Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Burmistrz Kościerzyny zadowolony z bezpłatnej komunikacji

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-08-05 12:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Burmistrz Kościerzyny zadowolony z bezpłatnej komunikacji
fot. Cassubia1238, CC BY-SA 3.0Kościerzyna
Od kwietnia zeszłego roku 24-tysięczna Kościerzyna zapewnia mieszkańcom bezpłatną komunikację. – Pytanie czy warto było dopłacić 80 tys. zł rocznie, by autobusy były pełne. Moim zdaniem tak – mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk burmistrz kaszubskiego miasta Michał Majewski.

– W Kościerzynie problemem było to, że coraz większe grupy społeczne chciały korzystać z ulg. Do tej pory komunikacja kosztowała ok. 250 tys. zł rocznie. Teraz, całkowicie bezpłatna, kosztuje 330 tys. zł rocznie – mówi Majewski w rozmowie z dziennikarzami Radia Gdańsk. Dodaje, że frekwencja w nich jest bardzo wysoka.

Ponad rok temu, przed uruchomieniem usługi, która była obietnicą wyborczą kandydata na burmistrza, Majewski tłumaczył, że taka zmiana ma kilka celów. M.in. zmniejszenie ruchu samochodowego, odkorkowanie miasta, ale też zachęcenie młodych ludzi, by zaczęli jeździć autobusami, bo wcześniej pasażerami byli głównie starsi mieszkańcy korzystający z ulg. Burmistrzowi zarzucano, że zmianę charakteru komunikacji powinno poprzedzić poszerzenie oferty, ale dziś autobusy obsługują kilka miejsc poza granicami gminy.

Teraz okazuje się, że choć nowa wersja usługi jest nieco droższa (zakładano, że gmina będzie musiała dopłacić ok. 50 tys. zł każdego roku), to frekwencja się zwiększyła. Burmistrz nie podaje liczb, ale przyznaje, że pojazdy „jeżdżą pełne”.

Majewski wskazuje też na istotną rolę kolei jeśli chodzi o transport w Kościerzynie, szczególnie jeśli chodzi o dojazdy z Trójmiasta. Miasto planuje przebudować okolice dworca, by stworzyć tam węzeł przesiadkowy.

– Muszą się tam znaleźć parkingi i miejsca dla autobusów. Teren przy dworcu PKP jest na tyle duży, że jest tam na to miejsce. Ale powinien działać z korzyścią nie tylko dla tych, którzy chcą się przesiąść z samochodu na pociąg, ale też dla tych którzy chcą skorzystać np. z roweru i przejechać się po Kaszubach – wyjaśnia burmistrz.

Jak informuje miasto wyłoży na ten projekt 3,5–4 mln zł. Przy czym w ratuszu chcieliby przy okazji tej inwestycji, zbudować, razem z PKP PLK, tunel który prowadziłby wprost na perony, co ułatwiłoby pasażerom przesiadki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. A może bezpłatna komunikacja na czas szczytu NATO?

Komunikacja

Warszawa. A może bezpłatna komunikacja na czas szczytu NATO?

Jakub Dybalski 06 lipca 2016

Ząbki szukają przewoźnika dla bezpłatnej komunikacji

Komunikacja

Ząbki szukają przewoźnika dla bezpłatnej komunikacji

Jakub Dybalski 28 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5