Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Bielsko-Biała. Wielkie zamówienie. 50 nowych autobusów

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-03-09 10:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bielsko-Biała. Wielkie zamówienie. 50 nowych autobusów
fot. Adrian s6, lic. CC bY-SA 3.0MZK Bielsko-Biała
MZK Bielsko-Biała ogłosiło przetarg na 50 nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich, z czego dziesięć to przegubowce. To jedna trzecia tamtejszego taboru. Oferty można składać do 18 kwietnia.

To jeden z największych tegorocznych przetargów autobusowych w Polsce, na który zamawiający chce przeznaczyć ponad 50 mln zł. MZK w Bielsku-Białej od pewnego czasu modernizuje tabor, ale tak dużego przetargu tam nie było. Dostawy zaplanowano zresztą na kilka miesięcy na przełomie obecnego i przyszłego roku.

Zamówienie dotyczy autobusów fabrycznie nowych, niskopodłogowych i niskoemisyjnych, co według dokumentów przetargowych oznacza spełnianie normy Euro 6. MZK nie opublikowało jeszcze SIWZ do przetargu, ale prawdopodobnie istotne znaczenie będą miały kryteria ekologiczne, bo autobusy muszą się legitymować przeprowadzonym testem SORT2.

Zamówienie jest podzielone na trzy części. Autobusy muszą pochodzić od jednego producenta ale tylko w ramach każdej z części zamówienia (co oznacza, że mogą do nich przystąpić różni producenci). Pierwsza dotyczy dziesięciu 18–metrowych autobusów przegubowych. Zamawiający wymaga w tym wypadku co najmniej dziesięcioletniej gwarancji na nadwozie oraz szkielet kratownicy nadwozia i podwozia, co najmniej pięcioletniej na powłokę lakierniczą nadwozia i minimum trzyletniej (albo po minumum 295200 km przebiegu) na pozostałe elementy pojazdu. Na tę część zamówienia MZK planuje przeznaczyć 13,3 mln zł.

W drugiej części chodzi o dostawę 38 autobusów klasy MAXI, czyli 12-metrowych, a w trzeciej chodzi o dwa małe, 7-metrowe autobusy. W każdej z tych części wymagania dotyczące gwarancji są podobne, jak w przypadku przegubowców. Na autobusy 12-metrowe MZK chce wydać do 36,556 mln zł, a na krótkie – 1,632 mln zł, co daje w sumie 51,488 mln zł.

Najważniejszym kryterium oceny ofert będzie cena – 70 proc. Pozostałe punkty będzie można otrzymać za kryteria techniczne (20 proc.) i warunki gwarancji (10 proc.).

Dostawy autobusów zostały rozłożone w czasie. Najszybciej do Bielska-Białej trafi pięć pierwszych przegubowców i partia 23 zwykłych autobusów, które mają przyjechać na Podbeskidzie w IV kwartale tego roku, najpóźniej do 27 grudnia. W II kwartale przyszłego roku do miasta powinno trafić dziesięć pozostałych autobusów 12-metrowych. Z kolei w III kwartale 2017 r. powinny zostać dostarczone pozostałe autobusy, czyli pięć kolejnych przegubowców, pięć kolejnych autobusów MAXI oraz dwa najkrótsze. Ponieważ mają to być pojazdy fabrycznie nowe, ich rok produkcji powinien być taki sam jak rok dostawy.

Wobec oferentów wymagane jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia i możliwości finansowych. Muszą dysponować pieniędzmi lub zdolnością kredytową w wysokości 6 mln zł (pierwsza część), 20 mln zł (druga część) oraz 1 mln zł (trzecia część zamówienia). Co do doświadczenia, to w zależności od części zamówienia w jakiej składają ofertę, powinni się wykazać w ciągu ostatnich trzech lat dostawą co najmniej pięciu przegubowców, co najmniej trzema dostawami autobusów 12-metrowych (co najmniej po pięć pojazdów w każdej) oraz dostawą dwóch autobusów MINI. W każdym przypadku musiały to być dostawy pojazdów z silnikami spełniającymi normę Euro 6.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKM Sosnowiec chce kupić 78 autobusów, w tym 35 hybryd

Prawo & Finanse

PKM Sosnowiec chce kupić 78 autobusów, w tym 35 hybryd

Jakub Dybalski 14 marca 2016

Białystok dla Solarisa. Czy też dla MAN–a?

Prawo & Finanse

Białystok dla Solarisa. Czy też dla MAN–a?

Jakub Dybalski 22 maja 2015

Warszawa. ZTM szuka przewoźnika ze 100 autobusami

Komunikacja

Warszawa. ZTM szuka przewoźnika ze 100 autobusami

Jakub Dybalski 13 maja 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5