Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Bezpłatna komunikacja również w Łaziskach Górnych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Jackiewicz

Data publikacji:
2015-07-06 09:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bezpłatna komunikacja również w Łaziskach Górnych
fot.. Pudelek, lic. CC BY-SA 3.0Łaziska Górne
Kolejne miasto zdecydowało się na uruchomienie bezpłatnych dla pasażerów linii autobusowych. Od początku 2016 roku trzy takie linie mają kursować w Łaziskach Górnych.

Łaziska Górne są położone na Górnym Śląsku, w powiecie mikołowskim. Mają 22 tys. mieszkańców, na ich terenie zlokalizowane są duże zakłady przemysłowe – Elektrownia Łaziska, KWK Bolesław Śmiały i Huta Łaziska. Burmistrz Miasta Łaziska Górne ogłosił w Biuletynie Informacji Publicznej, że zamierza bezpośrednio zawrzeć umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, która obowiązywać będzie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. Umowa ma dotyczyć trzech linii komunikacyjnych oznaczonych literami Ł, M i N, a zawarta ma być z miejską spółką Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. Nie wiadomo jednak, czy PGKiM będzie samodzielnie wykonywać zadania przewozowe i zakupi odpowiedni tabor, czy ogłosi przetarg na podwykonawcę. Firma dotychczas zajmowała się kanalizacją i oczyszczaniem miasta.

Linie wskazane w ogłoszeniu mają być bezpłatne dla pasażerów. Linie Ł i N już dziś funkcjonują w sieci Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach. Łaziska Górne są bowiem stroną porozumienia komunalnego z miastem Tychy. Oprócz tych dwóch linii na terenie miasta kursują też inne linie autobusowe MZK. Linia M jest za to nowym połączeniem. Linia Ł kursuje na trasie Łaziska Średnie Plac Autobusowy – Łaziska Górne – Orzesze Kościół, wykonując 11 par kursów w dni robocze szkolne, linia N kursuje na trasie Łaziska Górne Kopanina – Łaziska Średnie – Łaziska Dolne – Mikołów Kolonia Huta wykonując 11,5 pary kursów w dni robocze szkolne. Linia M ma kursować na trasie Łaziska Górne Ratusz – Łaziska Dolne – Łaziska Średnie Dworzec PKP (najkrótszą trasą) i realizować 12 par kursów w dni robocze.

Kursować będą minibusy

W ogłoszeniu podano też warunki jakie mają spełniać autobusy, a właściwie minibusy, które będą obsługiwać bezpłatne linie. Mają mieć co najmniej 29 miejsc (w tym co najmniej 10 siedzących i 5 stojących) i umożliwiać przewóz wózka dziecięcego lub inwalidzkiego oraz dwoje drzwi dla pasażerów (z czego przynajmniej jedne mają być sterowane przez kierowcę). Klimatyzacja będzie opcjonalna, obowiązkowe będzie za to wyposażenie pojazdu w monitoring, elektroniczne tablice informacyjne oraz telefon z gps i dostępem do internetu. Według rozkładów jazdy załączonych do ogłoszenia konieczne będzie eksploatowanie pięciu autobusów (po dwa na linii Ł i N i jednego na linii M). Zaplanowano wykonanie 200 tys. wozokilometrów (+/- 30%) rocznie.

Nowe linie bezpłatne zastąpią istniejące połączenia (linie Ł i N) oraz będą uzupełniać obecną ofertę (linia M). Jak mówi burmistrz Aleksander Wyra, bezpłatna komunikacja na terenie miasta wprowadzana jest przede wszystkim ze względów finansowych. Obecnie miasto dopłaca do każdego wozokilometra na swoim terenie średnio 4,40 zł. Za te środki, uzupełnione wpływami z biletów, MZK zleca przewoźnikom obsługę linii – w przypadku linii minibusowych często za niższą stawkę niż wysokość dotacji z miasta. W 2014 roku linia Ł obsługiwana była przez firmę Frodzi za 2,62 zł, a linia N przez Andrzeja Kłosoka za 3,29 zł (ceny brutto). W opinii burmistrza przy zachowaniu tego samego poziomu finansowania możliwe będzie utrzymanie dwóch istniejących linii oraz uruchomienie jeszcze trzeciej. Linie, które będą bezpłatne obsługują całe miasto dojeżdżając do wszystkich dzielnic, osiedli i i kolonii. Burmistrzowie sąsiednich miast – Mikołowa i Orzesza wstępnie wykazali zainteresowanie inicjatywą Łazisk. Konieczne będzie bowiem podpisanie z nimi porozumienia, aby linie mogły kursować na dotychczasowych trasach.

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach nie uczestniczy w tym przedsięwzięciu, pozostanie jednak organizatorem pozostałych linii na terenie miasta, które obsługiwane są pełnowymiarowymi autobusami. Na nich nadal obowiązywać będzie odpłatność wg obowiązującej taryfy.

W innych gminach także bezpłatne linie

Nie jest to pierwszy pomysł na bezpłatną komunikację w tym rejonie województwa śląskiego. Od 1 maja 2014 r. siedem takich linii kursuje w Żorach, a od 1 września 2014 r. funkcjonuje także bezpłatna komunikacja gminna w Ornontowicach. Tam także zastąpiono w ten sposób kursującą wcześniej linię MZK Tychy (oznaczone była swoją drogą literą M, którą teraz wykorzystają Łaziska) z tym, że od likwidacji linii MZK do uruchomienia linii bezpłatnej minęło więcej czasu (linia M organizowana przez MZK przestała kursować 30 grudnia 2013 r.). Linia gminna, obsługiwana minibusem, kursuje na trasie Ornontowice Centrum – Ornontowice Granica wykonując 7 par kursów w dni robocze i 3 pary kursów w niedziele i święta (w soboty nie kursuje).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Następne miasto z bezpłatną komunikacją wybrało przewoźnika

Komunikacja

Następne miasto z bezpłatną komunikacją wybrało przewoźnika

Jakub Dybalski 16 grudnia 2015

PKS Gdańsk będzie woził pasażerów w Pruszczu Gdańskim

Komunikacja

PKS Gdańsk będzie woził pasażerów w Pruszczu Gdańskim

Jakub Dybalski 25 listopada 2015

Ząbki. Wady i zalety bezpłatnych autobusów

Komunikacja

Ząbki. Wady i zalety bezpłatnych autobusów

Roman Czubiński 09 listopada 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5