Partner serwisu
Mobilność

Bydgoszcz z rowerowymi planami na 2024 r.

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
07-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Bydgoszcz

Podziel się ze znajomymi:

Łącznie Bydgoszcz posiada już 137,5 km kilometrów dróg rowerowych. W najbliższych miesiącach zakończone zostaną m.in. trwająca budowa drogi rowerowej przy nowych mostach oraz odcinek wielkiej pętli Fordonu na osiedlu Tatrzańskim. Miasto ustawi też kolejne 500 stojaków ułatwiających rowerzystom parkowanie. Zlecona będzie również budowa kolejnych prawie 6 kilometrów tras. Wiosną na nowych ścieżkach rozpocznie się kolejna odsłona rywalizacji o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”.

Ubiegły rok był jednym z najlepszych pod kątem długości nowych tras rowerowych w Bydgoszczy. Powstało ich prawie 10 kilometrów. Powstały między innymi nowe trasy wzdłuż ul. Smukalskiej, Jeździeckiej, bulwarów nad Brdą, nad Wisła w Starym Fordonie oraz kontrapasy w Śródmieściu.

Wkrótce kolejne kilometry

Jak informuje Urząd Miasta, wczesną wiosną zakończone zostaną między prace wykończeniowe przy nowych mostach Kazimierza Wielkiego. Zostały one powiązane z budową dróg rowerowych wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego i skrzyżowań z ulicami Fordońską oraz Toruńską. Powstało też połączenie w kierunku bulwarów, które będą również wkrótce rewitalizowane. To około 1,8 kilometra ścieżek rowerowych.

Ruszyła też budowa kolejnych elementów Wielkiej Pętli Fordonu wzdłuż ul. Wierchowej i Geodetów. To zadanie obejmujące odcinek o długości ok. 1 km wytypowane do realizacji bezpośrednio przez mieszkańców w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Przed przetargiem jest budowa odcinka od Doliny Śmierci w kierunku ul. Rataja (1,2 km). Dokumentacja przygotowywana będzie dla kolejnych odcinków (m.in. przez planowany park Akademicki).

Dobudowany zostanie brakujący odcinek drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244 biegnący w granicach miasta (osiedle Janowo) od ul. Biwakowej w kierunku mostu na Brdzie (około 100 metrów). To część nowej drogi rowerowej łączącej Bydgoszcz z Bożenkowem. Maksymilianowem i Samociążkiem wybudowanej przez Starostwo.

W ramach budowy bezpiecznego przejścia na Wyżynach powstaną też na ul. Wojska Polskiego w miejscu starej kładki przejazdy dla rowerów. Skomunikują one w lepszy sposób drogi rowerowe znajdujące się po obu stronach ulicy.

Rowerowe parkingi wskażą mieszkańcy

Wraz z realizacją tego pakietu zadań, miasto doposaży nowe ścieżki i kolejne miejsca w mieście w rowerowe stojaki. 7 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne, których celem będzie wybranie optymalnej lokalizacji dla 500 poręczy, przy których można bezpiecznie zaparkować i pozostawić rower. Mieszkańcy zaproponują lokalizacje, a następnie członkowie Zespołu do spraw polityki rowerowej Miasta Bydgoszczy, przedstawią rekomendację do ich umiejscowienia.

Zaprojektują i wybudują

Wraz z modernizacją torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej, w okolicach zajezdni, zbudowana zostanie ścieżka rowerowa na odcinku od Kazimierza Wielkiego do ul. Równej (około 900 metrów). Dodatkowa infrastruktura budowana będzie po południowej stronie ulicy. Trwają przygotowania do podpisania umowy.

Nowa trasa rowerowa zacznie powstawać nad brzegiem Brdy pomiędzy ul. Krakowską i Żabią. Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że w pierwszej kolejności wykonawca skupi się na dokumentacji i pozwoleniach. Z gotowej trasy o długości 1,6 kilometra skorzystamy w połowie 2026 roku. W tym roku planowane jest też zlecenie robót na kolejnym odcinku bulwarów od ul. Żabiej do mostu Kazimierza Wielkiego (około 1,2 km).

W trybie „zaprojektuj i wybuduj” drogowcy zlecą budowę brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Fordońskiej od ul. Sochaczewskiej do Wiślanej (ok. 0,8 km). Ta inwestycja wiąże się także z budową kładki nad magistralą węglową. W poprzednich latach wyremontowane zostały odcinki tej trasy pomiędzy Kapliczną i Sochaczewską oraz od Wiślanej do Inflanckiej.

