Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Brytyjczycy uzależnieni od samochodu… dużo mniej niż Polacy?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2014-07-25 11:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Brytyjczycy uzależnieni od samochodu… dużo mniej niż Polacy?
fot. Basher Eye, lic. CC 2.0Fereham
Brytyjski „The Telegraph” opisał najbardziej „usamochodowione” miasto na Wyspach jakim jest 10–tysięczne Fareham na południu kraju. Gdy jednak porównać liczby okazuje się, że w Polsce pod tym względem jest gorzej. Dużo gorzej.

We wspomnianym Fareham, położonym między Southampton a Portsmouth, na tysiąc mieszkańców przypada 538,7 samochodu. To brytyjski rekord. W Londynie procent samochodów przypadających na tysiąc mieszkańców jest prawie dwa razy niższy niż w Fareham, a w innych dużych miastach, takich jak Manchester, Liverpool, czy Nottingham.

Fareham znajduje się na skrzyżowaniu autostrady M27 i kilku ważnych dróg. Ponoć należy do najbardziej zakorkowanych brytyjskich miast. „The Telegraph” wymienia jeszcze kilka miejsc w kraju, w których na jednego mieszkańca przypada ponad 0,5 samochodu. Ale na koniec autor zwraca uwagę, że „…ta miłość do samochodów wydaje się mało znacząca, jeśli porównamy ją do polskiego miasta Zgierz, w którym na jednego mieszkańca przypada 1,3 samochodu”.

I rzeczywiście jeśli porównać brytyjskie dane do Polski, kraj nad Wisłą jawi się jako motoryzacyjne zagłębie. Z badań GUS ogłoszonych pod koniec zeszłego roku, a obejmujących rok 2012, wskazano, że średnio w Polsce na tysiąc mieszkańców 486 samochodów. To nieco więcej niż średnia w UE (484 samochody/tysiąc mieszkańców), ale też – biorąc pod uwagę dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodowych – to więcej niż np. w USA, czy Japonii.

O ile w Wielkiej Brytanii duże miasta zaniżają średnią (w 2011 r. wynosiła ona 450 samochodów), co gazeta tłumaczy m.in. dobrze rozwiniętym systemem transportu publicznego, to w Polsce ją zawyżają. Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice, Gdańsk i Kraków to ponad 500 samochodów na tysiąc mieszkańców. W stolicy ten wskaźnik 580, czyli jest wyższy niż rekordowy w Wielkiej Brytanii. Dla porównania w Manchesterze na tysiąc mieszkańców przypada 234,3 samochodu, w Liverpoolu – 255,9.

Nawet jeśli uwzględnić pewne nieścisłości w obliczeniach GUS-u, które w zeszłym roku podnosili m.in. producenci samochodów (zwracano uwagę na to, że brano pod uwagę samochody zarejestrowane, ale niejeżdżące). To porównanie i tak jest szokujące. Do tej pory zachwyt Polaków nad samochodami tłumaczono zapóźnieniem w stosunku do Europy Zachodniej. Już ją dogoniliśmy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Moskwa walczy z korkami niższą prędkością

Komunikacja

Moskwa walczy z korkami niższą prędkością

Witold Urbanowicz 21 lipca 2014

Lublin: Pieszy – ginący gatunek

Przestrzeń

Lublin: Pieszy – ginący gatunek

Rafał Jasiński 25 czerwca 2014

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5