowadzą nową jakość na tej linii – mówi Bolesław Knapik, prezes zarządu Tramwajów Śląskich.

Wprowadzone do eksploatacji nowe nabytki wyposażone są w klimatyzację w przedziale pasażerskim, WiFi, ładowarki USB, rampy ułatwiające wózkom wjazd do tramwaju, a także inteligentne urządzenia informacji pasażerskiej.

– Zabytkowa „38” to jeden z naszych symboli, dlatego chcę uspokoić wszystkich jej miłośników i zapewnić, że nie zniknie ona z krajobrazu Bytomia – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Trzeba jednak powiedzieć wprost, że dotychczasowy tabor był mocno wyeksploatowany i niezbyt komfortowy dla osób starszych czy mających trudności z poruszaniem się. Nowy, niskopodłogowy tramwaj zniweluje te niegodności – dodaje prezydent.

I tak zabytkowa eNka, po złagodzeniu rygorów sanitarnych, będzie poruszała się po bytomskich torach na przemian z tramwajem niskopodłogowym. – Tylko w ten sposób możemy zadbać o starszych czy niepełnosprawnych pasażerów, a jednocześnie zachować niepowtarzalny klimat ul. Piekarskiej, po której już od przeszło 100 lat jeżdżą tramwaje – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że w marcu, kiedy ogłoszono stan epidemii, linia nr 38 została zawieszona, gdyż w zabytkowym wagonie typu N nie było możliwości spełnienia obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19. Linia ma zaledwie 1350 metrów, a jej początki sięgają 1913 roku. Jest aktualnie najkrótszą linią tramwajową w Polsce. Możliwość przejechania się zabytkowym regularnie kursującym tramwajem ściąga do naszego miasta miłośników komunikacji miejskiej z Polski i zagranicy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Bytom: Oferty na przebudowę i rozbudowę torowiska na Piekarskiej dla 38

Przestrzeń

Bytom: Trasa linii 38 do modernizacji. Rusza przetarg

Przestrzeń

Bytom: Przebudowa linii tramwajowej nr 38 w 2019 r.

Przestrzeń

Bytom: Przebudowa linii tramwajowej nr 38 w 2019 r.

Witold Urbanowicz 08 listopada 2018

Zobacz również:

Bytom: Oferty na przebudowę i rozbudowę torowiska na Piekarskiej dla 38

Przestrzeń

Bytom: Trasa linii 38 do modernizacji. Rusza przetarg

Przestrzeń

Bytom: Przebudowa linii tramwajowej nr 38 w 2019 r.

Przestrzeń

Bytom: Przebudowa linii tramwajowej nr 38 w 2019 r.

Witold Urbanowicz 08 listopada 2018

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5