Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Bydgoszcz nie straci środków UE, ale Pesa poczeka na zapłatę

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-01-04 13:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz nie straci środków UE, ale Pesa poczeka na zapłatę
fot. Bydgoszcz.pl
Dzięki zmianom zasad finansowania udało się uratować wiele projektów tramwajowych, finansowanych ze środków unijnych. Jednym z nich jest dostawa wozów do obsługi nowej linii tramwajowej do Fordonu. Pesa zobaczy jednak środki dopiero, gdy tramwaje zostaną w pełni odebrane. Mieszkańcy natomiast muszą poczekać nie tylko na nowe wozy w ruchu, ale także na uruchomienie nowej linii.

Nowa, blisko 10-kilometrowa trasa tramwajowa do Fordonu przyniesie prawdziwą rewolucję. Wreszcie to wielkie osiedle zyska sprawny transport szynowy. Pasażerowie docenią z pewnością nowe wozy. W tej chwili w mieście jeżdżą tylko dwa niskopodłogowe tramwaje, a wkrótce dołączyć ma do nich 12 Swingów, które będą obsługiwać nową trasę.

Przez chwilę istniało ryzyko, że przepadną środki na nowe tramwaje. Pesa z powodu natłoku zamówień nie wyrabiała się z ich realizacją. To ryzyko, mimo że same tramwaje w większości nie opuściły przed końcem roku fabryki, zostało zażegnane. – Celem naszych ostatnich działań było stworzenie formuły prawnej umożliwiającej w pełni „konsumpcję” planowanej dotacji unijnej, wynikającej z realizacji kontraktu na dostawę tramwajów. Działania te rozpoczęliśmy z chwilą powzięcia informacji o trudnej sytuacji w Pesie – mówi Maciej Kozakiewicz, szef spółki Tramwaj Fordon.

Zastosowano tutaj rozwiązanie podobne do Warszawy czy Łodzi. W tym pierwszym mieście nie udało się zakończyć odbiorów tramwajów, do drugiego natomiast nie udało się wszystkich wozów dostarczyć przed końcem roku. – Wzorem innych beneficjentów, będących w podobnej sytuacji, zawarliśmy z Pesą aneks do umowy, w którym zastosowano mechanizm depozytu powierniczego, na który w minionym roku kalendarzowym przelane miały zostać środki na dostawę – informuje Kozakiewicz. Pesa jednak jeszcze tych środków nie otrzyma. – Według tego aneksu zamawiający będzie zwalniał zdeponowane środki finansowe na koncie powierniczym na rzecz dostawcy dopiero po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych formalności związanych z ostatecznym wdrożeniem pojazdów do ruchu (odbiory ostateczne tramwajów, instalacja wewnętrznej, dynamicznej informacji pasażerskiej, jazdy testowe na sieci) – wyjaśnia Kozakiewicz. Rozwiązanie takie zaakceptowało Centrum Unijnych Projektów.

Spółka analizuje teraz kwestię ewentualnych rekompensat za opóźnione tramwaje. – Aktualnie trwają odbiory poszczególnych tramwajów. Pesa dostarcza pojedynczy tramwaj w każdy dzień powszedni – mówi Maciej Kozakiewicz.

Jak pisaliśmy, to wszystko sprawia, że nie udało się uruchomić na początku roku nowej trasy tramwajowej do Fordonu. Mieszkańcy muszą poczekać jeszcze dwa tygodnie. – Biorąc pod uwagę wspomniane okoliczności, podjęto decyzję o uruchomieniu eksploatacji linii tramwajowej do Fordonu 16 stycznia 2015 r. – mówi Maciej Kozakiewicz.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bydgoskie Swingi z homologacją

Prawo & Finanse

Bydgoskie Swingi z homologacją

Witold Urbanowicz 28 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5