Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Bratysława szykuje się do rozbudowy sieci trolejbusowej

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2022-03-06 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bratysława szykuje się do rozbudowy sieci trolejbusowej
fot. Linie29, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Dopravný podnik Bratislava wraz z miastem rozpoczynają realizację projektów w kierunku modernizacji i rozbudowy sieci trolejbusowej. Zakres prac zostanie najpierw opracowany w dokumentacji projektowej. Na jej przygotowanie podpisano już umowę.

W różnych lokalizacjach w Bratysławie ma powstać łącznie szesnaście kilometrów nowych linii trolejbusowych, a dziesięć kilometrów ma być zmodernizowanych. Miasto planuje zastąpić część linii autobusowych ekologicznymi trolejbusami, co ma również podnieść przepustowość i sprawność komunikacji miejskiej.

W pierwszej kolejności opracowana ma zostać dokumentacja projektowa określająca rozwój transportu trolejbusowego w mieście. Dopravný podnik Bratislava informuje, że prace nad kreśleniem zakresu robót już się zaczynają. Słowacja na ten cel otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 2,8 mln euro.

Bratysława planuje realizację pięciu projektów. Wśród nich są cztery, które zakładają budowę nowej linii. Pierwsza miałaby powstać na odcinku Patrónka – Mlynská dolina – Riviéra. Kolejne zaplanowano na trasie Trenčianska – Hraničná – Grófska niva, a także na trasie Bulharská – Galvaniho – Park Handlowy Avion oraz pod otwarty w 2007 roku nowy budynek SND czyli Slovenskégo Národnégo Divadla – Słowackiego Teatru Narodowego. Zmodernizowany ma zostać z kolei odcinek Patrónka – Kramáre – Dworzec Główny. Linia trolejbusowa połączy Dlhé diely z Patrónką przez Mlynská dolina.

– Każdy projekt, który rozwija transport publiczny, jest bardzo ważny. Podpisana dzisiaj umowa to pierwszy krok w kierunku budowy czterech zupełnie nowych tras trolejbusowych i cieszę się, że dzięki funduszom unijnym możemy wesprzeć tę ekologiczną formę transportu. Wierzę, że jak najszybciej przejdziemy od przygotowania projektów do ich pomyślnej realizacji – powiedział Andrej Doležal, minister transportu Andrej Doležal.

– Przygotowujemy się do wielkiego rozwoju transportu trolejbusowego w mieście, jednocześnie zwracamy uwagę na kompleksową modernizację istniejących linii. Ponadto rywalizowaliśmy o dostawców nowych, nowoczesnych, zasilanych bateryjnie trolejbusów hybrydowych. Nowością będą dwudziestoczterometrowe megatrolejbusy. Nowo budowane trasy trolejbusowe i nowoczesne pojazdy znacząco przyczynią się do poprawy ekologicznej i zrównoważonej mobilności w Bratysławie oraz podniosą jakość podróży transportem publicznym – podkreślił natomiast Martin Rybanský, prezes przedsiębiorstwa Dopravný podnik Bratislava.

Do obsługi linii trolejbusowych mają zostać wykorzystane pojazdy hybrydowe. Przedsiębiorstwo zwraca uwagę na zalety takiego rozwiązania. – Niewątpliwą zaletą trolejbusów hybrydowych nad autobusami elektrycznymi jest przede wszystkim to, że trolejbusy nie muszą być ładowane na statycznej stacji ładowania – podaje Dopravný podnik Bratislava.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5