Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Bez decyzji ws. Pl. Narutowicza. Zaskarżona decyzja konserwatora zabytków

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-07-26 15:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bez decyzji ws. Pl. Narutowicza. Zaskarżona decyzja konserwatora zabytków
fot. Facebook "Zostawcie pętlę tramwajową na pl. Narutowicza"
Niedawno Mazowiecki Urząd Konserwatora Zabytków wpisał układ placu Narutowicza do rejestru zabytków. To informacja, która ucieszyła zwolenników pozostawienia pętli tramwajowej. Tę decyzję zaskarżyło jednak miasto. – Wiążące decyzje realizacyjne jeszcze nie zapadły – zaznacza Konrad Klimczak z Biura Marketingu Miasta UM Warszawa.

Dzielnica Ochota planuje przebudowę centralnego i zaniedbanego obecnie placu Narutowicza. Przyjęta koncepcja, opracowana na podstawie pracy konkursowej z 2013 r., zakłada wyprostowanie oraz zwężenie jezdni i zgrupowanie ich z jednej strony placu. Ponadto pętla tramwajowa miałaby zostać zlikwidowana, zamiast niej miałby pojawić się zwykły tor odstawczy przed placem. W miejscu dawnej pętli i starej jezdni miałaby zostać wytyczona przestrzeń dla pieszych.

Pomysł likwidacji pętli okazał się kontrowersyjny. Wzbudził sprzeciwy szeregu organizacji społecznych – m.in. Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji, Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej czy Stowarzyszenia Sympatyków Komunikacji Szynowej. Zwracali oni uwagę na rolę pętli – jej utrzymanie, nawet z zmniejszonej formie, pozwala na ograniczenie uciążliwości związanych z remontami czy utrudnieniami w ruchu.

Do dyskusjach o kształcie placu włączył się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (MWKZ), który wydał decyzję o wpisaniu jego układu urbanistycznego do rejestru zabytków. Ochronie poddano całą przestrzeń urbanistyczną. Decyzja ta oznacza, że każdy projekt przebudowy będzie wymagał akceptacji służb konserwatorskich. Stołeczny ratusz nie zgadza się jednak z tym postanowieniem i odwołał się od decyzji, kwestionując m.in. granice terenu objętego ochroną. Teraz sprawą zajmie się Ministerstwo Kultury.

Miasto prowadzi dalsze prace nad koncepcją zagospodarowania placu. – Aktualnie procedowane są opinie branżowe dot. koncepcji technicznej przebudowy placu Narutowicza, m.in. analizowana jest opinia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o którą zamawiający wystąpił po wszczęciu postępowania dot. wpisu placu do rejestru zabytków – informuje Konrad Klimczak, inspektor Biura Marketingu Miasta UM Warszawa. Nie ma wiążących decyzji w sprawie zachowania pętli tramwajowej w jakiejkolwiek postaci. Urzędnicy przytaczają jedynie opinię MWKZ, zgodnie z którą „tor tramwajowy obiegający plac Narutowicza powinien służyć wyłącznie jako pętla tramwaju turystycznego i ewentualnie możliwości eksponowania historycznego taboru”.

Miasto jest zdeterminowane, żeby plac przebudować. – Fakt wpisania placu Narutowicza do rejestru zabytków województwa mazowieckiego nie zmienia planów przebudowy placu w celu wydatnej poprawy estetyki i funkcjonalności tej przestrzeni oraz przywrócenia jej reprezentacyjnego charakteru. W sierpniu zostanie przeprowadzona analiza co do ewentualnego wpływu wpisu na zawarte w koncepcji propozycje projektowe – informuje Klimczak. – Nie zaszły żadne zmiany w generalnym harmonogramie prac, zakładającym opracowanie dokumentacji wykonawczej w latach 2016-2017, a następnie przystąpienie do prac realizacyjnych – dodaje Konrad Klimczak.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Plac Narutowicza zabytkiem. Pętla tramwajowa zostanie?

Przestrzeń

Warszawa: Plac Narutowicza zabytkiem. Pętla tramwajowa zostanie?

Witold Urbanowicz 30 czerwca 2016

ZTM w Warszawie: Obejdziemy się bez placu Narutowicza

Przestrzeń

ZTM w Warszawie: Obejdziemy się bez placu Narutowicza

Witold Urbanowicz 14 marca 2016

Ochota zdecydowała: Naruciak bez pętli. Namiesza konserwator?

Przestrzeń

Ochota zdecydowała: Naruciak bez pętli. Namiesza konserwator?

Witold Urbanowicz 09 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5