Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Bezpłatne autostrady? Nie tego chcą Polacy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
09-06-2023
Ostatnia modyfikacja:
09-06-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Bezpłatne autostrady? Nie tego chcą Polacy
fot. MPK Kraków
Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że polityka transportowa państwa powinna być bardziej zrównoważona i nie ograniczać się do wsparcia kierowców.

W połowie maja podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości (PiS) prezes partii zapowiedział zniesienie opłat dla samochodów osobowych na autostradach państwowych oraz w dłuższej perspektywie także na odcinkach koncesyjnych. Słowa Jarosława Kaczyńskiego szybko zostały wprowadzone w życie – już 26 maja Sejm przegłosował ustawę która ma znieść opłaty za korzystanie z autostrad przez pojazdy osobowe. Obejmuje to wyłącznie pobór opłat na drogach GDDKiA – to obecnie odcinki o łącznej długości 250 kilometrów. 

Zaskakujące były same wyniki głosowania – przeciwko zniesieniu opłat głosowało tylko 13 posłów. W zakresie znoszenia opłat dla kierowców parlamentarzyści byli więc jak nigdy zgodni.

Z opublikowanego przez „Rzeczpospolitą” 9 czerwca sondażu wykonanego przez IBRiS wynika jednak, że większość Polaków nie opowiada się za wspieraniem samych kierowców. Jak pisze dziennik „wsparcia właścicieli prywatnych aut oczekuje zaledwie 7,3 proc. ankietowanych. I to zaledwie 9 proc. wyborców PiS. Wśród popierających opozycję rozwiązanie to podoba się zaledwie 5 proc. respondentów. Trudno też liczyć, że wpłynie to na decyzje wyborcze osób niezdecydowanych, bo ten pomysł pochwala tylko 9 proc. z nich”. Za wsparciem kierowców opowiadają się głównie młodzi mężczyźni i panowie po sześćdziesiątce.Za przywróceniem sprawnego transportu publicznego odpowiada się za to co trzeci ankietowany – co ciekawe różnice pomiędzy opozycją a wyborcami Zjednoczonej Prawicy nie są duże. „Życzliwym okiem na transport publiczny patrzą także mieszkańcy małych miejscowości, w których z komunikacją publiczną jest dziś ogromny problem. Sprawnych połączeń oczekuje także co drugi ankietowany mieszkający w metropolii (powyżej 500 tys. mieszkańców)” – pisze „Rzeczpospolita”.

Zdaniem badanych polityka rządu powinna być bardziej zrównoważona – na taką odpowiedź wskazało aż 51,8 proc. badanych.

– Ten sondaż to miód na moje serce i serca tych wszystkich, którzy codziennie walczą o to, żeby rząd przełożył wajchę bardziej w kierunku transportu zbiorowego. Nie słyszałem żeby miliony Polaków słały listy do ministrów czy parlamentarzystów w sprawie bezpłatnych autostrady. Natomiast próśb o lepszą komunikację jest ogrom – mówi Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5