Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Bełchatów szuka wykonawcy dworca autobusowego. Po raz trzeci

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2018-03-07 14:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Bełchatów

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bełchatów szuka wykonawcy dworca autobusowego. Po raz trzeci
wiz. UM Bełchatów
Jeszcze w marcu miasto planuje ogłosić trzeci przetarg na budowę węzła przesiadkowego. Poprzednie dwa zostały unieważnione – w pierwszym nie wpłynęła żadna oferta, w drugim złożono dwie propozycje, które przekraczały kosztorys o kilka milionów złotych. Terminal ma powstać w okolicach szpitala przy ul. Czaplinieckiej i ma to być tzw. budynek pasywny. Na jego budowę miasto chce przeznaczyć nieco ponad 8 mln złotych.

Bełchatów nie ma dworca od 2014 roku, kiedy to PKS sprzedało działkę przy ul. Sienkiewicza. Budowa węzła przesiadkowego jest jedną z najbardziej oczekiwanych miejskich inwestycji. – Dworzec jest ważny zarówno dla mieszkańców, jak i przewoźników, ale to także kwestia wizerunku miasta. Chcemy wybudować nowoczesny węzeł komunikacyjny, zastosowane w nim rozwiązania mają dodatkowo sprzyjać ochronie środowiska – wyjaśnia Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Najważniejszym elementem projektu jest tzw. budynek pasywny, który wpisze się w konsekwentnie realizowany przez miasto Program Gospodarki Niskoemisyjnej. Zgodnie z projektem ochronie środowiska sprzyjać mają m.in. nowoczesne pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. W samym dworcu mieścić się mają poczekalnia, kasa, toalety oraz pomieszczenia dla kierowców i gastronomia. Plan zakłada także budowę parkingów i dróg dojazdowych, a przyszłości także ścieżki rowerowej.

Węzeł przesiadkowy powstanie przy ul. Czaplinieckiej, w okolicach szpitala. Lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo, przemawiają za nią chociażby bliskość lecznicy, szkół ponadgimnazjalnych, a także fakt, że zatrzymują się tam wszystkie autobusy obsługiwane przez MZK oraz innych przewoźników.

Miasto już dwukrotnie ogłaszało przetarg na budowę węzła przesiadkowego. Do pierwszego (grudzień 2017 r.) nie zgłosił się żaden wykonawca, natomiast obie oferty, które wpłynęły w drugim postępowaniu, przewyższały budżet. – Stawiamy dosyć wysokie wymagania, dlatego że jest to budynek pasywny. Jeżeli po wybudowaniu dworzec nie zostałby zakwalifikowany właśnie jako pasywny, moglibyśmy stracić unijne dofinansowanie. W związku z tym pewne obostrzenia być muszą, tym bardziej że nie ma wielu wykonawców, którzy specjalizują się w tego typu budowach – wyjaśnia Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa.


wiz. UM Bełchatów

Zgodnie z kosztorysem inwestycja ma kosztować niewiele ponad 8 mln zł, a unijne dofinansowanie to niecałe 2 mln zł. Najtańsza ze złożonych w lutym ofert opiewała na blisko 10 milionów, druga sięgała niemal 11,5 mln zł. Jeszcze w marcu ma zostać ogłoszone kolejne, trzecie już postępowanie przetargowe. Jeśli żadna ze zgłoszonych w nim ofert nie zostanie wybrana, miasto weźmie pod uwagę inne pomysły na budowę dworca.

– Jeżeli oferty firm przekroczą kosztorys, rozważymy możliwość wybudowania punktu przesiadkowego w technologii tradycyjnej. Na realizację zadania mamy czas do końca grudnia 2019 roku. Zastanowimy się więc nad każdym rozwiązaniem, dzięki któremu Bełchatowianie będą mogli korzystać z tak potrzebnego dworca – dodaje wiceprezydent Owczarek.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Powstanie centrum przesiadkowe w Pszczynie. Ruszył przetarg

Przestrzeń

Powstanie centrum przesiadkowe w Pszczynie. Ruszył przetarg

Witold Urbanowicz 05 marca 2018

Park&Ride sposobem Wrocławia na korki

Przestrzeń

Park&Ride sposobem Wrocławia na korki

Bartosz Józefiak 17 stycznia 2018

Inowrocław przebuduje okolice dworca. Drugie podejście

Przestrzeń

Inowrocław przebuduje okolice dworca. Drugie podejście

Witold Urbanowicz 09 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5