Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Bezdomni nadal niemile widziani w warszawskich autobusach

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-01-29 11:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bezdomni nadal niemile widziani w warszawskich autobusach
fot. ZTM
Warszawscy radni na razie nie przegłosowali zmian w regulaminie przewozów, zakładających m.in. usunięcie kontrowersyjnie brzmiącego przepisu o usuwaniu z pojazdów osób budzących odrazę. Punkt ten ma zniknąć z regulacji, ale radni uznali, że zaproponowane nowe przepisy są nieostre. – Naszym zależy na zapewnieniu komfortu podróży wszystkim naszym pasażerom, którzy płacą za przejazdy. W naszym odczuciu, jeśli taka osoba jest uciążliwa dla pasażerów, to powinna być możliwość, by poprosić ją o opuszczenie pojazdu – deklaruje Igor Krajnow, rzecznik ZTM-u.

ZTM wprowadza zmiany w regulaminie przewozów, polegające na oddzieleniu przepisów porządkowych od taryfowych. Przy okazji chciano m.in. usunąć przepis o osobach budzących odrazę, na bazie którego osoby bezdomne, które były uciążliwe dla otoczenia, były wypraszane z pojazdów komunikacji miejskiej. – Uważamy, że powinien zostać zmieniony. Rzeczywiście zapis o tym, że osoby budzą odrazę jest dosyć kontrowersyjny – mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM-u.

Celem zmian nie miało być jednak – wbrew obiegowej i medialnej opinii – całkowite zezwolenie na przejazdy osób bezdomnych, które bywają uciążliwe. – Naszym zależy na zapewnieniu komfortu podróży wszystkim naszym pasażerom, którzy płacą za przejazdy komunikacją miejską. Mamy bardzo dużo skarg – zwłaszcza teraz, po tym jak jeden z portali podał nieprawdziwą informację, że chcemy zezwolić bezdomnym na podróżowanie komunikacją miejską dowoli. Mieliśmy bardzo dużo sygnałów ze strony oburzonych pasażerów. Podróżni nie chcą, by sprawa była pozostawiona sama sobie – mówi Krajnow.

Ostatecznie jednak radni nie przyjęli zmian w regulaminie w zaproponowanym kształcie. Nie oznacza to jednak, że żadnych zmian nie będzie. – Zaproponowany w projekcie zapis o osobach, które zagrażają bezpieczeństwu lub porządkowi zdaniem radnych zasiadających w komisji infrastruktury jest zbyt mało precyzyjny. Teraz będzie czas, by zaproponować jakieś inne przepisy, które będą satysfakcjonowały wszystkich – mówi Krajnow.

– W naszym odczuciu, jeśli taka osoba jest uciążliwa dla pasażerów, to powinna być możliwość, by poprosić ją o opuszczenie pojazdu. Ta zasada zostanie utrzymana. Oczywiście jeśli dojdzie do usunięcia takiego pasażera, wszystko będzie się odbywało z poszanowaniem godności osobistej tej osoby – mówi Igor Krajnow. Jak dodaje, wszystkie przypadki będą rozpatrywane indywidualnie. – Jeśli będzie bardzo duży mróz rzędu -20 stopni dwa razy dłużej będziemy zastanawiać się, czy taką osobę wyprosić. Wiadomo, że jeśli na jednej szali położymy przepisy porządkowe, a na drugiej życie ludzkie, to życie ludzkie jest ważniejsze – zaznacza rzecznik ZTM-u.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pasażer niereprezentatywny

Felietony i komentarze

Pasażer niereprezentatywny

Jakub Dybalski 01 lutego 2016

Warszawa. Już nie wyrzucą kloszarda z autobusu?

Prawo & Finanse

Warszawa. Już nie wyrzucą kloszarda z autobusu?

Jakub Dybalski 25 stycznia 2016

Nie zmarnujmy potencjału wyremontowanych dworców

Felietony i komentarze

Nie zmarnujmy potencjału wyremontowanych dworców

Paweł Rydzyński 06 maja 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5