Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Bytom bierze się za przebudowę dworca autobusowego. Będzie tramwaj

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2020-02-10 12:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bytom bierze się za przebudowę dworca autobusowego. Będzie tramwaj
wiz. Archiwum MZDiM w Bytomiu/An Archi Group Sp. z o.o.
Zapowiadana od lat budowa nowego dworca autobusowego w Bytomiu, ma wreszcie szanse się ziścić. Ruszył warunkowy przetarg na prace, które szumnie nazwano stworzeniem węzła przesiadkowego. Obecne wiaty przystankowe zastąpi wieli budynek, w którym znajdą się przystanki autobusowe, poczekalnia, kilkaset miejsc parkingowych, postój taksówek czy toalety.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu wystartował z przetargiem na budowę węzła przesiadkowego, który ma stanąć w miejscu bytomskiego dworca autobusowego na placu Wolskiego. Postępowanie ma charakter warunkowy i jest zależne od otrzymania środków unijnych.

Zakłada się budowę budynku na planie na planie prostokąta, jako obiekt o zwartej bryle, kubaturze ok. 105 000 m sześciennych, powierzchni zabudowy ok. 10 000 m kwadratowych i wysokości ok. 13 m. Budynek zaprojektowano jako żelbetowy, dwukondygnacyjny w części komunikacji kołowej oraz jako trzykondygnacyjny w części biurowej i komunikacji pieszych.

Jak dodaje miasto, na parterze zlokalizowanych będzie osiem peronów z 16 przystankami dla autobusów, miejsca dla busów i taksówek, poczekalnie dla pasażerów, toalety, kasy biletowe oraz parking dla rowerzystów, który będzie mógł pomieścić 80 rowerów. Z kolei na pierwszej kondygnacji zaplanowano parking dla samochodów – łącznie aż 239 miejsc, w tym 10 miejsc dla osób niepełnosprawnych, 10 miejsc tzw. kiss&ride oraz 2 stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.

W ramach robót zmieni się także układ komunikacyjny w obrębie węzła przesiadkowego. Powstanie plac po wschodniej stronie dworca. Przebudowane będą skrzyżowania od ul. Kolejowej do ul. K. Miarki i ul. Powstańców Warszawskich. Docelowo na pl. Wolskiego powrócić ma tramwaj, który kursował tam do 1971 r. Torowisko miałoby być poprowadzone wzdłuż Powstańców Warszawskich od Moniuszki do Jagiellońskiej. Tę inwestycję będą realizować Tramwaje Śląskie.

Ze względu na bliskie sąsiedztwo torów kolejowych budowa węzła będzie się wiązała z koniecznością rozbiórki niektórych obiektów należących do PKP PLK. W ramach zadania zostaną jednak odtworzone – rampa towarowa, uzbrojenie terenu, drogi i tory.

Składanie ofert trwa do 19 marca 2020 roku. Wyboru oferty zamawiający dokona po analizie ceny (60 proc.), okresu gwarancji i rękojmi (30 proc.) oraz doświadczenia zawodowego kierownika budowy (10 proc.). Na zadanie przewidziano 24 miesiące.

Koszt budowy dworca szacuje się na blisko 160 milionów złotych. Miasto będzie wnioskować od dofinansowanie w ramach RPO Województwa Śląskiego w wysokości ok. 100 milionów.
Wszystkie wizualizacje: Archiwum MZDiM w Bytomiu/An Archi Group Sp. z o.o.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Powstanie koncepcja pętli i węzła Winnica

Przestrzeń

Warszawa: Powstanie koncepcja pętli i węzła Winnica

Witold Urbanowicz 04 lutego 2020

Warszawa Jeziorki. Przetarg na parking przy stacji kolejowej

Przestrzeń

Warszawa Jeziorki. Przetarg na parking przy stacji kolejowej

jd/inf. pras. ZTM 27 stycznia 2020

Kraków z przetargiem na węzeł Bronowice

Przestrzeń

Kraków z przetargiem na węzeł Bronowice

Witold Urbanowicz 02 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5