Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Brwinów ma plan transportowy i bilet za 1/3 ceny

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
30-11-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Brwinów ma plan transportowy i bilet za 1/3 ceny
fot. Hiuppo, lic. GNU, CC 3.0Brwinów
Rada Gminy Brwinów przyjęła w środę „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla obszaru, na którym organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest Gmina Brwinów”. Dokument został przygotowany przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.

Gmina Brwinów położona jest w zachodniej części województwa mazowieckiego, ok 25 km od centrum Warszawy, w Powiecie Pruszkowskim, w obrębie Obszaru Metropolitalnego Warszawy (OMW). Na koniec 2015 roku gminę Brwinów zamieszkiwało 24 143 osób, z czego na terenie miasta Brwinowa było to 12 518 osób, zaś na terenach wiejskich 11 625. Taka liczba mieszkańców nie stwarza (zgodnie z zapisami Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym) konieczności sporządzenia planu transportowego. Jednak autobusy brwinowskiej komunikacji wyjeżdżają również do kilku sąsiednich gmin, z którymi gm. Brwinów zawarła stosowne porozumienia.

Na ich mocy gminy ościenne (Pruszków, Błonie, Podkowa Leśna, Nadarzyn) powierzyły gm. Brwinów uruchamianie poszczególnych linii komunikacyjnych na swoim terenie. Zgodnie z ustawą, w tym przypadku obowiązek uchwalenia planu transportowego wynika z faktu, że łączna liczba mieszkańców Gminy Brwinów oraz gmin, które powierzyły jej organizację publicznego transportu zbiorowego na swoim terenie, przekracza 80 tys., co jest ustawowym pułapem, powyżej którego należy sporządzić plan transportowy (jeśli występuje sytuacja powierzenia przez inną gminę organizacji transportu na swoim terenie, wówczas ten pułap wynosi 50 tys.).

Rewolucja w brwinowskiej komunikacji

Z kolei z dniem 1 stycznia 2017 r. decyzją władz Gminy Brwinów, nastąpi znacząca zmiana sieci komunikacyjnej. Na mocy m.in. wspomnianych porozumień z gminami ościennymi, dotychczasowe 4 linie komunikacyjne uruchamiane przez gminę Brwinów zostaną zastąpione przez 10 nowych linii komunikacyjnych. Pojawią się m.in. linie łączące Brwinów z Błoniem, zwiększy się oferta połączeń do Pruszkowa. Warto również podkreślić, że na bardzo preferencyjnych warunkach, z brwinowskiej komunikacji mają od 1 stycznia 2017 r. korzysta posiadacze Brwinowskiej Karty Mieszkańca. Dzieci do 7. roku życia, dzieci i młodzież ucząca się (do 21. roku życia) oraz studenci (do 26. roku życia) posiadający BKM będą mogli korzystać z brwinowskiej komunikacji miejskiej za darmo. Natomiast cena biletów normalnych dla posiadaczy BKM będzie wynosić 1/3 ceny podstawowej: 1,00 zł w przypadku biletu jednorazowego, a w przypadku biletów miesięcznych – 32,00 zł (bilet na 1 linię), 43,00 zł (bilet na 2 linie) i 50,00 zł (bilet na całą sieć).

Posiadaczami BKM będą mogły być osoby rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych na terenie Gminy Brwinów, które w zeznaniu podatkowym deklarują, że ich miejscem zamieszkania jest gmina Brwinów (a także niepełnoletni oraz uczący się członkowie ich rodzin).

SKM-ką z Brwinowa do Warszawy?

Charakter komunikacji w gminie Brwinów silnie determinuje naturalnie fakt bliskiego sąsiedztwa Warszawy. Stąd też, w postulowanych kierunkach rozwoju transportu publicznego wskazano m.in., iż w miarę możliwości finansowych, należy dążyć do nawiązania współpracy taryfowej pomiędzy Gminą Brwinów a transportem kolejowym zapewniającym dojazdy do/z Warszawy. Optymalnym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” o obszar Gminy Brwinów i planu transportowego (przez obszar planu przebiega zarówno linia nr 447 PKP PLK, czyli trasa podmiejska łącząca Warszawę z Grodziskiem Mazowieckim, jak i linia Warszawskiej Kolei Dojazdowej WKD). Wskazano również, że współpraca z przewoźnikami kolejowymi dotyczyć powinna również synchronizacji rozkładów. Synchronizacja ma na celu doprowadzić do wprowadzenia dogodnych skomunikowań autobusów w gminnych przewozach pasażerskich oraz pociągów.

Autorzy planu podkreślili również, że w interesie mieszkańców Gminy Brwinów jest też wydłużenie trasy linii S1 SKM Warszawa o odcinek zapewniający dojazdy mieszkańców Gminy Brwinów do Warszawy pociągami SKM. Aby było to możliwe, relację linii S1 należałoby przedłużyć o odcinek Pruszków – Grodzisk Maz., gdyż w Brwinowie, który nie jest stacją kolejową, nie ma możliwości technicznego odwrócenia biegu pociągu. Stąd też, decyzja taka musiałaby nastąpić przy partycypacji finansowej samorządów Brwinowa, Milanówka i Grodziska Maz. Należy podkreślić, że plan transportowy dla M. St. Warszawy wskazuje, iż sieć połączeń SKM Warszawa zasadniczo, w przypadku linii nr 447, powinna kończyć się na stacji Pruszków, jednak istnieje możliwość modyfikacji sieci. „Ewentualne wydłużenie relacji połączeń SKM (…) – o ile będzie możliwe technicznie – wymaga zapewnienia przez zainteresowane samorządy lokalne dofinansowania przewozów w wysokości oczekiwanej przez m. st. Warszawa”, stwierdzono w stołecznym planie transportowym

Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5