Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Będzie kolejny nowy przystanek dla ŁKA

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2016-01-26 09:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Będzie kolejny nowy przystanek dla ŁKA
Fot. Kasper FiszerJeden z nowych przystanków – Łódź Pabianicka.
W pierwszej fazie przygotowywania infrastruktury dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na terenie Łodzi wybudowano lub odbudowano sześć przystanków kolejowych. Niedawno używany zaczął być także zapomniany przez lata dworzec Łódź Chojny. Niebawem ma powstać kolejny nowy peron – obsługujący osiedle Radogoszcz Wschód.

Województwo łódzkie przygotowuje się do kolejnego etapu realizacji zmian infrastrukturalnych w kolejowym węźle łódzkim. Jednym z jego elementów ma być obejmujący swoim zasięgiem cały region program budowy multimodalnych węzłów przesiadkowych. Wiemy już, że częścią programu ma być budowa kolejnego przystanku kolejowego na terenie Łodzi.

Nowy przystanek ma być odpowiedzią na pojawiające się od dłuższego czasu apele mieszkańców peryferyjnego osiedla Radogoszcz-Wschód, sporego blokowiska z lat 80. zeszłego stulecia. Przebiega przez nie tzw. kolej obwodowa Łódź Widzew – Zgierz, która po dekadach jedynie marginalnego ruchu pasażerskiego wykorzystywana jest od dwóch lat przez pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

– Przystanek Radogoszcz Wschód planowany jest do realizacji w ramach projektu „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego” – potwierdza Grzegorz Sławiński z wydziału informacji i komunikacji społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. – Projekt ten został uwzględniony na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku przyjętego przez Radę Ministrów we wrześniu 2015 – przypomina.

Planuje się integrację z autobusami MPK

Jak wskazuje przedstawiciel UMWŁ, przystanek ma powstać przy wsparciu miasta z wykorzystaniem wojewódzkich środków RPO. – Przewidujemy, że projekt będzie realizowany przez zarządcę infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy udziale samorządów lokalnych. Będzie istniała możliwość ubiegania się o wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 – tłumaczy.

Nowy przystanek ma być wyposażony podobnie jak pozostałe perony oddane do użytku po modernizacji trasy Widzew – Zgierz w 2014 roku – ma stanąć na nim wiata, podróżni mogą liczyć też na oświetlenie peronowe i monitoring. – Zgodnie z ustaleniami z Zarządem Dróg i Tansportu [organizator łódzkiej komunikacji publicznej] integracja z transportem miejskim nastąpi poprzez przelotowe przystanki autobusowe zlokalizowane na ul. Świtezianki – stwierdza Grzegorz Sławiński.

Przystanków ŁKA systematycznie przybywa

Prace nad organizacją nowego przystanku na Radogoszczu potwierdza także PKP PLK. – Jesteśmy po pierwszych spotkaniach z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego na temat realizacji drugieg etapu RPO. Obecnie czekamy na szczegółowy zakres projektu, który wyznaczy UMWŁ – mówi Joanna Kubiak z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych. – To urząd zadecyduje jednak o ostatecznym kształcie projektu zapisanego w Krajowym Programie Kolejowym – podkreśla przedstawicielka zarządcy infrastruktury.

W ostatnich latach łódzka sieć przystankowa została znacznie rozbudowana. Przed pięcioma laty ponownie otwarto dworzec Łódź Chojny, a w ostatnim okresie – szereg mniejszych przystanków: Pabianicka pomiędzy Łodzią Kaliską a Chojnami, Dąbrowa pomiędzy Chojnami a Widzewem, Radogoszcz Zachód pomiędzy Łodzią Żabieńcem a Zgierzem oraz Stoki, Marysin i Arturówek na odcinku Widzew – Zgierz. Na czas przebudowy stacji Łódź Widzew zafunkcjonował także otwarty po długiej przerwie przystanek Olechów Wschód, jednak obecnie wszystkie kursy kierowane są podstawową trasą przez Widzew, co wyłączyło go ponownie z obsługi.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Bilety ŁKA i MPK w jednym automacie

Komunikacja

Łódź: Bilety ŁKA i MPK w jednym automacie

Kasper Fiszer 17 marca 2016

ŁKA z programem zniżek kulturalnych na ferie

Komunikacja

ŁKA z programem zniżek kulturalnych na ferie

Kasper Fiszer 09 lutego 2016

ŁKA z nowym połączeniem do Skierniewic

Komunikacja

ŁKA z nowym połączeniem do Skierniewic

Kasper Fiszer 22 grudnia 2015

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5