Partner serwisu
Przestrzeń

Bydgoszcz: Rusza rewitalizacja pl. Wolności

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
09-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Bydgoszcz

Podziel się ze znajomymi:

W zeszłym tygodniu Urząd Miasta Bydgoszczy przekazał plac budowy wykonawcy odpowiedzialnemu za rewitalizacje placu Wolności. To kolejna część Salonu Bydgoszczy, która zyska więcej zieleni i której przywrócony zostanie jej historyczny wygląd. Ozdobą placu będą stylowe pawilony kwiaciarni.

- Plac Wolności przez wiele lat był jedną z wizytówek miasta. Teraz po zakończonych już pracach przy kanalizacji, przywrócimy mu historyczny wygląd. Cieszę się, że powstał bardzo dobry projekt nawiązujący do historii, skonsultowany z ekspertami i nawiązujący do głosów mieszkańców. Od początku podkreślaliśmy, że zależy nam na zachowaniu handlu kwiatami, ale w eleganckich pawilonach i w tym zakresie też udało się wypracować dobre rozwiązanie. To będzie kolejna realna i oczekiwana zmiana w Salonie Bydgoszczy. Wykonawca właśnie wkracza na plac budowy – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. 

Za realizację inwestycji o wartości 8,4 mln zł odpowiadać będzie firma Strabag, która 4 kwietnia przejęła plac budowy. Inwestycja została podzielona na etapy, które gwarantować mają sprawną realizację zadania przy sprawnym funkcjonowaniu tej części miasta.

Eleganckie pawilony kwiaciarni

W pierwszej kolejności przebudowana zostanie część placu przed kościołem. Ustawione zostaną tam nowe estetyczne pawilony, w których sprzedawane będą kwiaty. Umowa na ich zaprojektowanie i budowę o wartości 1,3 mln zł została podpisana z początkiem roku. Społeczna Rada ds. Estetyki we współpracy z Plastykiem Miasta, zarekomendowała projekt zakładający lekką konstrukcję z trzema przeszklonymi ścianami. Nowe pawilony kwiatowe ma wyróżniać elegancka architektura dostosowana do charakteru placu, któremu przywrócone zostanie wiele historycznych rozwiązań. W trakcie przygotowań do rewitalizacji cały czas miasto było w kontakcie z właścicielami kwiaciarni. Od początku zależało nam zachowaniu funkcji handlu kwiatami w tym punkcie miasta. Miasto zgodziło się wybudować 5 pawilonów na własny koszt, uzgodniono z osobami prowadzącymi handel, które obiekty przez kogo będą dzierżawione.

Projekt zakłada też modernizację elewacji szaletu poprzez wymianę istniejących płytek na płytki elewacyjne granitowe groszkowane. Dodatkowo projektuje się wykonanie trejaży metalowych, montowanych nad wejściami do toalety. Mają nawiązywać swą formą do istniejącej balustrady budynku pobliskiej Galerii. Trejaże będą obsadzone pnączami, aby w przyszłości stworzyły zieloną osłonę. Te etapy prac będą zakończone już w II połowie tego roku.

Mała architektura w najlepszym stylu

Na placu stanie też 26 nowych ławek z oparciami zachęcających do odpoczynku. Z myślą o rowerzystach ustawione będą 3 komplety stojaków na rowery. Od strony ul. Piotra Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej. W części ogrodowej naprzeciw I LO staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin. Przy pomniku stanie jeszcze na granitowym postumencie sferyczny zegar słoneczny. Również oświetlenie ma nawiązywać do historii. Pastorały z placu Wolności będą przesunięte bliżej odtwarzanego ciągu pieszego w ul. Gdańskiej, w miejscu obecnego parkingu za byłymi już kwiaciarniami. Wewnątrz placu stosowane będzie niższe oświetlenie parkowe. Łącznie będzie to 13 stylowych latarni, planowana jest też wymiana opraw ulicznych w ilości 16 szt. przy zachowaniu istniejących słupów oświetleniowych, które zostaną odświeżone i pomalowane . Zaprojektowano dodatkowo iluminację wybranych elementów na terenie placu. Iluminacji podlegać będą:
 • frontowa elewacja kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła,
 • pomnik Wolności,
 • frontowa elewacja I Liceum Ogólnokształcącego.

Projektuje się wykonanie nasadzeń drzew, krzewów, traw i bylin, pnączy oraz cebul. Projektowane gatunki będą odporne na warunki miejskie, mają małe wymagania glebowe i wilgotnościowe oraz duże walory dekoracyjne. Dosadzone zostaną między innymi lipy. Kompozycje roślin mają składać się między innymi z formowanych żywopłotów, trzmielin, hortensji, róż, tawuł, kosodrzewin, traw ozdobnych. Sadzone mają być również cebule krokusów, tulipanów oraz cebulicy syberyjskiej. Te prace skupiające się na północnej części placu gotowe mają być w I połowie przyszłego roku.

Kamienne nawierzchnie

Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, projektuje się ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w karo. Chodnik zostanie poszerzony, tak aby w letnie miesiące sąsiadujące restauracje mogły ustawić stoliki na powietrzu. Na jezdni, wzdłuż północnej pierzei, ułożona zostanie kamienna kostka rzędowa na nowej podbudowie. Na ulicy wyznaczony zostanie kontra pas dla rowerzystów, którzy będą mogli jechać pod prąd. W miejscach przejść dla pieszych zaprojektowano dodatkowo płytki ostrzegawcze i kierunkowe jako elementy informujące dla niepełnosprawnych. Te prace realizowane będą w ostatniej kolejności. Ta drogowa część inwestycji realizowana będzie w przyszłym roku.

To już się udało

Warto podkreślić, że w ostatnich latach udało się przywrócić historyczny wygląd wielu obiektom zdobiącym plac Wolności. W 2011 roku zakończyła się rewitalizacja przyległego do placu Parku Kazimierza Wielkiego, a w 2014 roku zrekonstruowano fontannę Potop. Miejskie dotacje pomogły w remontach kilku kamienic. Unijne fundusze pozyskane przez samorząd województwa pozwoliły natomiast na wymianę dachu w kościele pw. św. Piotra i Pawła. W ubiegłym roku pod placem powstał zbiornik retencyjny.

Historia placu w pigułce

Teren placu Wolności był dawniej częścią XVII-wiecznego ogrodu klasztornego sióstr Klarysek, podobnie jak dzisiejszy park Kazimierza Wielkiego. W 1835 roku bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta założyło w tym miejscu swoją szkółkę drzew do zadrzewiania ulic i parków. Mały plac miejski wytyczono w 1854 roku. Po kilku latach powiększono go i efektownie zagospodarowano. W latach 1872-78 wzniesiono kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a w 1877 roku gmach obecnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Z kolei w 1893 r. na środku placu ustawiono pomnik cesarza Wilhelma I na koniu, który istniał do 1920 roku. W 1904 roku na granicy z Parkiem Kazimierza Wielkiego zbudowano monumentalną fontannę Potop. W 1945 r. na środku placu stanął pomnik Wolności.

Rewitalizacja pl. Wolności - ważne liczby:
 • Powierzchni placu - 6875m2
 • Stylowe latarnie – 13 sztuk.
 • Nowe drzewa - 21 szt.
 • Ławki - 26 szt.
 • Stojaki rowerowe - 16 szt.
 • Koszt rewitalizacji - 8,4 mln zł
 • Koszt kwiaciarni - 1,3 mln zł
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5