Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Bydgoszcz poczeka na tramwaj do Fordonu. Przez opóźnione tramwaje Pesy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-12-31 09:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz poczeka na tramwaj do Fordonu. Przez opóźnione tramwaje Pesy
fot. Bydgoszcz.pl
Start nowej trasy tramwajowej do bydgoskiego Fordonu był zapowiadany na pierwsze dni nowego roku. Wiadomo już, że wyczekiwane połączenie wystartuje w połowie miesiąca. Wtedy dopiero gotowe mają być Swingi, które zostały kupione do obsługi nowej trasy.

Trasa tramwajowa do Fordonu – sporej dzielnicy oddalonej od centrum Bydgoszczy – zrewolucjonizuje układ komunikacji. Mieszkańcy nie będą musieli polegać na autobusach skanalizowanych w jednym ciągu komunikacyjnym. Inwestycja była wyczekiwana od kilkudziesięciu lat, ale mieszkańcy będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

Trasa nie ruszy 1 bądź 2 stycznia, jak wcześniej zapowiadano, tylko dwa tygodnie później. Zmiany w komunikacji mają teraz wejść w życie 16 stycznia. Miasto zaznacza zarazem, że dotąd nie podawano konkretnych terminów uruchomienia nowej trasy. – Nie było oficjalnych terminów. Przekazywaliśmy informacje o uruchomieniu tramwaju do Fordonu w styczniu 2016 roku – mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Zmiany związane są z opóźnieniami w dostawach nowych tramwajów, za które odpowiedzialna jest bydgoska Pesa. – Korekta dostaw taboru dla spółki Tramwaj Fordon spowodowała nasze korekty. My jako Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, organizator transportu w mieście, już jesteśmy przygotowani i byliśmy dużo wcześniej. Przygotowane przez nasz zespół nowe rozkłady, a dokładnie przeorganizowana cała „sieć na pięć” była dopracowana i przekonsultowana z mieszkańcami z dużym wyprzedzeniem – mówi Krzysztof Kosiedowski.

Zdaniem służb odpowiedzialnych za komunikację nawet dobrze się stało, że start przesunął się. – Data 16.01.2016 r. została ustalona jako najmniej „inwazyjna”. Dostosowujemy się teraz do spółki tramwajowej, a w zasadzie do dostaw taboru dla spółki przez producenta, a data zbiega się z feriami zimowymi, co umożliwia „dopieszczenie” wszystkiego wręcz na sześć, a nie tylko na pięć – przekonuje Kosiedowski.

Do obsługi nowej, 9,5-kilometrowej trasy do Fordonu miasto kupiło 12 tramwajów. Na razie w przedsiębiorstwie jest jeden wóz. Pesa obiecała, że do końca roku dostarczy łącznie sześć. Nie oznacza to jednak, że miasto straci unijną dotację. – Jedenaście Swingów dla Bydgoszczy (wcześniej został dostarczony pierwszy) zostanie przedstawionych do odbiorów do końca roku, a do ruchu będą wprowadzane od 16 stycznia 2016. W przypadku tego kontraktu, podobnie jak w realizacji umowy na pojazdy PesaDART dla PKP IC, zastosowano mechanizm depozytu, co zapewnia wykorzystanie wszystkich środków unijnych – wyjaśnia Michał Żurowski, rzecznik Pesy.

Bydgoszcz wzbogaci się o dwie nowe linie tramwajowe (9, 10), dwie linie autobusowe dzienne (82, 89) i jedną nocną (36N). Swoje trasy zmieni siedem linii tramwajowych oraz kilkanaście autobusowych. Nową trasę obsłużą cztery linie tramwajowe. Do pętli przy Niepodległości dojadą 7 i 10, a do pętli Łoskoń Zajezdnia linie 3 i 5. Swoje trasy zmieni też szereg autobusów.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bydgoskie Swingi z homologacją

Prawo & Finanse

Bydgoskie Swingi z homologacją

Witold Urbanowicz 28 października 2015

Tramwajem do Fordonu. Szybko, wygodnie, już w styczniu

Komunikacja

Tramwajem do Fordonu. Szybko, wygodnie, już w styczniu

jd/inf. pras. 27 sierpnia 2015

Tramwaj do Fordonu na półmetku

Przestrzeń

Tramwaj do Fordonu na półmetku

Gotowski 08 grudnia 2014

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5