Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Białystok. Kto będzie nowym operatorem BiKeRa?

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2016-10-07 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Białystok. Kto będzie nowym operatorem BiKeRa?
fot. Grzegorz Mościbrodzki/NextbikeBiKeR
Białostocki magistrat ogłasza przetarg na nowego operatora białostockiego roweru publicznego BiKeR. Urzędnicy chcą powiększyć system do 50 stacji. Pojawić się mają także jednoślady dziecięce i nowe tandemy.

Białostocką sieć bezobsługowych wypożyczalni jednośladów uruchomiono pod koniec maja 2014 roku. Firma Nextbike – zwycięzca przetargu na operatora sieci – zainstalowała w przestrzeni miejskiej 30 stacji dokujących, wyposażonych łącznie w 300 rowerów. Białostoczanie mogli korzystać z nich do końca listopada. Opłata inicjacyjna, pobierana przy rejestrowaniu się w systemie, wynosiła 10zł. Wypożyczenie na czas nieprzekraczający 20 minut było bezpłatne; wraz z upływającymi godzinami stawka rosła (do godziny – 1zł, do 2 godzin – 3 zł, każda kolejna godzina – 5zł).

Rower publiczny w Białymstoku okazał się niewątpliwym sukcesem. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Nextbike, w ubiegłym sezonie miejskie jednoślady wypożyczano ponad 470 tys. razy (o 35 proc. więcej niż w sezonie pierwszym), zaś liczba zarejestrowanych użytkowników sięgnęła ponad 38 tys. Wyniki tegoroczne nie są jeszcze znane. Z wypożyczalni będzie można korzystać jeszcze przez październik i listopad, jednak wszystko wskazuje na to, że padnie kolejny rekord – liczbę 300 tys. wypożyczeń odnotowano już pod koniec lipca. W całej historii BiKeRów, czyli od końca maja 2014 roku, użytkownicy skorzystali z jednośladów już prawie 1 mln 200 tys. razy. Obecnie sieć liczy 46 stacji i 460 pojazdów.

Umowa dobiega końca

Podpisana 3 lata temu umowa wkrótce wygaśnie, toteż magistrat rozpoczyna poszukiwania nowego opiekuna systemu.

- Trzeci sezon białostockiego roweru publicznego dobiega końca, a wraz z nim umowa, którą w trakcie jej trwania była kilkukrotnie rozszerzana. BiKeRa uważamy za ogromny sukces. Korzystaliśmy się z niego bardzo często i gremialnie – komentował prezydent Tadeusz Truskolaski w trakcie konferencji prasowej poświęconej systemowi, zorganizowanej 4 października. – Dzisiaj rozpoczęliśmy procedurę przetargową. Chcemy rozbudować system do 50 stacji wyposażonych w 750 stojaków i 500 rowerów.

Lokalizacje czterech nowych punktów wypożyczeń wskazali sami białostoczanie. Należą do nich: Urząd Miejski przy ul. Słonimskiej, okolice al. Tysiąclecia Państwa Polskiego i al. Jana Pawła II oraz skrzyżowanie ulic Popiełuszki i Słonecznikowej.

Więcej tandemów, rowery dziecięce

Urzędnicy chcą także zwiększenia liczby dostępnych w ramach systemu BiKeR tandemów do 20 (wcześniej było ich 10; cieszyły się bardzo dużą popularnością oraz 20 rowerów dziecięcych. Jednoślady dla nieletnich miałyby pojawić się przy 4 stacjach zlokalizowanych w rejonach parków.
W przetargu, oprócz ceny, liczyć się będzie również doświadczenie (opieka nad systemami w innych miejscowościach) oraz kwestie związane z obsługą techniczną maszyn (miasto chce, by jednoślady serwisowano częściej).

Władze mają nadzieję, że nowy operator zostanie wyłoniony jeszcze w tym roku, co pozwoliłoby na wprowadzenie wszystkich usprawnień już na początku kolejnego sezonu, który rozpocznie się 1 kwietnia 2017 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Sosnowiec. Będzie rower publiczny dla osób niepełnosprawnych

Przestrzeń

Sosnowiec. Będzie rower publiczny dla osób niepełnosprawnych

Jakub Dybalski 03 października 2016

Po co Ford inwestuje w rower publiczny?

Mobilność

Po co Ford inwestuje w rower publiczny?

Rafał Stawecki 04 października 2016

Radom. Rower publiczny od kwietnia 2017 r. Czy wystarczy stacji?

Komunikacja

Radom. Rower publiczny od kwietnia 2017 r. Czy wystarczy stacji?

Rafał Stawecki 03 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5