Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Bratysława kupuje 30 tramwajów. W planach więcej

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-11-23 11:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa DPB / inf. własne

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bratysława kupuje 30 tramwajów. W planach więcej
fot. DPB
Dopravný Podnik Bratislava (DPB), operator komunikacji w Bratysławie, rozpoczyna przetarg ramowy na zakup do 30 tramwajów jednokierunkowych. Pojazdy mają być w większej części niskopodłogowe. Na tym przetargu plany taborowe stolicy Słowacji jednak nie kończą się.

Bratysława wymaga 32,5-metrowych tramwajów o szerokości 2400 mm, które pomieszczą min. 240 pasażerów (przy normie 5 osób na m2), z czego 25% na miejscach siedzących. Minimalny udział niskiej podłogi określono na 85%. Bez schodów dostępna ma być co najmniej połowa miejsc siedzących. Liczbę skrzydeł drzwi w tramwaju określono na 10, przy czym wymagane są przynajmniej cztery pary drzwi dwuskrzydłowych o minimalnej szerokości 1300 mm. Pojazdy mają być oczywiście klimatyzowane i wyposażone w dynamiczną informację pasażerską, wyświetlającą informacje o przesiadkach w czasie rzeczywistym. Tramwaje mają być dostosowane do rozstawu 1000 mm.

– Wysoki poziom transportu publicznego to jedyny sposób, aby pomóc Bratysławie w krytycznej sytuacji na drogach. Bez wzrostu udziału pasażerów w komunikacji miejskiej nie jest możliwa poprawa jakości życia w naszej metropolii. Odnowienie taboru jest niezbędną częścią naszych starań o przyciągnięcie większej liczby osób do transportu publicznego, dlatego staramy się jak najlepiej wykorzystać dostępne fundusze unijne – mówi Martin Rybanský, prezes zarządu DPB. 

Przetarg zakłada zawarcie umowy ramowej. Zamówienie gwarantowane obejmuje 10 tramwajów, kolejne zamówienia mają dotyczyć co najmniej pięciu pojazdów. Termin składania ofert mija 22 grudnia. O wyborze decydują cena (80%), właściwości techniczno-jakościowe (20%). Szacowana wartość zamówienia to 89,2 mln euro. Na realizację dostaw założono 48 miesięcy.

Jak podaje DPB, 30 nowych tramwajów pozwoli na odmłodzenie taboru. Dzięki tym dostawom w 2023 r. udział nowych tramwajów we flocie przewoźnika będzie sięgać 75%. Na tym jednak plany taborowe się nie kończą. DPB finalizuje przygotowania do ogłoszenia przetargu na kolejne 10 tramwajów, ale w wersji dwukierunkowej. Pojazdy te byłyby przydatne zwłaszcza w okresie remontów. Ponadto w ramach planowanej rozbudowy trasy na Petržalkę DPB przygotowuje projekt zakupuj tramwajów, które będą miały o połowę większa pojemność, niż obecnie eksploatowane.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bratysławskie tory tramwajowe mienią się żółcią

Przestrzeń

Bratysławskie tory tramwajowe mienią się żółcią

Witold Urbanowicz 14 maja 2020

Bratysława burzy nieukończone metro

Przestrzeń

Bratysława burzy nieukończone metro

Witold Urbanowicz 10 marca 2019

Bratysława z niskopodłogowymi tramwajami. Oczywiście Škody

Komunikacja

Bratysława z niskopodłogowymi tramwajami. Oczywiście Škody

Tomasz Larczyński 02 sierpnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5