Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Budapeszt: Kolejka dziecięca, atrakcja dla wszystkich

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-12-25 09:06
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Budapeszt: Kolejka dziecięca, atrakcja dla wszystkich
fot. Paweł RydzyńskiWąskotorówka w Budapeszcie
Miała być sposobem na wychowanie młodzieży w duchu jedynie słusznego ustroju. Ale ustrój upadł, a „produkt” ustroju pozostał i dziś jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Budapesztu. Mowa o kolejce wąskotorowej w Budapeszcie, na Wzgórzu Széchenyi’ego.

Kolejka zbudowana została na przełomie lat 40. i 50 XX w. jako dar Związku Radzieckiego dla socjalistycznych Węgier. W zamyśle, była to tzw. kolejka pionierska: do jej obsługi miała być skierowana młodzież, a wspólna praca przy uruchamianiu i prowadzeniu pociągów miała być środkiem do wychowania przyszłych pokoleń w duchu pracy kolektywistycznej. Kolejki pionierskie powstawały w większości państw tzw. demokracji ludowej: w Polsce w latach 50. XX w. uruchomiono wąskotorówki w Parku Śląskim w Chorzowie oraz na Łęgach Dębińskich w Poznaniu (poprzedniczka powstałej dwie dekady później „Maltanki”).Po zmianie ustroju, w przypadku budapeszteńskiej kolei, co ciekawe, nie nastąpiła duża metamorfoza jeśli chodzi o zasady jej obsługi. Nadal to dzieci pełnią funkcję kasjerów, dyżurnych ruchu, konduktorów. Zapowiadają pociągi i salutują w momencie ich odjazdów ze stacji. Dorośli wykonują tylko zadania, których ze względów bezpieczeństwa nie można powierzyć dzieciom (są np. maszynistami). Obecnie o pracy dziecka na kolejce nie decyduje już przynależność do organizacji, lecz indywidualna decyzja dziecka, zgoda jego rodziców, a warunkiem – oprócz dobrego stanu zdrowia i przejścia testu sprawdzającego predyspozycje – jest posiadanie wysokiej średniej ocen.

11 km, 235 m różnicy poziomów

Budapeszteńska wąskotorówka (jej właścicielem są państwowe koleje MAV) ma 11 km długości, a trasa jest bajkowo poprowadzona: biegnie praktycznie przez cały czas przez tereny leśne, a wjazd na Wzgórze Széchenyi’ego powoduje konieczność pokonania różnicy poziomów wynoszących aż 235 m.Na trasie znajduje się w sumie 9 stacji i przystanków, a także jeden krótki tunel. Jedna z jej końcowych stacji, Hűvösvölgy, znajduje się w sąsiedztwie stacji końcowej (Széchenyi-Hegy) miejskiej kolejki zębatej, opisanej niedawno na naszym portalu. Kolejka ta, zbudowana jeszcze w XIX w., również jest dużą atrakcją turystyczną Budapesztu, ale równolegle, do dziś pełni istotną rolę w bieżącej obsłudze komunikacyjnej węgierskiej stolicy.

Dziecięca wąskotorówka ma rozstaw toru 760 mm, a podstawą jej parku taborowego są m.in. rumuńskie lokomotywy Mk45, doskonale znane również polskim miłośnikom kolei – ich polskie odmiany do dnia dzisiejszego funkcjonują na wielu wąskotorówkach pod nazwą Lxd2. Okazjonalnie uruchamiany jest też parowóz.Kursy – cały rok, nie rzadziej niż co godzinę

Co bardzo ważne – kolejka nie jest (jak to często zdarza się w przypadku polskich wąskotorówek) trudnodostępną atrakcją, kursującą tylko w sezonie wakacyjnym raz czy dwa razy w tygodniu. Budapeszteńska wąskotorówka oferuje kursy całoroczne (za wyjątkiem poniedziałków), a pociągi nawet poza sezonem kursują nie rzadziej niż co 1 godzinę.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Naumburg: Tramwaj – transport czy turystyka?

Komunikacja

Naumburg: Tramwaj – transport czy turystyka?

Kasper Fiszer 10 kwietnia 2016

Niemcy: Wąskotorowe lokomotywy z 1940 wciąż w planowym ruchu

Komunikacja

Niemcy: Wąskotorowe lokomotywy z 1940 wciąż w planowym ruchu

Kasper Fiszer 21 listopada 2015

Łódź: Tramwaje znów zwolniły. Tym razem podmiejskie

Komunikacja

Łódź: Tramwaje znów zwolniły. Tym razem podmiejskie

Kasper Fiszer 13 lipca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5