Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-03-31 13:51
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane
fot. Metro Warszawskie
Metro Warszawskie przekazało już pierwsze place budowy dla odcinka wschodniego-północnego II linii metra. – Najważniejszy etap dla nas będzie wtedy, kiedy będziemy mogli wejść na teren z czasową organizacją ruchu. Chcielibyśmy to zrobić w majówkę – zapowiada Mateusz Witczyński, rzecznik Astaldi, które będzie realizować odcinek metra na Pradze i Targówku.

Umowę na rozbudowę II linii metra o odcinek wschodni-północny podpisano 11 marca. Prace będzie realizować firma Astaldi, znana już warszawiakom z centralnego odcinka II linii metra.

W ostatnich dniach rozpoczęło się oznaczanie terenu budowy, a ostatnio Metro formalnie przekazało wykonawcy pierwsze place budowy. – Wczoraj przekazaliśmy teren dla wentylatorni V18 i stacji C17 Targówek. Właściciele terenu, w obecności ewentualnych jego użytkowników, poprzez Metro Warszawskie, które pełni rolę inwestora zastępczego, przekazują Astaldi działki na czas budowy. Przy tej okazji sporządzany jest protokół – mówi Anna Bartoń, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Pozostałe tereny mają być udostępniane sukcesywnie. – Dzisiaj przekazujemy teren pod szyb demontażowy za stacją C15 Dworzec Wileński – dodaje Bartoń.

Przekazanie działek nie oznacza, że wykonawca wejdzie od razu z ciężkim sprzętem. – To początek procesu, który dzieje się na każdej budowie. Te działki są w większości pozadrogowe. Najważniejszy etap dla nas będzie wtedy, kiedy będziemy mogli wejść na teren z czasową organizacją ruchu. Projekty w tej sprawie zgłosiliśmy zaraz po podpisaniu umowy – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik Astaldi.

Wykonawca nie otrzymał też jeszcze najważniejszej działki, czyli stacji C18 Trocka. – Tam znajdzie się szyb startowy dla tarcz TBM. Chcemy jak najszybciej rozpocząć tam prace, by za rok myśleć o drążeniu tuneli i by jak najszybciej zwolnić teren dla budowy samej stacji. Pewne elementy szybu startowego, jak taśmociągi uniemożliwiają bowiem prowadzenie części prac przy budowie i wykańczaniu stacji – wyjaśnia Witczyński.

Wiadomo już kiedy budowa metra stanie się dla mieszkańców zauważalna. – Chcielibyśmy w weekend majowy, w dogodnym i komfortowym terminie także dla mieszkańców (mniejszy ruch), wdrożyć czasową organizację ruchu, związaną z zajęciem pasa drogowego. Wtedy naprawdę zyskamy teren potrzebny do realizacji budowy metra – zapowiada Mateusz Witczyński.

Na wschodnim-północnym, 3,1-kilometrowym odcinku w kierunku Targówka również przewidziano trzy stacje. Przystanek C-16 Szwedzka powstanie w rejonie Szwedzkiej i Strzeleckiej. Stacja C-17 Targówek została zaplanowana w rejonie Pratulińskiej i Ossowskiego. Za nią zaplanowano komorę rozjazdową. Ostatni przystanek, C-18 Trocka, powstanie natomiast przy skrzyżowaniu Pratulińskiej i Trockiej. Za stacją znajdą się tory odstawcze. Średnie zagłębienie tuneli określono na 14 m. Główka szyny znajdzie się na głębokości od 11,9 do 16,2 m pod ziemią. Prace potrwają 38 miesięcy i zakończą się w maju 2019 r.

Niezależnie od odcinka wschodniego-północnego będzie realizowany odcinek zachodni z trzema stacjami na Woli. Tutaj wojewoda nie wydał jeszcze żadnego pozwolenia na budowę, co warunkuje podpisanie umowy z wykonawcą, firmą Gulermak.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wykonawca  rozbudowy metra: Zaczynamy za miesiąc od Trockiej

Przestrzeń

Wykonawca rozbudowy metra: Zaczynamy za miesiąc od Trockiej

Witold Urbanowicz 11 marca 2016

Metro wyrusza na Targówek. Umowa na budowę podpisana

Przestrzeń

Metro wyrusza na Targówek. Umowa na budowę podpisana

Witold Urbanowicz 11 marca 2016

Metro. Komplet dokumentów dla odcinka wschodniego. Jutro umowa

Komunikacja

Metro. Komplet dokumentów dla odcinka wschodniego. Jutro umowa

Witold Urbanowicz 10 marca 2016

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5