Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Bratysławskie tory tramwajowe mienią się żółcią

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-05-14 17:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bratysławskie tory tramwajowe mienią się żółcią
fot. UM Bratysława
Infrastruktura szynowa może być mniej inwazyjna i całkiem estetyczna. Dowodzi tego najnowszy przykład z Bratysławy. Modernizowane torowisko do Dubravki pokrył właśnie żółty rozchodnik.

Od czerwca zeszłego roku Bratysława remontuje trasę tramwajową do dzielnic Karlova Ves i Dubravka na odcinku Chatam Sofer – Damborskeho. To ważny ciąg, przewożący codziennie ok. 30 tys. mieszkańców Bratysławy. Obecnie jest realizowany ostatni etap prac – między tramwajowym tunelem a przystankiem Molecova.

Torowisko znajdowało się w stanie awaryjnym. Efektem prac ma być oprawa bezpieczeństwa, a także warunków ruchu tramwajów. Czas przejazdu między pętlą na Dubravce a tunelem skróci się o ok. 3 minuty. Tramwaje otrzymają priorytety na wszystkich skrzyżowaniach. Ponadto zaplanowano węzły przesiadkowe w rejonie przystanków Molecova i Damborského, w których nacisk kładziony jest na zminimalizowanie punktów kolizji. Wszystkie przystanki zostaną wyposażone w nowe, oświetlone wiaty, tablice informacyjne, biletomaty, a także pozbawione barier (to ważne, gdyż niektóre przystanki są dostępne z poziomu kładek i przejść podziemnych). Ponadto na pętli Karlova Ves będzie możliwe obracanie tramwajów także z kierunku Dubravki.


Węzeł przesiadkowy, mat. UM Bratysława

Mieszkańcy mogą podziwiać już wizualne efekty prac. – Karloveska trasa tramwajowa ma kolor. Soczyste byliny z rodzaju sedum (Rozchodnik) sprawiają, że wygląd linii tramwajowej jest przyjemniejszy. Nie są trudne w utrzymaniu i nie muszą być nawadniane. Rozchodnik będzie można zobaczyć od przystanku Molecova do pętli Karlova Ves. Obecnie znajduje się już na odcinku od urzędu lokalnego Karlova Ves do przystanku Borská. Na odcinku od tunelu do przystanku Botanická záhrada zostanie zainstalowany podczas trwającej przebudowy. Żywszą wersję torowisk wprowadzimy także w innych obszarach Bratysławy – mówi Matúš Vallo, burmistrz Bratysławy.


mat. UM Bratysława

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź wybuduje infrastrukturę do ładowania elektrobusów

Komunikacja

Łódź wybuduje infrastrukturę do ładowania elektrobusów

Witold Urbanowicz 15 maja 2020

Bratysława burzy nieukończone metro

Przestrzeń

Bratysława burzy nieukończone metro

Witold Urbanowicz 10 marca 2019

Bratysława z niskopodłogowymi tramwajami. Oczywiście Škody

Komunikacja

Bratysława z niskopodłogowymi tramwajami. Oczywiście Škody

Tomasz Larczyński 02 sierpnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5