Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Bydgoszcz zbliży się do Torunia

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-07-22 10:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz zbliży się do Torunia
fot. Maciej Ochimowski
W ramach nowej unijnej perspektywy finansowej władze samorządowe Bydgoszczy i Torunia planują utworzenie zintegrowanej taryfy łączącej oba miasta. Namiastka wspólnego biletu funkcjonuje już teraz.

Przed kilkoma dniami zaprezentowaliśmy na portalu Transport Publiczny plany inwestycyjne władz Bydgoszczy na perspektywę 2014-2020; planowany jest m.in. zakup aż 80 nowych tramwajów, budowa trzech nowych linii tramwajowych oraz kilku zintegrowanych węzłów przesiadkowych pomiędzy koleją i komunikacją miejską. Ambitne plany inwestycyjne na nową perspektywę mają też władze Torunia (przedstawimy je na naszym portalu w tym tygodniu). Natomiast niezależnie od planów „wewnątrzmiejskich”, istnieje też koncepcja utworzenia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego „łączącego” Bydgoszcz i Toruń, pod nazwą System Bilet Metropolitalny (SBM).

Wspólny bilet i ITS-y

– Projekt ten obejmuje wdrożenie w komunikacji miejskiej Bydgoszczy, Torunia i połączeń kolejowych między tymi miastami zintegrowanej taryfy, jak też wspólnego systemu z dziedziny Inteligentnych Systemów Transportowych – informuje Rafał Grzegorzewski z Zarządu Dróg Miejskich i Transportu w Bydgoszczy.

W ramach tych działań, zmodernizowana zostanie cała infrastruktura związana z walidacją biletów, czyli kasowniki, biletomaty mobilne, komputery pojazdowe, wybudowane zostaną też nowe biletomaty stacjonarne. Całość objęta zostanie systemem informatycznym, umożliwiającym zarządzanie systemem taryfowo-biletowym na całym obszarze metropolitalnym. – Planowany system jest bardzo skomplikowany pod względem funkcjonalnym, jak też wymaga rozwiązania wielu problemów formalnych, prawnych, organizacyjnych i technicznych. Warto zaznaczyć, że projekt ten jest projektem pilotażowym, unikalnym w skali kraju i, w przypadku powodzenia, stanowić ma przykład dobrej praktyki w tej dziedzinie – dodaje Rafał Grzegorzewski.

Jedyna taka oferta w skali kraju

Należy zauważyć, że namiastka „wspólnego biletu” w układzie Toruń-Bydgoszcz funkcjonuje już obecnie. Oferta o nazwie „BiT City” pozwala na podróżowanie, z jednym biletem, pociągiem Przewozów Regionalnych pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem oraz komunikacją miejską w obu tych miastach (bądź tylko w jednym – w zależności od, wybranej przez podróżnego, konfiguracji biletu). W ofercie „BiT City” dostępne są bilety jednorazowe (umożliwiające jeden przejazd pociągiem i podróżowanie komunikacją miejską przez 60 minut) oraz miesięczne. Podobna oferta (ważna w pociągach Arrivy i w komunikacji miejskiej), o nazwie „Arriva WiT”, funkcjonuje w układzie pomiędzy Toruniem i Włocławkiem.

Są to jedyne obecnie w skali kraju oferty, w przypadku których z jednym biletem istnieje możliwość podróżowania pociągiem i komunikacją miejską w miastach nie przylegających do siebie (nie zawierających się w obrębie jednej aglomeracji). W przyszłym roku podobna oferta zostanie wdrożona (m.in. pomiędzy Krakowem i Tarnowem) w woj. małopolskim, w ramach Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Z kolei samorządowcy z woj. łódzkiego deklarują, że oferta Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego zostanie w najbliższym czasie rozszerzona także na ośrodki spoza aglomeracji łódzkiej – m.in. Łask, Zduńską Wolę i Sieradz.

Co najmniej od kilku lat istnieją podobne plany na terenie woj. dolnośląskiego, gdzie integracja taryf pomiędzy różnymi miastami miałaby powstać w ramach projektu Dolnośląskie Koleje Dojazdowe. Na razie jednak projekt ten wyhamował.Więcej o planach integracji Bydgoszczy i Torunia w ramach BiT-City na III Kongresie Transportu Publicznego, który odbędzie się 30 października br. w Bydgoszczy.


Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Całbecki: Myślimy o kontynuacji BiT City

Przestrzeń

Całbecki: Myślimy o kontynuacji BiT City

jd 18 sierpnia 2014

Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej

Prawo & Finanse

Bliżej do wspólnego biletu w aglomeracji łódzkiej

Kasper Fiszer 11 sierpnia 2014

Bilet metropolitalny BiT City w przyszłym roku

Prawo & Finanse

Bilet metropolitalny BiT City w przyszłym roku

UMWK-P 04 marca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5