Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Białystok. Jest przetarg na Centrum Przesiadkowe

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-09-23 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Białystok. Jest przetarg na Centrum Przesiadkowe
fot. Google Maps
Miasto Białystok wystartowało z przetargiem na zaprojektowanie i budowę centrum przesiadkowego. To część projektu związanego z powstaniem intermodalnego węzła komunikacyjnego, którego wartość określa się na ok. 190 mln zł. Inwestycja ma zintegrować transport miejski z przewozami kolejowymi i autobusami dalekobieżnymi.

Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i budowa Centrum Przesiadkowego w ramach zadania: „Budowa Intermodalnego Węzła Komunikacyjnego w Białymstoku". Wyłoniony wykonawca zaktualizuje powstałą wcześniej dokumentację projektową, przeprowadzi roboty budowlane i będzie sprawował nadzór autorski.

Projekt ma uwzględnić powstanie Centrum Przesiadkowego, które zostanie usytuowane po południowej stronie torów kolejowych w okolicy dworców PKP i PKS. Wybudowane zostaną miejsca postojowe dla autobusów, zatoki autobusowe, zjazdy oraz wiaty przystankowe wraz z totemami reklamowymi. Przewidziano 5 podwójnych peronów autobusowych zlokalizowanych przy jednokierunkowych jezdniach oraz 4 miejsca postojowe dla autobusów przy jezdni dla komunikacji zbiorowej nr 7.

Pięć stanowisk dla autobusów

Zgodnie w opracowanych wcześniej planach zagospodarowania urabanistyczno-komunikacyjnego kształt konstrukcji wiat będzie w formie prostokąta z dachem jednospadowym. Całkowita powierzchnia zadaszenia wyniesie w przedziale 161-190 m2. Długość zadaszenia wynosić będzie 29,2-38,6 m, zaś szerokość – 5,5 m. Spód zadaszenia osadzona zostanie na wysokości 2,70-3,70 m ponad nawierzchnią peronu. Przykrycie dachu oraz ściany boczne wiat zaplanowano ze szkła hartowanego.

Inwestycja będzie się wiązała z przebudową pobliskiego układu drogowego, w skład którego wchodzi ulica Św. Rocha na długości 450 metrów od ul. Bohaterów Monte Cassino do torów kolejowych. Wydzielone zostaną także miejsca postojowe typu „Kiss&Ride” na 8 stanowisk.

Projekt przewiduje również powstanie ścieżek rowerowych i chodników dla pieszych oraz przebudowę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, oświetlenia. W zakresie małej architektury dla pasażerów zaplanowano m.in. stojaki rowerowe, ławki z oparciem czy donice kwiatowe.

Projekt mocno opóźniony

Powstanie centrum przesiadkowego w ostatnim czasie natrafia na duże trudności. Pierwotnie planowano, że inwestycja zakończy się w IV kwartale 2021 roku. Dodatkowo projekt podzielono na części, z których realizacji prawdopodobnie doczeka się wyłącznie centrum przesiadkowe. By powstała jego zasadnicza część wyburzono cześć pawilonów Centrum Handlowego PARK. Miasto zrezygnowało także z zakupu 20 autobusów elektrycznych. Z powodu oszczędności zrezygnowano też z przebudowy ul. Młynowej. Jeszcze wcześniej zrezygnowano z budowy estakady nad torami od ul. Łomżyńskiej do Zwycięstwa, co wiązałoby się ze znacznymi kosztami. W ramach innego zadania, co istotne dla mieszkańców, powstanie 100-metrowy tunel prowadzący od ulic Kolejowej i Zwycięstwa do ul. Św. Rocha. Rozbudowa obejmie również ulicę Kolejową i Zwycięstwa.

Miasto wystąpiło już z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji całego projektu do 30 września 2023 r. Wartość całego projektu szacuje się na ok. 190 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach POPW wynosi 135 mln zł.

Zamawiający w przetargu przewidział 17 miesięcy na realizację zamówienia. Składanie ofert w przetargu wyznaczono do 25 października 2021 roku. Przed wyborem wykonawcy zamawiający przeanalizuje parametr ceny (60 proc.), udzielonego okresu gwarancji (30 proc.) oraz doświadczenie kierownika budowy (10 proc).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5