Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-03-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane
fot. Metro Warszawskie
Metro Warszawskie przekazało już pierwsze place budowy dla odcinka wschodniego-północnego II linii metra. – Najważniejszy etap dla nas będzie wtedy, kiedy będziemy mogli wejść na teren z czasową organizacją ruchu. Chcielibyśmy to zrobić w majówkę – zapowiada Mateusz Witczyński, rzecznik Astaldi, które będzie realizować odcinek metra na Pradze i Targówku.

Umowę na rozbudowę II linii metra o odcinek wschodni-północny podpisano 11 marca. Prace będzie realizować firma Astaldi, znana już warszawiakom z centralnego odcinka II linii metra.

W ostatnich dniach rozpoczęło się oznaczanie terenu budowy, a ostatnio Metro formalnie przekazało wykonawcy pierwsze place budowy. – Wczoraj przekazaliśmy teren dla wentylatorni V18 i stacji C17 Targówek. Właściciele terenu, w obecności ewentualnych jego użytkowników, poprzez Metro Warszawskie, które pełni rolę inwestora zastępczego, przekazują Astaldi działki na czas budowy. Przy tej okazji sporządzany jest protokół – mówi Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Pozostałe tereny mają być udostępniane sukcesywnie. – Dzisiaj przekazujemy teren pod szyb demontażowy za stacją C15 Dworzec Wileński – dodaje Bartoń.

Przekazanie działek nie oznacza, że wykonawca wejdzie od razu z ciężkim sprzętem. – To początek procesu, który dzieje się na każdej budowie. Te działki są w większości pozadrogowe. Najważniejszy etap dla nas będzie wtedy, kiedy będziemy mogli wejść na teren z czasową organizacją ruchu. Projekty w tej sprawie zgłosiliśmy zaraz po podpisaniu umowy – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik Astaldi.

Wykonawca nie otrzymał też jeszcze najważniejszej działki, czyli stacji C18 Trocka. – Tam znajdzie się szyb startowy dla tarcz TBM. Chcemy jak najszybciej rozpocząć tam prace, by za rok myśleć o drążeniu tuneli i by jak najszybciej zwolnić teren dla budowy samej stacji. Pewne elementy szybu startowego, jak taśmociągi uniemożliwiają bowiem prowadzenie części prac przy budowie i wykańczaniu stacji – wyjaśnia Witczyński.

Wiadomo już kiedy budowa metra stanie się dla mieszkańców zauważalna. – Chcielibyśmy w weekend majowy, w dogodnym i komfortowym terminie także dla mieszkańców (mniejszy ruch), wdrożyć czasową organizację ruchu, związaną z zajęciem pasa drogowego. Wtedy naprawdę zyskamy teren potrzebny do realizacji budowy metra – zapowiada Mateusz Witczyński.

Na wschodnim-północnym, 3,1-kilometrowym odcinku w kierunku Targówka również przewidziano trzy stacje. Przystanek C-16 Szwedzka powstanie w rejonie Szwedzkiej i Strzeleckiej. Stacja C-17 Targówek została zaplanowana w rejonie Pratulińskiej i Ossowskiego. Za nią zaplanowano komorę rozjazdową. Ostatni przystanek, C-18 Trocka, powstanie natomiast przy skrzyżowaniu Pratulińskiej i Trockiej. Za stacją znajdą się tory odstawcze. Średnie zagłębienie tuneli określono na 14 m. Główka szyny znajdzie się na głębokości od 11,9 do 16,2 m pod ziemią. Prace potrwają 38 miesięcy i zakończą się w maju 2019 r.

Niezależnie od odcinka wschodniego-północnego będzie realizowany odcinek zachodni z trzema stacjami na Woli. Tutaj wojewoda nie wydał jeszcze żadnego pozwolenia na budowę, co warunkuje podpisanie umowy z wykonawcą, firmą Gulermak.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5