Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Bydgoszcz: Ruszyły wyburzenia pod tramwaj i jezdnię na Kujawskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-07-26 14:31
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. własne / UM Bydgoszcz / Gotowski

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz: Ruszyły wyburzenia pod tramwaj i jezdnię na Kujawskiej
fot. UM Bydgoszcz
Trwają pierwsze wyburzenia budynków kolidujących z przyszłą rozbudową ulicy Kujawskiej. Inwestycja, w ramach której pojawi się druga jezdnia oraz torowisko tramwajowe, znacznie skracające podróże z Wyżyn i Wzgórza Wolności do centrum, ruszy jesienią.

Inwestycja związana z rozbudową ul. Kujawskiej wiąże się z koniecznością rozbiórki budynków przy ul. Toruńskiej między rondem Bernardyńskim i ul. Ustronie. Ponadto, jak informuje ratusz, zburzony zostanie także kompleks zabudowań przy Kujawskiej pomiędzy rondem Kujawskim a stacją benzynową. W jego miejscu powstanie parking na 140 pojazdów. Prowadzona jest także rozbiórka budynku przy Zbożowym Rynku 3, a wkrótce wyburzony zostanie sąsiedni budynek bliżej ronda Bernardyńskiego. Pozwoli to na wybudowanie na Zbożowym Rynku dwóch jezdni z chodnikami i asfaltowymi drogami kamiennymi.

Wyburzenia wyprzedzają zasadnicze prace związane z rozbudową układu drogowo-torowego. Niedawno miasto rozstrzygnęło przetarg na wykonanie prac. Wygrało konsorcjum Gotowski, Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych Tor-Krak, które zaproponowało kwotę 167 mln zł i 24-miesięczny okres realizacji. Przetarg musi przejść jeszcze kontrolę uprzednią prezesa UZP. Zasadnicze prace mają zacząć się jesienią, po podpisaniu umowy.

W wyniku inwestycji Kujawska będzie miała dwie jezdnie (dwa pasy „w górę” i trzy „w dół”, wraz z buspasem). Ponadto ulica Bernardyńska przebudowana zostanie od ronda Bernardyńskiego do mostu. Od strony zachodniej inwestycja obejmie odcinek od pl. Kościeleckich. Ponadto ciąg Wały Jagiellońskie –Toruńska będzie rozbudowany do dwóch jezdni od ul Długiej do ul. Babia Wieś. W sumie posadzonych zostanie 658 drzew.


mat. UM Bydgoszcz

Z punktu widzenia komunikacyjnego najważniejszym elementem inwestycji jest nowy odcinek torowiska na Kujawskiej, co znacząco skróci czas dojazdu tramwajem z Wyżyn i Wzgórza Wolności do centrum. Do tej pory tramwaje jechały na około, przez Perłową. Teraz linie jadące z pętli na Kapuściskach lub Glinkach będą mogły jechać po wydzielonym torowisku wzdłuż ul. Wojska Polskiego, Kujawskiej i Bernardyńskiej i w kilkanaście minut dotrą do centrum.

Co ciekawe, rondo Kujawskie zostanie obniżone ze względu na konieczność zmniejszenia pochylenia linii tramwajowej. Ponadto linia tramwajowa w ciągu Kujawskiej będzie przebiegała na znacznym odcinku poniżej poziomu jezdni, co wiąże się z koniecznością budowy murów oporowych. Z ronda Kujawskiego torowisko zostanie od razu wyprowadzone na fragmencie ul. Solskiego, które ułatwi w przyszłości budowę trasu w kierunku osiedla Błonie. Na razie jednak odcinek ten będzie pełnił rolę torów odstawczych. Pętla przy Karpackiej zostanie zlikwidowana.


mat. UM Bydgoszcz

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5