Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Bydgoszcz. Budowa parkingów Park&Ride na finiszu

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
12-08-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Bydgoszcz

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Bydgoszcz. Budowa parkingów Park&Ride na finiszu
fot. UM Bydgoszcz
Drogowcy zakończyli budowę parkingów P+R w Bydgoszczy. Zainstalowane zostały już szlabany, kamery i parkometry. Pobierając bilet parkingowy w systemie Park and Ride przejazd komunikacją miejska będzie darmowy. Inwestycja ograniczy ruch samochodowy w centrum i wzmocni transport publiczny. System uruchomiony zostanie jesienią.

Budowa systemu P+R to jeden z elementów zrównoważonego rozwoju miasta. Pozwoli na ograniczenie i uporządkowanie parkowania w rewitalizowanym centrum Bydgoszczy. Miasto wzoruje się na innych europejskich ośrodkach, które są chętnie odwiedzane przez turystów i tworzą przestrzenie przyjazne mieszkańcom.

W ramach projektu powstało 5 nowych parkingów przy: rondzie gen. S. Maczka – 75 miejsc (zadanie zakończone), pętli Przylesie – 160 miejsc (trwają odbiory), pętli Las Gdański – 120 miejsc (zadanie zakończone)
rondzie Kujawskim – 140 miejsc (zadanie zakończone), ul. Grudziądzkiej (obiekt wielopoziomowy 570 miejsc - połowa dla strefy płatnego parkowania, zadanie zakończone).

Jak to będzie funkcjonować?

Sposób funkcjonowania bydgoskiego systemu P+R określa przyjęta już uchwała Rady Miasta. Zakłada ona, że osoby korzystające z Parkingów w systemie P+R będą mogły podróżować komunikacją publiczną na podstawie biletu parkingowego za darmo. Końcowa opłata za parkowanie uzależniona będzie od liczby pasażerów jak i czasu postoju. Maksymalna opłata za dzienne parkowanie pojazdu wyniesie od 12 zł (w przypadku 1 lub 2 pasażerów) do 25,5 zł (w przypadku 5 pasażerów). Wyjątek stanowić będzie parking na ulicy Grudziądzkiej gdzie obowiązywać będą wyższe stawki. ( od 36,5 do 38,0 zł za cały dzień w zależności od liczby pasażerów). Bilet parkingowy wydawany będzie przy wjeździe na parking. Przy wyjeździe z parkingu konieczne będzie rozliczenie postoju, by szlaban podniósł się do góry.

Kiedy zaparkujemy?

Część wielopoziomowego parkingu przy ul. Grudziądzkiej funkcjonująca na zasadach strefy płatnego parkowania została już udostępniona kierowcom.

Miejsca postojowe w systemie P+R są aktualnie włączane do nowoczesnego systemu nowoczesnego systemu informatycznego sterującego całą siecią. Wykonawca ustawi jeszcze elektroniczne tablice informujące o dostępnych miejscach i naprowadzające kierowców. Powstaje też specjalna aplikacja dedykowana użytkownikom systemu. Całość systemu będzie monitorowana na bieżąco w Centrum Nadzoru, które zostało już przygotowywane w budynku Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej. Wykonawca zakłada, że system zacznie funkcjonować jesienią.

Dużo przygotowań

W 2018 roku powstała koncepcja programowo-przestrzenna dla bydgoskiego systemu Park & Ride (Parkuj i Jedź). Zawierała 15 proponowanych lokalizacji parkingów. Przeprowadzono analizę wielokryterialna, której celem było wskazanie lokalizacji, które w największym stopniu przyczynią się do poprawy sytuacji transportowej Bydgoszczy. Zrealizowano szereg prac badawczych i analitycznych, które obejmowały między innymi takie kryteria jak: badania preferencji kierowców parkujących w Strefie Płatnego Parkowania (SPP), odległość parkingu od granicy miasta, warunki ruchu na danej trasie czy też dostępność środków transportu publicznego

Realizację inwestycji ułatwiło pozyskanie środków unijnych. Wartość całego przedsięwzięcia to 45 mln zł. Europejskie wsparcie to prawie 37 mln zł. Dzięki budowie wielopoziomowego obiektu przy ul. Grudziądzkiej możliwe było jednoczesne uporządkowanie ważnej części Śródmieścia i ograniczenie parkowania na wielu ulicach Starego Miasta i Wyspy Młyńskiej.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5