Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Bratysława: Za półtora roku pierwsze autobusy wodorowe

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
09-07-2021
Ostatnia modyfikacja:
19-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Bratysława: Za półtora roku pierwsze autobusy wodorowe
fot. DPB
Operator publicznej komunikacji zbiorowej w Bratysławie zamierza pozyskać autobusy wodorowe. Pierwsze takie pojazdy we flocie DP Bratysława – i zarazem w całej Słowacji – miałyby wejść do służby już pod koniec przyszłego roku. Przewoźnik liczy się jednak z wysokimi kosztami, apeluje więc o dofinansowanie z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej.

Pierwsza partia autobusów zasilanych wodorem ma liczyć 20 sztuk. Przewoźnik zamierza pozyskać pojazdy jednoczłonowe o długości nie większej, niż 12 metrów. Trwają przygotowania do przetargu, którego ogłoszenie zaplanowano na sierpień 2021 r. Przewidywany termin wprowadzenia hydrobusów do eksploatacji to przełom lat 2022 i 2023.

Jak podaje DP Bratysława, autobusy wodorowe – przy założeniu zasięgu rzędu 350 km – mogłyby obsługiwać większość linii miejskich na obecnych trasach. Jedną z pierwszych, na którą zostaną skierowane nowe pojazdy, ma być ciesząca się dużą popularnością magistralna linia 50. Stacja tankowania wodoru ma zostać zlokalizowana w zajezdni autobusowej Jurajuv Dvor. Już obecnie działa tam infrastruktura do tankowania autobusów na gaz sprężony (CNG).

Prezes DPB Martin Rybanský zwraca uwagę, że autobusy wodorowe – choć przyjazne dla środowiska – są wciąż o wiele droższe od ich odpowiedników z napędem spalinowym. – Zakup i eksploatacja autobusu wodorowego jest trzykrotnie droższa niż w przypadku wariantów z silnikiem Diesla. Apelujemy zatem o stworzenie programu finansowanego z funduszy europejskich, który wspierałby finansowanie takich projektów – powiedział szef przewoźnika podczas jednej z poświęconych wodorowi konferencji branżowych.

DP Bratysława jest jedynym operatorem komunikacji miejskiej w stolicy Słowacji. Obsługuje linie autobusowe (wykonujące 60% wszystkich przewozów), tramwajowe i trolejbusowe. Spółka należy w całości do miasta. – Połowa floty to pojazdy niskoemisyjne (autobusy elektryczne, CNG lub autobusy spełniające surową normę Euro 6). Jesteśmy jednym z liderów na Słowacji iw Czechach pod względem pracy przewozowej autobusów elektrycznych – chwali się spółka na swojej stronie internetowej.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Nowym wiaduktem nad torami w Łowiczu

Komunikacja

Nowym wiaduktem nad torami w Łowiczu

inf. pras. 19 marca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Nowym wiaduktem nad torami w Łowiczu

Komunikacja

Nowym wiaduktem nad torami w Łowiczu

inf. pras. 19 marca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5