Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Bydgoszcz deklaruje oddanie Wyspy Młyńskiej pieszym i rowerzystom

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-05-23 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Bydgoszcz

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz deklaruje oddanie Wyspy Młyńskiej pieszym i rowerzystom
fot. UM Bydgoszcz
Jeszcze przed wakacjami wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu na Wyspie Młyńskiej, która ograniczy ruch samochodów. Po otwarciu tarasów przy Młynach Rothera to miejsce każdego dnia jest wyjątkowo chętnie odwiedzane przez spacerujących bydgoszczan i turystów. Bydgoszcz deklaruje wprowadzenie szeregi innych rozwiązań korzystnych dla pieszych i rowerzystów w tej części miasta.

– Wyspa Młyńska ze zrewitalizowanym gmachem Młyna Rothera stała się wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla bydgoszczan. Wraz z otwarciem kolejnych części Parku Kultury będzie ona przyciągać jeszcze więcej mieszkańców i turystów. Chcemy maksymalnie wykorzystać jej rekreacyjny potencjał. Liczę, że ograniczenie ruchu samochodów zachęci jeszcze więcej osób do spędzania czasu w Salonie Miasta. Te zmiany będą sprzyjać też częstszym podróżom z wykorzystaniem rowerów oraz komunikacji publicznej – podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Dojazd tylko do posesji


Parkowanie na Wyspie Młyńskiej będzie mocno ograniczone, a ruch pojazdów będzie możliwy tylko dla kierowców dojeżdżających do posesji zlokalizowanych na Wyspie. Dla ruchu kołowego zamknięty zostanie mostek w ciągu ul. Ku Młynom. Przejazd nim możliwy będzie tylko dla służb miejskich i drogowych.

Przejazd od strony ul. Focha będzie możliwy tylko dla pojazdów dojeżdżających do posesji i dostaw towarów. Kierowcy chcąc wyjechać z Wyspy Młyńskiej również będą musieli skorzystać z ulicy Focha. Wzdłuż ulic Mennica pojawią się zakazy parkowania z tabliczkami informującymi o ewentualnym odholowaniu źle zaparkowanego pojazdu. Parkowanie będzie możliwe wyłącznie na miejscach do tego wyznaczonych.

Zmiany jeszcze przed wakacjami

Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące wprowadzenia zmian w organizacji ruchu. Miasto zakłada, że zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone już w I połowie czerwca bieżącego roku. Warto podkreślić, że w związku z budową wielopoziomowego parkingu P+R na Grudziądzkiej Bydgoszcz zdecydowała się również na likwidację parkingu przed Młynami Rothera. W jego miejscu powstało szerokie dojście dla pieszych, gdzie będą jeszcze ustawiane elementy małej architektury.

To kolejny etap zmian w organizacji ruchu na Starym Mieście. Wcześniej ruch samochodowy ograniczony został na Starym Rynku i przyległych ulicach. W ramach rozbudowy ul. Kujawskiej odcięty został wjazd na ul. Długą od strony Zbożowego Rynku, a odcinek do ul. Pod Blankami odzyskał historyczne nawierzchnie. Miasto wprowadziło też szereg udogodnień dla pieszych na Wyspie Młyńskiej przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami: przebudowano przejścia dla pieszych, dobudowano brakujące fragmenty chodników i wymalowano w odpowiednich miejscach niebieskie koperty.

Organizacja ruchu na Starym Mieście preferuje też ruch rowerowy. Miasto zbudowao drogi rowerowe prowadzące do Starego Miasta wzdłuż ul. Kujawskiej i Focha oraz wzdłuż bulwaru od mostów kolejowych do mostów Solidarności. Na ulicach Gdańskiej i Wiatrakowej wytyczone zostały kontrapasy. W porozumieniu z zespołem ds. rowerowych wprowadzono kontraruch na wielu ulicach jednokierunkowych oraz ustawiano w mieście pół tysiąca stojaków. Od tego roku można również wypożyczyć rowery cargo. Przygotowywane są kolejne inwestycje, m.in. budowa trasy rowerowej wzdłuż północnego nabrzeża Brdy. W ramach zagospodarowania przestrzeni przed Młynami oraz tarasu miasto planowało budowę parkingów rowerowych. Jednak widząc ilu z mieszkańców przyjeżdża na Wyspę rowerami oraz w związku z ograniczeniem wjazdu samochodów w najbliższym czasie Bydgoszcz zapowiada znaczne zwiększenie liczby miejsc do parkowania dla rowerów.

Wyspa Młyńska w komplecie

Na początku roku przeprowadzone zostały prace związane z porządkowaniem Wyspy Młyńskiej. Rozebrana została publiczna toaleta i amfiteatr zasłaniające widok na zrewitalizowany Młyn Rothera, przy których powstały tarasy i fontanny. Przebudowano ścieżki i oświetlenie tak by było ono spójne z iluminacją zrewitalizowanego kompleksu młyna i spichrzy. Dzięki tym dodatkowym pracom centralna część Wysp Młyńskiej doskonale komponuje się z odrestaurowanym gmachem Młyna Rothera i spichrzy. Na ten rok zaplanowano również modernizację Międzywodzia.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5