Powstają dokumentacje

Zrealizowane zostaną prace projektowe dla nowych dróg rowerowych w mieście m.in od ulicy Łęczyckiej przez Marii Skłodowskiej-Curie, Moniuszki, Sieńki, Markwarta, Krasińskiego do Gdańskiej (ciąg o długości około 4,5 km). Obecnie miasto wybiera wykonawcę prac. Wojska Polskiego na Kapuściskach, ul. Glinki (w kierunku BPPT), a dla ciągów na ulicach: ul. J. Poza tym kontynuowane będą prace nad dokumentacją dla dróg rowerowych wzdłuż ul. Sułkowskiego na Leśnym oraz ul. Kieleckiej na Czersku Polskim oraz Sudeckiej na Tatrzańskim. Po ich zakończeniu rozpocznie się realizacja w formule „zaprojektuj i zbuduj”, wykorzystująca środki unijne na infrastrukturę rowerową w Metropolii Bydgoszcz na lata 2021-27.

Miasto zabezpiecza również środki na rozpoczęcie prac nad kolejnymi dokumentacjami, niezbędnymi do budowy infrastruktury pieszo-rowerowej m.in. wzdłuż ulic, które mają zapewnić spójność dróg rowerowych w ramach Metropolii Bydgoszcz:
  • Kolbego (Kormoranów –granica miasta),
  • Pod Skarpą (Zamczysko – granica miasta ),
  • Petersona (odc. ProNatura – zakres rozbudowy drogi ekspresowej S10),
  • Wyzwolenia (odc. Sudecka – Brzegowa).

Bydgoszcz rowerową stolicą

Jak informuje Urząd Miasta, Bydgoszcz jest głównym organizatorem kolejnej edycji Rowerowej Stolicy Polski. Już 38 samorządów dołączyło do tegorocznej edycji rowerowej akcji. Kolejne potwierdziły swój udział i są w trakcie podpisywania umów. Rywalizacja w Rowerowej Stolicy Polski rozpocznie się 1 czerwca br. W ubiegłorocznej, piątej edycji akcji uczestniczyły 152 miasta i gminy, a 63 tysiące rowerzystów w ciągu miesiąca przejechało łącznie 12,5 mln kilometrów.

Czy w tym roku liczba aktywnych gmin i miast, a co za tym idzie również uczestników będzie jeszcze większa? – To bardzo możliwe. Atrakcyjność samej rywalizacji rowerowej oraz udoskonalenie funkcjonalności aplikacji Aktywne Miasta może na to wskazywać. Czekamy na kolejne zgłoszenia. Przypominamy, że umowę z organizatorem musi podpisać samorząd, lub wskazana przez niego jednostka – odpowiada Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawa: Jakie inwestycje rowerowe w 2024 r.?

Przestrzeń

Warszawa: Jakie inwestycje rowerowe w 2024 r.?

Witold Urbanowicz 13 grudnia 2023

Wrocław chce mieć nową kładkę rowerową w centrum

Mobilność

Bydgoszcz. Umowa na Wielką Pętlę Fordonu podpisana

Mobilność

Bydgoszcz. Umowa na Wielką Pętlę Fordonu podpisana

inf. pras. UM Bydgoszcz 04 listopada 2023

Berlin. Rower elementem wojny kulturowej. Rośnie samochodowe lobby

Mobilność

Warszawa coraz bardziej rowerowa. Wyniki pomiarów

Mobilność

Warszawa coraz bardziej rowerowa. Wyniki pomiarów

inf. pras. UM Warszawa 05 października 2023

Zobacz również:

Warszawa: Jakie inwestycje rowerowe w 2024 r.?

Przestrzeń

Warszawa: Jakie inwestycje rowerowe w 2024 r.?

Witold Urbanowicz 13 grudnia 2023

Wrocław chce mieć nową kładkę rowerową w centrum

Mobilność

Bydgoszcz. Umowa na Wielką Pętlę Fordonu podpisana

Mobilność

Bydgoszcz. Umowa na Wielką Pętlę Fordonu podpisana

inf. pras. UM Bydgoszcz 04 listopada 2023

Berlin. Rower elementem wojny kulturowej. Rośnie samochodowe lobby

Mobilność

Warszawa coraz bardziej rowerowa. Wyniki pomiarów

Mobilność

Warszawa coraz bardziej rowerowa. Wyniki pomiarów

inf. pras. UM Warszawa 05 października 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5